Muzeum Sztuki Nowoczesnej - znamy ostateczny projekt

2010-06-18 17:22
Muzeum Sztuki Nowoczesnej - widok od strony restauracji
Autor: Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W obecności Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, szwajcarski architekt Christian Kerez przedstawił ostateczną wersję projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W budynku oprócz Muzeum mieścił się będzie także teatr TR Warszawa.  

Muzeum stanie obok Pałacu Kultury i Nauki, przy skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Całkowita powierzchnia budynku to około 35 000 metrów kwadratowych, sale ekspozycyjne zajmą około 30 proc. powierzchni. Oprócz sal wystawowych i dwóch scen teatru TR Warszawa w Muzeum Sztuki Współczesnej znajdą się także dwie sale audytoryjne, dwie księgarnie, obszerna biblioteka i czytelnia z wolnym dostępem do książek, centrum edukacyjne, dwie restauracje i kawiarnia.

Wstępny koszt budowy Muzeum wynosił ok. 270 mln złotych. Obecnie trwa aktualizacja kosztów inwestycji, uwzględniająca zmiany w projekcie. Według zaktualizowanego harmonogramu, budowa gmachu Muzeum i Teatru rozpocznie się latem 2012 roku, tuż po zakończeniu piłkarskich mistrzostw Europy i potrwa dwa lata. Inwestycja zostanie w całości sfinansowana z budżetu miasta. Prace projektowe, a w przyszłości realizację inwestycji nadzoruje, w imieniu władz Warszawy, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Polskim partnerem Christiana Kereza jest biuro architektoniczne Estudio Lamela Polska Sp. z o.o.

Rozwiązania funkcjonalne

Przestrzeń wystawiennicza na parterze przeznaczona będzie na wystawy czasowe, adresowane do szerokiej grupy odbiorców. Prezentowane będą tutaj wystawy "wielkich nazwisk" sztuki polskiej i światowej. Lobby wejściowe, otwarte na ulicę Marszałkowską i pl. Defilad, otoczone będzie przez kawiarnię, księgarnie i audytorium, które służyć będzie jako sala przedstawień teatralnych, koncertów muzycznych i dużych spotkań o charakterze konferencyjnym. Na parterze znajdzie się także kolejna sala wystawiennicza, przeznaczona na projekty najmłodszego pokolenia artystów oraz tzw. „Galeria Warszawska”, otwarta na lokalne inicjatywy środowisk twórczych i na projekty interdyscyplinarne, wykraczające poza ramy sztuk wizualnych. Będzie tu także sala kinowa, mniejsza sala konferencyjna i otwarta na plac Defilad restauracja.

Górna kondygnacja pomieści olbrzymią salę „wielkich projektów”, ulokowaną wzdłuż ulicy Marszałkowskiej. W dochodzącej do 16 metrów wysokości przestrzeni realizowane będą wielkie wystawy rzeźbiarskie oraz projekty specjalne.

W zachodnim skrzydle znajdzie się serce Muzeum, czyli ciąg galerii mieszczących kolekcję sztuki polskiej i międzynarodowej, a dalej za nimi znajdą się sale wystaw historycznych, poświęconych dziedzictwu różnych nurtów sztuki XX i XXI wieku. Natomiast projekty badawcze, polegające na eksploracji archiwaliów i dokumentacji, znajdą miejsce w osobnej galerii, kończącej ciąg sal ekspozycyjnych.

Na końcu zachodniego skrzydła, w sąsiedztwie sal poświęconych badaniom nad sztuką, znajdzie się biblioteka i czytelnia Muzeum, połączona osobną klatką schodową z parterem budynku i z osobnym wejściem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej