Na placu Pięciu Rogów w Warszawie stanęła szafa z boczniakami. Grzyby oczyszczają powietrze w mieście

2024-07-04 12:31

Plac Pięciu Rogów w Warszawie, słynny m.in. dzięki ogromnemu błękitnemu jaju, doczekał się kolejnej nietypowej instalacji. W ramach projektu ROZKOSZT na placu stanęła metalowa szafa z oczyszczającymi powietrze boczniakami. To dzieło studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. Plac Pięciu Rogów w Warszawie z czystszym powietrzem dzięki boczniakom
  2. Boczniaki obok ogromnego jaja, czyli miasto nie tylko dla ludzi
  3. Plac Pięciu Rogów wkrótce zyska zielone otoczenie

Plac Pięciu Rogów w Warszawie z czystszym powietrzem dzięki boczniakom

Instalacja ROZKOSZT stanęła na warszawskim placu Pięciu Rogów w Śródmieściu pod koniec czerwca 2024 r. Metalowe regały tworzą stelaż, z którego wyrastają grzyby boczniaki oczyszczające i filtrujące powietrze. Instalacja będzie eksponowana do połowy lipca 2024 r., a jej wygląd zmienia się w miarę rozrostu boczniaka różowego. To projekt studencki wieńczący tegoroczną edycję Projektu W Centrum.

– Nasze studentki i studenci chcieli zwrócić uwagę na pomijane części ekosystemu w mieście, w tym grzyby, które mogą mieć wiele pozytywnych właściwości: oczyszczają i filtrują powietrze oraz glebę, rozkładają plastik, mogą służyć za nawóz lub nawet materiał budowlany, a przede wszystkim da się je hodować dosłownie wszędzie, czego dowodem jest właśnie ich rozwój na placu w samym centrum Warszawy – wyjaśnia Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.

Boczniaki obok ogromnego jaja, czyli miasto nie tylko dla ludzi

Nietypowy obiekt stanął nieopodal instalacji artystycznej Joanny Rajkowskiej „Pisklę. Drozd Śpiewak”, czyli słynnego jaja z placu Pięciu Rogów. Boczniaki posadzone w centrum miasta są niejadalne, o czym przypomina informacja umieszczona na metalowych regałach. Nazwa projektu – ROZKOSZT – nawiązuje do tematu kosztów w mieście, rozumianego szeroko, w tym także jako koszty środowiskowe. Instalacja zwraca uwagę na mieszkańców naszych miast, o których często zapominamy: rośliny, zwierzęta i grzyby.

– Chcemy pokazać, że koszty nie są tylko finansowe, ale to także poświęcony czas, zdrowie czy stres wynikający z przebodźcowania. Kosztem są także miejskie wyspy ciepła, zanieczyszczenie światłem i zmniejszająca się bioróżnorodność. Koszty naszych działań ponoszą nie tylko ludzie, ale również fauna, flora i grzyby – opowiada Mati Niedźwiecka, jedna z autorek projektu.

Pełna lista twórczyń i twórców instalacji ROZKOSZT to: Emilia Zaborska, Julianna Skuz, Julia Baranowska, Jędrzej Olczyk, Karolina Klukowska, Karolina Kuśpiel, Karolina Wojenka, Mati Niedźwiecka, Olga Mikołajczyk, Sabrina Skusa, Wiktoria Kolaszyńska oraz Zuzanna Filipek.

Plac Pięciu Rogów wkrótce zyska zielone otoczenie

Warto przypomnieć, że udostępniony mieszkańcom w 2022 r. plac Pięciu Rogów (nazwa nieformalna) to część szeroko zakrojonego projektu Nowego Centrum Warszawy, zakładającego przebudowę ulic i placów w centrum stolicy. Zaniedbane przedtem obszary Śródmieścia mają stać się zielonymi, eleganckimi miejscami przyciągającymi spacerowiczów i rowerzystów.

Aktualnie toczy się przebudowa ul. Chmielnej oraz części ul. Brackiej, w ramach której m.in. sadzone są dziesiątki drzew. Rozpoczęła się również przebudowa ul. Złotej i Zgoda, które z miejsc zastawionych zaparkowanymi samochodami mają przeobrazić się w zielone deptaki. W ramach tej inwestycji dokonano zamknięcia tunelu drogowego pod ul. Marszałkowską, łączącego ul. Złotą z powstającym placem Centralnym. Miasto planuje też m.in. rozpłytowanie placu przed Warszawskim Pawilonem Architektury Zodiak przy pasażu Wiecha. Nieco dalej od pl. Pięciu Rogów na zieloną metamorfozę czeka także ul. Krucza.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej