Na placu Pięciu Rogów w Warszawie stanęła szafa z boczniakami. Grzyby oczyszczają powietrze w mieście
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
ROZKOSZT – oczyszczające powietrze boczniaki na placu Pięciu Rogów w Warszawie
Plac Pięciu Rogów w Warszawie, słynny m.in. dzięki ogromnemu błękitnemu jaju, doczekał się kolejnej nietypowej instalacji. W ramach projektu ROZKOSZT na placu stanęła metalowa szafa z oczyszczającymi powietrze boczniakami. To dzieło studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Spis treści
- Plac Pięciu Rogów w Warszawie z czystszym powietrzem dzięki boczniakom
- Boczniaki obok ogromnego jaja, czyli miasto nie tylko dla ludzi
- Plac Pięciu Rogów wkrótce zyska zielone otoczenie
Plac Pięciu Rogów w Warszawie z czystszym powietrzem dzięki boczniakom
Instalacja ROZKOSZT stanęła na warszawskim placu Pięciu Rogów w Śródmieściu pod koniec czerwca 2024 r. Metalowe regały tworzą stelaż, z którego wyrastają grzyby boczniaki oczyszczające i filtrujące powietrze. Instalacja będzie eksponowana do połowy lipca 2024 r., a jej wygląd zmienia się w miarę rozrostu boczniaka różowego. To projekt studencki wieńczący tegoroczną edycję Projektu W Centrum.
– Nasze studentki i studenci chcieli zwrócić uwagę na pomijane części ekosystemu w mieście, w tym grzyby, które mogą mieć wiele pozytywnych właściwości: oczyszczają i filtrują powietrze oraz glebę, rozkładają plastik, mogą służyć za nawóz lub nawet materiał budowlany, a przede wszystkim da się je hodować dosłownie wszędzie, czego dowodem jest właśnie ich rozwój na placu w samym centrum Warszawy – wyjaśnia Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.
Boczniaki obok ogromnego jaja, czyli miasto nie tylko dla ludzi
Nietypowy obiekt stanął nieopodal instalacji artystycznej Joanny Rajkowskiej „Pisklę. Drozd Śpiewak”, czyli słynnego jaja z placu Pięciu Rogów. Boczniaki posadzone w centrum miasta są niejadalne, o czym przypomina informacja umieszczona na metalowych regałach. Nazwa projektu – ROZKOSZT – nawiązuje do tematu kosztów w mieście, rozumianego szeroko, w tym także jako koszty środowiskowe. Instalacja zwraca uwagę na mieszkańców naszych miast, o których często zapominamy: rośliny, zwierzęta i grzyby.
– Chcemy pokazać, że koszty nie są tylko finansowe, ale to także poświęcony czas, zdrowie czy stres wynikający z przebodźcowania. Kosztem są także miejskie wyspy ciepła, zanieczyszczenie światłem i zmniejszająca się bioróżnorodność. Koszty naszych działań ponoszą nie tylko ludzie, ale również fauna, flora i grzyby – opowiada Mati Niedźwiecka, jedna z autorek projektu.
Pełna lista twórczyń i twórców instalacji ROZKOSZT to: Emilia Zaborska, Julianna Skuz, Julia Baranowska, Jędrzej Olczyk, Karolina Klukowska, Karolina Kuśpiel, Karolina Wojenka, Mati Niedźwiecka, Olga Mikołajczyk, Sabrina Skusa, Wiktoria Kolaszyńska oraz Zuzanna Filipek.
- Przejdź do galerii: ROZKOSZT – oczyszczające powietrze boczniaki na placu Pięciu Rogów w Warszawie
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
ROZKOSZT – oczyszczające powietrze boczniaki na placu Pięciu Rogów w Warszawie
Plac Pięciu Rogów wkrótce zyska zielone otoczenie
Warto przypomnieć, że udostępniony mieszkańcom w 2022 r. plac Pięciu Rogów (nazwa nieformalna) to część szeroko zakrojonego projektu Nowego Centrum Warszawy, zakładającego przebudowę ulic i placów w centrum stolicy. Zaniedbane przedtem obszary Śródmieścia mają stać się zielonymi, eleganckimi miejscami przyciągającymi spacerowiczów i rowerzystów.
Aktualnie toczy się przebudowa ul. Chmielnej oraz części ul. Brackiej, w ramach której m.in. sadzone są dziesiątki drzew. Rozpoczęła się również przebudowa ul. Złotej i Zgoda, które z miejsc zastawionych zaparkowanymi samochodami mają przeobrazić się w zielone deptaki. W ramach tej inwestycji dokonano zamknięcia tunelu drogowego pod ul. Marszałkowską, łączącego ul. Złotą z powstającym placem Centralnym. Miasto planuje też m.in. rozpłytowanie placu przed Warszawskim Pawilonem Architektury Zodiak przy pasażu Wiecha. Nieco dalej od pl. Pięciu Rogów na zieloną metamorfozę czeka także ul. Krucza.
- Przejdź do galerii: Najbrzydsze miejsca Warszawy - zdjęcia
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Pokryte graffiti ulice w centrum Warszawy