Na remont Rynku w Poznaniu warto było czekać. Stary Rynek zyskał na wyglądzie i dostępności

2024-03-18 15:12

Remont Rynku w Poznaniu potrwał dłużej, niż planowano, ale dla jego efektów zdecydowanie warto było znosić utrudnienia. Dzięki obniżeniu krawężników miejsce stało się bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, a Stary Rynek zyskał równą nawierzchnię i nowe latarnie. W ramach Rankingu Muratora wybieramy 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Spis treści

  1. Remont Rynku w Poznaniu przywrócił mu blask. Jest nowa kostka granitowa
  2. Przy okazji remontu Starego Rynku w Poznaniu prowadzono badania archeologiczne
  3. Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

Remont Rynku w Poznaniu przywrócił mu blask. Jest nowa kostka granitowa

Popularna atrakcja turystyczna, jaką jest Stary Rynek w Poznaniu, od dawna potrzebowała remontu. Największe zastrzeżenia budziła nierówna nawierzchnia, na której łatwo można było np. złamać obcas czy potknąć się. Zaczęto więc planować renowację tego miejsca, która poza wymianą nawierzchni miała też objąć m.in. montaż nowych latarni, wprowadzenie na Rynek praktycznie tu nieobecnej zieleni, a także przystosowanie tego miejsca do współczesnych standardów dostępności.

Prace warte ok. 140 mln zł miasto rozpoczęło w połowie 2021 r. Po pewnych problemach opóźniona inwestycja została ostatecznie oddana do użytku tuż przed Bożym Narodzeniem 2023 r. Po zmianach Stary Rynek zyskał nową, równą nawierzchnię z 5 rodzajów granitowej kostki, nie tylko zdecydowanie ładniejszą, ale też bezpieczniejszą dla pieszych. Część starej kostki udało się zachować i wykorzystać ponownie. Do tego pojawiły się elementy takie jak:

  • wyspy zieleni,
  • dodatkowe latarnie (druga linia oświetlenia),
  • ławki,
  • obniżone krawężniki zwiększające dostępność płyty rynku,
  • zmodernizowana infrastruktura podziemna (w tym zbiorniki na deszczówkę).

Warto dodać, że mimo oficjalnego zakończenia prac w grudniu 2023 r. niektóre roboty budowlane przesunięto na początek 2024 r.

Przy okazji remontu Starego Rynku w Poznaniu prowadzono badania archeologiczne

Jako że Stary Rynek w Poznaniu sięga swoimi początkami XIII w., prace remontowe stały się okazją do przeprowadzenia badań archeologicznych. Znalezisk było tak dużo, że już w trakcie prac archeologów zdecydowano o pogłębieniu badań – zarówno w przenośni, jak i dosłownie. Eksperci zeszli głębiej pod ziemię, niż pierwotnie planowano, co pozwoliło odkryć kolejne pamiątki przeszłości.

– Na podwórku za domkami budniczymi odsłonięto piwnice dawnej kamienicy, której powstanie określa się na XIV-XV wiek. Co ciekawe, do budowy użyto cegły średniowiecznej, z której najpierw wzniesiony został zewnętrzny (północno-wschodni) mur kramów kupieckich. Stoiska te powstały po lokacji Poznania, czyli w drugiej połowie XIII wieku. Kramy miały konstrukcję szkieletową - drewnianą z wypełnieniem glinianym, co nie było trwałym rozwiązaniem. Jedynym śladem po nich są warstwy spalonego drewna – podaje Urząd Miasta w Poznaniu. – Pojawiają się też pierwsze cegły, z których w XIV w. wybudowano właśnie zewnętrzny mur chroniący towar przed pożarem, o który łatwo było w średniowieczu. Murowana konstrukcja świadczy o tym, że zabezpieczany był cenny towar, najprawdopodobniej handlowano tu suknem i przyprawami. Kamienica, która powstała na miejscu kramów, dotrwała do drugiej wojny światowej. Później już jej nie odbudowano. Archeolodzy trafili także na przedmioty codziennego użytku, takie jak ceramika czy kafle piecowe z pierwszej połowy XVII w.

Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

W ramach Rankingu Muratora dokonujemy subiektywnego wyboru najbardziej interesujących inwestycji 2023 r. Nasze jury bierze pod uwagę m.in. takie elementy jak użyteczność obiektu, walory estetyczne oraz innowacyjność. Spośród prezentowanych obiektów wybrane zostanie 7 najlepszych w każdej z następujących kategorii:

  • najciekawsze inwestycje kolejowe
  • najciekawsze inwestycje drogowe
  • najciekawsze samorządowe obiekty użyteczności publicznej,
  • najciekawsze renowacje zabytków przez samorządy.

Jak będzie wyglądał nasz przegląd inwestycji i ich późniejszy wybór? Przez kolejne tygodnie na stronach muratorplus.pl i murator.pl i architektura.murator.pl będziemy publikować opisy poszczególnych inwestycji, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu. Przedstawimy Państwu po 10 propozycji w każdej z kategorii.

W marcu zbierze się nasze jury, w którym znajdą się redaktorzy, którzy opisują na co dzień różne inwestycje i mają na ich temat własne opinie: Maciej Gładysiewicz, manager online, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Murator.pl, Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl, Anna Dziedzic, wydawca i Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca. Po dyskusji i głosowaniu wybierzemy po siedem najciekawszych inwestycji minionego roku. Tak powstanie TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 roku Muratora.

Nie będziemy organizować plebiscytu z głosowaniem, ale jesteśmy otwarci na Państwa propozycje do naszego rankingu. Możecie je przysyłać do 22 marca na skrzynki pocztowe [email protected] (inwestycje drogowe i kolejowe) oraz [email protected] (inwestycje samorządowe i rewitalizacje zabytków). Prosimy też o kilka zdań uzasadnienia. Obiecujemy, że przyjrzymy się każdej propozycji.

Zobacz inne propozycje z rankingu:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej