Najbardziej oryginalny rynek w Polsce gotowy! Zobacz porcelanowy rynek w Ćmielowie
Autor: Katarzyna Stan, Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie
Nowy rynek w Ćmielowie oficjalnie otwarty od 23 września 2023. Kształt i wzór filiżanek na ćmielowskim rynku nie jest przypadkowy, a inspirowany słynną kolekcją o nazwie Empire. To zastawa zaprojektowana na zamówienie Prezydenta Ignacego Mościckiego w latach 1933-1934
Ćmielów słynie z produkcji porcelany, znanej niemal na całym świecie. Wykorzystali to pomysłodawcy przebudowy rynku w Ćmielowie, która dobiegła końca. Uroczyste otwarcie nowego, porcelanowego rynku odbyło się 23 września!
Spis treści
- Rynek w Ćmielowie gotowy! Jak wygląda?
- Filiżanki na rynku
- Rynek nową atrakcją turystyczną?
- Szczegóły inwestycji
Rynek w Ćmielowie gotowy! Jak wygląda?
Niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim, w którym mieszka nieco ponad trzy tysiące ludzi (wraz z obszarem gminnym ponad osiem tysięcy), zna większość Polaków. W Ćmielowie znajduje się słynny zakład produkcji porcelany, której kunszt doceniony jest także szeroko za granicą. Fabryka powstała na początku XIX wieku, ale tradycje garncarskie w miasteczku istniały już dużo wcześniej. Sto lat przed powstaniem fabryki Ćmielów był ośrodkiem garncarstwa, a miejscowi rzemieślnicy mieli przywilej sprzedawania swoich wyrobów na terenie całego kraju.
Tę tradycję wykorzystał projektant przy pracy nad rewitalizacją rynku w Ćmielowie. Elementy małej architektury miejskiej nawiązują tu w dosłowny sposób do porcelanowych wyrobów. Ławki wykonane są w kształcie filiżanek, takie formy mają również donice na roślinność.
Na rynku najważniejsze miejsce zajęła fontanna. Tutaj projektant zdecydował się oddać cały proces nalewania herbaty, dlatego fontanna zaprojektowana została w ten sposób, że woda wypływa z imbryka do filiżanki.
Filiżanki na rynku
Kształt i wzór filiżanek na ćmielowskim rynku nie jest przypadkowy, a inspirowany słynną kolekcją o nazwie Empire. To zastawa zaprojektowana na zamówienie Prezydenta Ignacego Mościckiego w latach 1933-1934. Była ona dostarczona do jego ówczesnej siedziby na Zamku Królewskim. Naczynia mają eleganckie, smukłe kształty i są ręcznie zdobione złotem. Obecnie jest to oficjalnie używana zastawa stołowa w Belwederze, w Warszawie. Fabryka w Ćmielowie informuje ponadto, że porcelana z kolekcji Empire znajduje się także w Watykanie i wielu placówkach dyplomatycznych na świecie.
Rynek nową atrakcją turystyczną?
Projekt rewitalizacji rynku niektórym kojarzy się z obrazami z bajek. Są tacy, którzy porównują go do świata Alicji w Krainie Czarów, dla innych projekt bliższy jest obrazkom z filmów Disney’a. Na pewno jednak nowy rynek w Ćmielowie odbiegać będzie wyglądem od większości zrewitalizowanych centralnych placów miejskich w Polsce.
Zadbano również o zieleń, chronione były przede wszystkim drzewa. Prace, jak zapewniali urzędnicy, odbywały się pod nadzorem konserwatora oraz pod opieką dendrologiczną. Ponadto na rynku wymieniony został bruk, a także pojawiło się nowe oświetlenie. Lokalne władze zakładają, że dzięki ciekawemu projektowi, rynek może stać się także nową atrakcją turystyczną.
Rewolucję przejdzie również Plac Nowy Targ we Wrocławiu, który w swej długiej historii był przedmiotem niejednej publicznej dyskusji.
Szczegóły inwestycji
Nowy rynek w Ćmielowie powinien zostać oddany do użytku pod koniec lipca tero roku. Jak informują urzędnicy miejscy, wykonawca nie zgłosił jeszcze gotowości do odbioru. Projekt inwestycji został zaprezentowany 11 lipca w 2022 r., w tym dniu odbyło się także podpisanie umowy z wykonawcami: firmą Dogmar i GB Technology Kielce. Projektantem rynku został Artur Wieczorek. Umowa obejmowała rewitalizację rynku, a także budowę boiska dla Szkoły Podstawowej nr 1.
Wartość całej inwestycji szacowano na niecałe 5,5 mln zł. I taki budżet został zrealizowany.
Zobacz, jak pięknieje Warszawa. Zapraszamy na spacer po wybranych miejscach Warszawy.
Autor: Szymon Starnawski/Murator
To nie tylko symbol Warszawy, ale też budynek mieszczący w sobie liczne muzea, teatry i kawiarnie. Zdecydowanie warto wybrać się na taras widokowy Pałacu – bilety są tanie, a z wysokości 30. piętra roztacza się niesamowity widok na centrum stolicy.