Najnowsze rozwiązania i urządzenia techniczne minimalizujące zużycie energii w budynku pasywnym Euro-Centrum w Katowicach
Euro-Centrum – pierwszy biurowiec pasywny powstanie w Parku Naukowo-Technologicznym w Katowicach Ligocie. Będzie wyposażony w najnowsze rozwiązania i urządzenia techniczne ograniczające zużycie energii.
Budynek pasywny to budynek o minimalnym zapotrzebowaniu na energię użytkową – 15 kWh/m2/rok (czyli 1,5 l oleju opałowego lub 1,5 m2 gazu ziemnego na m2) – w porównaniu ze zużyciem 120 kWh/m2/rok w budynku konwencjonalnym. Są to standardy ustalone przez niemiecki Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt (Niemcy). Nowy biurowiec o powierzchni 6500 m2, projektu Sławomira Kostura, przy współpracy z prof. Walterem Brownem – autorem największego w Europie biurowca pasywnego (Luteco w Ludwigshafen www.lu-teco.de) – będzie stanowił zaplecze innowacyjnego biznesu na terenie Parku Naukowo-Technologicznego.
Zobacz także: Biurowiec pasywny w Katowicach
Nie tylko powierzchnia
Celem inwestycji jest stworzenie nowoczesnej infrastruktury biznesowo-badawczej (budynków oraz zaplecza laboratoryjnego). Dzięki bliskiej współpracy Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego z uczelniami technicznymi przedsiębiorcy wspólnie z naukowcami będą mogli na terenie biurowca pasywnego prowadzić wspólne projekty badawczo-rozwojowe w obszarze poszanowania energii oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budownictwie. Budynek będzie zatem nie tylko „żywym” przykładem zastosowania najnowszych rozwiązań w dziedzinie poszanowania energii i wykorzystania OZE, ale także miejscem, gdzie nowe technologie będą powstawać.
Opis obiektu
Biurowiec pasywny Euro-Centrum to wolnostojący, czterokondygnacyjny budynek w kształcie litery C. Ze względu na uwarunkowania geologiczne obiekt został podzielony na trzy części.
- Powierzchnia budynku : 6 500 m2
- Lokalizacja : Katowice Ligota, Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny,
- Termin realizacji: jesień 2010–2012 r.
Planowane technologie
Budynek zaopatrzony będzie w pełną instalację światłowodową. Inne planowane rozwiązania techniczne to:
- Kolektory słoneczne i fotoogniwa. Kolektory słoneczne służą do odbioru ciepła promieniowania słonecznego i przekazywania go do cieczy roboczej, która ogrzewa wodę użytkową lub ciecz w zbiornikach akumulacyjnych. Kolektory słoneczne mogą być używane przez cały rok, gdyż ich stosowanie jest opłacalne nawet jeśli podgrzeją wodę tylko o kilka stopni (największa efektywność - od kwietnia do września). Ogniwa fotowoltaiczne przemieniają energię słoneczną w elektryczną. Projektowana jest elektrownia słoneczna o mocy 70,2 kW. Montaż przewidziany na dachu i elewacji południowej oraz dodatkowo 3 stanowiska ruchome (dostosowujące się do kąta padania promieni słonecznych) tzw. trackery. Przewiduje się zainstalowanie modułów fotowoltaicznych o sumarycznej mocy 88,87kW).
- System sond geotermalnych (sonda RAUGEO) i pompa ciepła. Planuje się pionowe odwierty geotermalne do głębokości 50-70 m, w których zainstalowane będą sondy geotermalne. Te będą pobierać z gruntu wodę i dostarczać ją do pompy ciepła - wysokoefektywnego urządzenia, które ją dogrzeje. Za pośrednictwem rozdzielacza woda będzie następnie przekazywana do systemu stropów BKT. Dzięki pozyskiwaniu energii z głębi ziemi ten system znacznie obniża koszty ogrzewania i chłodzenia.
- Okna pasywne z systemem żaluzji zewnętrznych. Okna o potrójnym szkleniu i współczynniku przenikania ciepła 0,7 izolują, a żaluzje zapobiegają przedostawaniu się nadmiaru promieniowania słonecznego do wnętrza budynku.
- System odzyskiwania ciepła z rekuperatorem. Pozwala odzyskać 75% energii cieplnej z wywiewanego powietrza.
- Instalacja chłodu technologicznego. Pozwala na schłodzenie każdego pomieszczenia do konkretnie zadanej temperatury.
- Stropy grzewczo-chłodzące BKT. W systemie stropów BKT masa betonu w budynku jest wykorzystywana jako akumulator ciepła. Zalety tego rozwiazania to: niewielkie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, łagodne chłodzenie bez przeciągów, optymalna wymiana powietrza przy zastosowaniu urządzeń wentylacyjnych, niskie i energooszczędne parametry temperatur zasilania stropów, regulacja temperaturowa pomieszczeń następuje za pomocą czujnika temperatury zewnętrznej i obejmuje temperaturę stropów i pomieszczeń.
Badania i rozwój
W budynku znajdą siedzibę firmy technologiczne, prowadzące działalność badawczą, rozwojową lub innowacyjną. Priorytetowo traktowane będą przedsiębiorstwa o profilu związanym z poszanowaniem energii i odnawialnymi źródłami energii.
W budynku znajdą się:
- pomieszczenia administracyjno-biurowe oraz wystawiennicze;
- laboratoria technologiczne (m.in. hale do badań na urządzeniach wielkogabarytowych o wysokości 9 m, laboratorium wewnętrzne do testowania kolektorów);
- sprzęt - urządzenia pomiarowe i atestujące, inne urządzenia wdrożeniowe, oprogramowanie specjalistyczne i sprzęt komputerowy;
- sale konferencyjno-szkoleniowe;
Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych najemcom udzielany będzie 30% rabat przez cały okres użytkowania (zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej).