Najsłynniejsze nieruchome ruchome schody w Polsce. Wiemy, kiedy ruszą

2024-07-16 8:50

Słynne (nie)ruchome schody w Krakowie przy dworcu MDA mają już konstrukcję zadaszenia. Metalowa konstrukcja została precyzyjnie zakotwiona do konstrukcji schodów. Pozostało jeszcze wypełnienie konstrukcji szkłem mineralnym, testy i uruchomienie schodów. Stanie się to jeszcze w czasie tych wakacji.

Spis treści

  1. Przez dwie noce montowano konstrukcję zadaszenia schodów
  2. Szklany dach i 20 lamp nad schodami w Krakowie
  3. Kiedy ruszą schody ruchome w Krakowie?
  4. Nowe schody ruchome w Krakowie - koszt wymiany
  5. Historia (nie)ruchomych schodów w Krakowie
  6. Tak rozbierano ruchome schody w Krakowie

Przez dwie noce montowano konstrukcję zadaszenia schodów

Operacja mocowania stalowej konstrukcji zadaszenia schodów trwała dwa dni, lub raczej dwie noce. Wszystko poszło gładko, bo konstrukcja była wykonana bardzo precyzyjnie.

Tolerancja na połączeniach konstrukcji była bardzo niewielka i wynosiła plus minus dwa minimetry. Wszystko do siebie pasowało i zostały precyzyjnie połączone kotwy z metalową konstrukcją zadaszenia – mówi Krzysztof Wojdowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich Miasta Krakowa.

Szklany dach i 20 lamp nad schodami w Krakowie

Konstrukcję zadaszenia będzie jeszcze wypełniona szkłem mineralnym. Nie zobaczymy tam bowiem płyt z pleksi. Konserwator zabytków zaznaczył bowiem w projekcie, że musi to być szkło. Tak się też stanie. Obecnie szklane wypełnienie konstrukcji zadaszenia znajduje się na etapie produkcji.

- Po zamontowaniu konstrukcji schodów muszą zostać jeszcze przeprowadzone pomiary geodezyjne, by wszystko się zgadzało. Musi też zostać jeszcze doprowadzone zasilanie, ponieważ w konstrukcji zadaszenia znajdzie się 20 ledowych lamp oświetlających schody – dodaje Wojdowski.

Kiedy ruszą schody ruchome w Krakowie?

Mieszkańcy Krakowa i podróżni korzystający z Dworca MDA w mieście są z pewnością najbardziej zainteresowani tym, kiedy ruchome schody wreszcie ruszą. Szacunkowa data jest już znana.

- Szacujemy, że wszystko uda się dopiąć tak, by pod koniec sierpnia 2024 udało się już uruchomić schody - mówi rzecznik ZDMK.

Czytaj też: Najsłynniejsze "nie"ruchome schody w Polsce w końcu ruszą. Już je montują

Po uruchomieniu schody będą, dzięki zadaszeniu, zabezpieczone przed działaniem deszczu śniegu czy gradu.

- Będzie to dodatkowa izolacja, ale trzeba wiedzieć, że są to schody przystosowane do działania na zewnątrz – dodaje rzecznik.

Nowe schody ruchome w Krakowie - koszt wymiany

Jak informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa, cała operacja wymiany starych schodów na nowe wraz z montażem zadaszenia to koszt około 5 milionów złotych.

Historia (nie)ruchomych schodów w Krakowie

Ruchome schody przy dworcu MDA w Krakowie, były ruchome właściwie tylko z nazwy. Przez większość czasu urządzenie było bowiem nieczynne. Utrudniały życie mieszkańcom Krakowa i turystom, którzy często z bagażami musieli wspinać się po zwykłych betonowych schodach. Z informacji ZDMK wynika, że tylko w ciągu ostatnich pięciu lat schody były naprawiane aż 19 razy.

Dlatego też słuszną decyzją wydaje się być pomysł wymiany urządzenia na nowe.

Polecamy też: (Nie)ruchome schody w Krakowie w końcu rozebrano. Za pół roku będą już nowe

W lutym zdemontowano stare, awaryjne schody. Do Krakowa „przyjechały” zupełnie nowe ruchome schody firmy OTIS. To znana firma produkująca windy (dźwigi osobowe) czy ruchome schody.

W nocy z 27 na 28 maja na plac przed dworcem MDA pojawił się ogromny dźwig, który umieścił części schodów na miejscu docelowym.

Wykonawcą tej inwestycji jest firma Gamibud, której Zarząd Dróg Miasta Krakowa zlecił wymianę wadliwego urządzenia.

Tak rozbierano ruchome schody w Krakowie

Czytaj też:

Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej