Nie tylko Pałac Kultury. Tym warszawskim budynkom przydałoby się mycie

2024-03-04 15:27

Jakie budynki w Warszawie są najbrudniejsze? Zebraliśmy kilkanaście przykładów budynków i innych obiektów - a czasem nawet całych fragmentów ulic - którym przydałoby się porządne czyszczenie myjką ciśnieniową. Oblepione smogiem i kilkudziesięcioletnim brudem wypiękniałyby z czystymi elewacjami. Które obiekty znalazły się na liście?

Spis treści

  1. Brudny Pałac Kultury i Nauki - symbol zakurzonych elewacji
  2. Jakie jeszcze budynki powinno się wyczyścić w Warszawie?
  3. Czystych budynków w Warszawie przybywa, ale powoli

Brudny Pałac Kultury i Nauki - symbol zakurzonych elewacji

Najsłynniejszym brudnym budynkiem Warszawy jest oczywiście Pałac Kultury i Nauki. Oryginalnie kremowy (co widać dziś na wymytych fragmentach elewacji oraz na starych zdjęciach), dziś pokryty jest niemal 70-letnią warstwą kurzu i smogu. Mimo chęci władz i powszechnego poparcia dla pomysłu wyczyszczenia wizytówki stolicy, na przeszkodzie stoją potężne koszty takiej operacji - jeszcze kilka lat temu szacowano je na 20 milionów złotych.

Jakie jeszcze budynki powinno się wyczyścić w Warszawie?

Warszawa ma jednak więcej obiektów - z reguły dość reprezentacyjnych - którym przydałoby się porządne mycie. Są to również całe fragmenty ulic. Kamienice na ul. Targowej czy budynki na Marszałkowskiej pokrywa nie tylko ponadprzeciętna ilość graffiti, ale przede wszystkim szara warstwa smogu i kurzu. Niewątpliwie okolice wypiękniałyby po odpowiednim czyszczeniu.

Jednymi z najbardziej wyraźnych przykładów są Mazowiecki Urząd Wojewódzki z alei Jerozolimskich oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny stojący przy ul. Czerniakowskiej. Przykładów jest oczywiście znacznie więcej i wcale nie są to w większości socrealistyczne molochy - zebraliśmy je w galerii.

Murator Remontuje: Gładź szpachlowa od A do Z
Materiał sponsorowany

Czystych budynków w Warszawie przybywa, ale powoli

Końcem 2020 roku w ramach kampanii Czyste powietrze. Czysta Warszawa oraz projektu Clean Art stworzono na warszawskich kamienicach "wodne murale" pokazujące, jak dużo smogu osadza się na elewacjach budynku - akcja miała unaocznić, że ten sam pył osadza się również w naszych płucach. Na brudnych budynkach przy al. Jerozolimskich 121/123 i Puławskiej 30 stworzono murale przy pomocy myjek ciśnieniowych. Kolejnym etapem było dokładne wyczyszczenie elewacji tych kamienic. 

Od kilku dobrych lat czystą elewacją zachwyca ikoniczny dla miasta budynek Prudentialu.

Zobacz także: Pasaż Italia to dziś jedno z najbrzydszych miejsc Warszawy. Zabytek ma fascynującą historię

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej