NOSPR. Nowa inwestycja - niezwykły budynek, nietypowe rozwiązania

2015-01-08 10:58
Ceglana elewacja NOSPR i beton architektoniczny
Autor: Bartek Barczyk Fragment elewacji Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach

W nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR), zaprojektowanej przez Konior Studio i wykonanej przez firmę Warbud,  niestandardowe rozwiązania były codziennością

Nowa inwestycja – wyjątkowa sala koncertowa

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wybudowana została na terenie dawnej kopalni. Sala koncertowa miała stać się śląską ikoną architektury.
Projekt NOSRP wybrany został w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Jego autorami są projektanci z Konior Studio, za realizację nowej inwestycji odpowiadała spółka Warbud, a w prace zaangażowane było wiele form i wykonawców, często o wyjątkowych specjalnościach, od akustyków po stolarzy.

Elewacja z cegły

Ceglana elewacja nawiązuje do lokalnej tradycji. Pokryta została 400 tys. cegieł wypalonych w XIX-wiecznym, zabytkowym piecu Hoffmana na Dolnym Śląsku, w tradycyjnej technologii – piec pierścieniowy opalany jest węglem. Na elewacji NOSPR zobaczyć można dwa rodzaje cegieł, naturalną i czerwoną, jednostronnie glazurowaną.

Akustyka NOSPR

By budynek miał możliwie najlepsze właściwości akustyczne, instalacje zostały odsunięte od sali koncertowe. Architekci ukryli je w osiemdziesięciu kominach.  W budowę zaangażowana była japońska firma Nagata Acoustics, znana z realizacji na całym świecie, od Walt Disney Concert Hall, przez Elbphilharmonie, po Filharmonię Paryską.
Całe wnętrze musiało być ukształtowane jak instrument muzyczny.
Sala ma zaokrąglony kształt, dlatego parkiet, każda deska musiała być zrobiona w łuku na specjalnych maszynach cyfrowych –podkreśla Piotr Kazimierczak, doradca techniczno-handlowy firmy UZIN, odpowiedzialny za dostarczenie substancji chemicznych do montażu podłóg drewnianych i wykładzin.
Dodatkowym utrudnieniem były otwory akustyczne w posadzkach.

Nowa inwestycja: parkiety i beton architektoniczny

Wyzwaniem dla wykonawców było odcięcie wilgoci na posadzce betonowej. Miała ona ok. 4% wilgotności, przy czym dopuszczalna wilgotność podłoża przed układaniem posadzki drewnianej nie może przekraczać 2% CM w przypadku podkładów cementowych. W NOSPR wykorzystana została dwuskładnikowa żywica, grunt odcinający wilgotność do 10% CM, preparat UZIN PE 480.

Zagruntowana posadzka pod parkiet została wyrównana masą wygładzającą UZIN NC 170.  Podłogę przyklejono klejem Pallmann P8. Drewniane elementy zostały zaolejowane specjalną wersją Pallmann Soya Base w kolorze wyprodukowanym dla NOSPR.


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej