Nowa, modułowa szkoła dla setki dzieci stanęła w Żelaźnie. Starą zrujnowała powódź

2024-10-30 11:02

Dziś w Żelaźnie (30.10.2024) oficjalne otwarcie nowej, modułowej szkoły. Starą doszczętnie zniszczyła powódź. To szkoła, która powstała w ciągu kilkunastu dni. Składa się z 54 kontenerów. Zbudowała ją charytatywnie firma Modular System, a wyposażyła firma Entelo. W budowę zaangażowane były Wojska Obrony Terytorialnej i gmina Kłodzko.

Spis treści

  1. Powódź zrujnowała szkołę w Żelaźnie
  2. Szkoła stanęła w 48 godzin, wcześniej przygotowano teren i przyłącza
  3. Nowa szkoła modułowa w Żelaźnie - tak wygląda
  4. Operacja "Feniks" na terenach popowodziowych

Powódź zrujnowała szkołę w Żelaźnie

Ostatnia powódź całkowicie zniszczyła szkołę i przedszkole w Żelaźnie w gminie Kłodzko. Uczyła się tam około setka dzieci.

W odbudowę szkoły zaangażowały się niemal od razu firmy prywatne i instytucje. Dzięki współdziałaniu Wojsk Obrony Terytorialnej z partnerami prywatnymi, samorządowymi i społecznymi udało się w kilkanaście dni postawić tam całkiem nową szkołę. To wyjątkowy obiekt, bo ma konstrukcję modułową. Mógł powstać dzięki technologii jaką dysponuje firma Modular System i Entelo.

W odpowiedzi na kryzys powodziowy zarząd spółki Modular System i firmy Entelo – we współpracy z dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej oraz gminą Kłodzko zdecydował się zrealizować projekt szkoły modułowej, aby uczniowie mogli kontynuować w niej naukę. Szkoła modułowa w Żelaźnie powstaje wyłącznie w ramach działalności charytatywnej firm Modular System i Entelo – poinformowała firma Modular System.

Szkoła stanęła w 48 godzin, wcześniej przygotowano teren i przyłącza

Szkołę postawiono tak naprawdę w 48 godzin, po wcześniejszym przygotowaniu terenu i odpowiednich przyłączy.

- Nasz zespół po raz kolejny na nowo zdefiniował czas realizacji inwestycji, stawiając obiekt w zaledwie 48 godzin! - czytamy w mediach społecznościowych firmy Modular System.

Wyposażeniem nowej szkoły zajęła się firma Entelo.

W środę – 30 października, o godzinie 12.00 -  szkoła ma zostać oficjalnie otwarta

Nowa szkoła modułowa w Żelaźnie - tak wygląda

Szkoła w Żeleźnie to kompleks o łącznej powierzchni zabudowy 772 metry i kubaturze 2239 metrów sześciennych. Składa z 54 kontenerów oferując aż 662,9 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Znajduje się w niej:

  • 9 pomieszczeń lekcyjnych,
  • 2 sale przedszkolne,
  • sala zabaw,
  • 3 gabinety specjalistyczne,
  • szatnie,
  • toalety,
  • pokoje dla nauczycieli,
  • gabinet dyrektora.

Operacja "Feniks" na terenach popowodziowych

Jak poinformowało Wojsko Polskie, budowa szkoły wspólnie z partnerami prywatnymi i gminą odbywała się w ramach operacji „Feniks”.

Pierwsze prace, przygotowujące podłoże pod kontenery, rozpoczęły się już na początku października. W ubiegłym tygodniu ustawiono kontenery, a w kolejnych dniach wykonano przyłącza energetyczne, wodne i ściekowe. Żołnierze uporządkowali teren, utwardzili grunt oraz przywrócili funkcje parkingu, placu zabaw, itd.

Czytaj też: Szkoła modułowa w Kobyłce. Zmontowano ją z części w zaledwie 14 dni

Południowo-zachodnia Polska, dotknięta wrześniową powodzią, cały czas może liczyć na wsparcie wojska. Uruchomiona, w tym celu, operacja „Feniks" to największe tego typu przedsięwzięcie w najnowszej historii Wojska Polskiego. Jej celem jest łagodzenie skutków powodzi, ograniczenie ryzyka wystąpienia ponownych lokalnych podtopień oraz przyspieszenie procesu odbudowy terenów objętych klęską żywiołową. W operację, w okresie największej dynamiki działań, było zaangażowanych nawet 26 tys. żołnierzy, w tym ponad 13 tys. z wojsk operacyjnych i ponad 8 tys. żołnierzy z WOT-u. W ubiegły piątek (25 października), w ramach operacji „Feniks” w Głuchołazach został otwarty pierwszy wojskowy most po powodzi. Za budowę odpowiedzialne były polskie wojska inżynieryjne – przede wszystkim żołnierze 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego.

Kocioł - na węgiel czy biomasę. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór kotła. Co i w jakich sytuacjach wybrać, kocioł na biomasę czy węgiel? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej