Nowa siedziba TVP w Warszawie
Budynki mediów całe chcą być przedstawieniem. Ale także i tu są kity i hity. Hitem kilka lat temu był biurowiec Agory. Kit zaś to nowa siedziba TVP.
Czwarta władza to określenie, które przypadło do gustu ludziom mediów. W naszym kraju ich samouwielbienie dorównuje już chyba megalomanii architektów. Wizyta w siedzibach największych medialnych koncernów jest jak wkroczenie do innego świata. Idąc do teatru czy filharmonii, przygotowani jesteśmy na otoczenie pełne blichtru, luster i złoceń. Za kulisami świat jest jednak diametralnie różny. Spektakl szykowany jest dla widza, nie dla aktorów. Tymczasem budynki mediów całe chcą być przedstawieniem. Ludzie, którzy tam pracują sprawiają wrażenie jakby kamery przekazywały ich obraz wprost do kablowych sieci telewizyjnych. Ale także i tu są hity i kity. Hitem kilka lat temu był biurowiec Agory (“A-m” 4/02). Kit zaś to nowa siedziba TVP.
Jej architektura jest jednocześnie rozrywkowa (tańcząca wieża z przodu, łukowy mostek z tyłu), publicystyczna (dialog z architekturą Gehry’ego poprzez przaśne naśladownictwo) i fabularna (opowieść o tym, jak z pseudoklasycznej formy okładziny kamiennej – pozornie jednorodnej, walcowatej bryły – wypryskuje bogactwo przeróżnych kształtów, atakujących podchodzących ludzi).
Pełna prezentacja nowej siedziby TVP w Warszawie: duże zdjęcia, rzuty, przekroje, tekst projektanta budynku Czesława Bieleckiego wraz z ilustracjami, obiektów i dzieł sztuki, które były dla niego inspiracją przy projektowaniu TVP, w numerze 6/2009 “Architektury-murator”