Nowe drzewa na placu Bankowym. Warszawa odświeża ważny plac w oczekiwaniu na wielką przebudowę
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Nowe drzewa i krzewy na placu Bankowym w Warszawie, grudzień 2023 r.
W ramach projektu tzw. Zielonej Marszałkowskiej nowe drzewa i krzewy pojawiły się na placu Bankowym. Warszawa zdecydowała się na razie jedynie na niewielki lifting w tym miejscu, ale docelowo plac ma zyskać m.in. skwer, fontannę i nowy układ drogowy. Zobacz zmiany w centrum stolicy.
Spis treści
- Na placu Bankowym Warszawa sadzi drzewa i krzewy. Zobacz zdjęcia
- Zmiany na placu Bankowym w ramach projektu tzw. Zielonej Marszałkowskiej
- Mały remont w oczekiwaniu na wielką przebudowę. Jak zmieni się plac Bankowy?
Na placu Bankowym Warszawa sadzi drzewa i krzewy. Zobacz zdjęcia
Plac Bankowy w Warszawie to dziś jedno z mniej zachęcających do wizyty miejsc w stolicy. To plac głównie z nazwy – w rzeczywistości betonowo-asfaltowa przestrzeń pełni głównie funkcję dużego skrzyżowania. Władze miasta planują to zmienić, jednak na większe zmiany jeszcze poczekamy. Póki co nastąpił jednak lekki lifting – pojawiła się droga dla rowerów, drzewa (m.in. miłorzęby japońskie) oraz krzewy. W różnych punktach placu ustawiono donice z zielenią. Nastąpiły także zmiany poprawiające bezpieczeństwo pieszych.
- Dowiedz się również: Przebudowa placu Na Rozdrożu. Jak idą prace i kiedy się zakończą? Powstają m.in. windy na przystanki
Zmiany przeszedł też sam wlot ul. Marszałkowskiej na pl. Bankowy, gdzie kompleksowo przebudowane zostało przejście dla pieszych – jedno z najbardziej niebezpiecznych w centrum – podaje UM Warszawa.
Największe zmiany można dostrzec w zachodniej części placu. Pojawiły się tu nowe nasadzenia, wytyczono także drogę dla rowerów oraz przebudowano miejsca parkingowe. Teraz kierowcy parkują w nowych zatokach utworzonych na jednym z pasów szerokiej jezdni, a na odzyskanej przestrzeni powstał nowy chodnik dla pieszych.
- Sprawdź też: Pod placem Powstańców Warszawy powstaje podziemny parking na 420 miejsc. Kiedy otwarcie? Zobacz zdjęcia z budowy
W planach jest jeszcze rozpłytowanie chodnika między torami tramwajowymi a buspasem na pl. Bankowym, tuż za skrętem z ul. Senatorskiej. Tam, gdzie dziś znajdują się donice, wkrótce posadzonych zostanie dziesięć dębów – zapowiadali urzędnicy na początku listopada.
Zapowiedzi te zrealizowano – rozpłytowywanie rozpoczęło się na początku grudnia 2023 r.
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Nowe drzewa i krzewy na placu Bankowym w Warszawie, grudzień 2023 r.
Zmiany na placu Bankowym w ramach projektu tzw. Zielonej Marszałkowskiej
Obecne zmiany na placu Bankowym to część projektu tzw. Zielonej Marszałkowskiej, czyli przebudowy realizowanej w ramach Nowego Centrum Warszawy. Po zmianach Marszałkowska ma się stać ulicą bardziej zieloną i reprezentacyjną, a zarazem bardziej przyjazną dla pieszych i rowerzystów. W planach jest m.in. budowa brakujących dróg dla rowerów w centrum miasta, posadzenie szpalerów drzew w pasach dzielących jezdnie, przebudowa chodników i przystanków tramwajowych oraz budowa nowych przejść dla pieszych.
- Dowiedz się także: Przebudowa ulic Złotej i Zgoda w Warszawie – kiedy start? Zobacz wizualizacje zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy
Zmiany są projektowane w oparciu o koncepcję „Zielonej Marszałkowskiej” skonsultowaną z mieszkańcami. Zakłada ona wprowadzenie w przestrzeni ulicy znacznie więcej zieleni. Pojawi się ona m.in. w pasie dzielącym pomiędzy jezdniami a torowiskiem. Projekt będzie przewidywał w tym miejscu nasadzenia drzew (tam, gdzie to możliwe) oraz krzewów i żywopłotów. Jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, zaś na prawym pasie wyznaczone zostanie parkowanie. Chodnik zostanie przebudowany i oddzielony od drogi rowerowej. (…) Przebudowane zostaną również przystanki tramwajowe, a sygnalizacja na całej ulicy będzie ustawiona na priorytet dla komunikacji zbiorowej – informuje UM Warszawa.
Obecnie trwa modernizacja odcinka od al. Solidarności do ul. Królewskiej, zaś wiosną 2024 r. nastąpi remont nawierzchni Marszałkowskiej między placem Bankowym a ul. Królewską. Jednocześnie powstaje projekt przebudowy kolejnego odcinka – między Ogrodem Saskim a Rotundą. Tu prace ruszą najwcześniej w 2024 r.
- Przeczytaj także: Remont linii średnicowej w Warszawie – harmonogram, terminy, plany. Jak PKP przebuduje dworce i tunele w stolicy?
Między Królewską a Świętokrzyską ma znaleźć się zielone torowisko z rozchodnikiem, natomiast od Świętokrzyskiej tory tramwajowe będą używane jako awaryjny pas dla karetek pogotowia i innych uprzywilejowanych pojazdów – informują Tramwaje Warszawskie. – Wykonawca dokumentacji będzie musiał zaprojektować nową organizację ruchu drogowego. Uwzględni ona przebudowę lewych pasów wzdłuż torów na pasy zieleni z drzewami.
Mały remont w oczekiwaniu na wielką przebudowę. Jak zmieni się plac Bankowy?
Obecne zmiany na placu Bankowym to jednak dopiero początek. W planach jest znacznie większa przebudowa, choć na nią poczekamy jeszcze długo. W toku warsztatów z mieszkańcami stolicy wypracowana została koncepcja, która przewiduje m.in. zmianę układu jezdni i torów na placu, utworzenie sporego skweru z fontanną oraz posadzenie wielu drzew. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o planowanej przebudowie placu Bankowego w Warszawie.