Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu już się buduje. Zobacz wizualizacje i zdjęcia
Autor: WXCA/wmn.poznan.pl
Wizualizacja nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu
W 30 miesięcy powstanie nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Inwestycja według projektu nagradzanej pracowni WXCA już wystartowała – wiosną 2024 r. rozpoczęło się palowanie. Kiedy powstanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego i co zaoferuje?
Spis treści
- Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego – budowa trwa. Kiedy otwarcie?
- Muzeum Powstania Wielkopolskiego – wizualizacje
- Muzeum Powstania Wielkopolskiego – wykonawca i projektant
- Muzeum Powstania Wielkopolskiego – wystawa stała
Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego – budowa trwa. Kiedy otwarcie?
Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu powstaje przy ul. Północnej 9, nieopodal Wzgórza Świętego Wojciecha, w miejscu dawnego lodowiska na Bogdance. Zawarcie umowy z wykonawcą – firmą Adamietz – nastąpiło 21 grudnia 2023 r., a porządkowanie terenu rozpoczęło się już w styczniu 2024 r. Z kolei w lutym, w 105. rocznicę zakończenia walk powstańczych, wmurowano kamień węgielny pod wznoszony obiekt. Nowe muzeum ma być gotowe w grudniu 2026 r.
– Na placu budowy pojawiły się już specjalistyczne maszyny, których zadaniem będzie wykonanie jednego z najważniejszych elementów robót – wiercenia pali na głębokość około 27 metrów. Zgodnie z założeniem, takich pali pod budynkiem muzeum będzie ponad 500! Ich zadaniem będzie utrzymanie całej części podziemnej na założonej głębokości. Dzięki takiej technologii budynek nie będzie osiadał, ani też nie zostanie wyparty przez wody podziemne – informuje Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.
Palowanie ma zakończyć się do połowy lipca 2024 r., po czym zaczną się prace przy ścianach szczelinowych oraz wykonywanie wykopu. Tego etapu należy spodziewać się jesienią 2024 r.
– Prace będą wykonywane z wykorzystaniem bardzo dużych maszyn. Ta, która ma zapewnić wykonanie pali, jest jedną z największych w Polsce. Za wszelkie niedogodności w tym okresie związane z prowadzonymi pracami budowlanymi z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu przepraszamy – podało muzeum w komunikacie.
Szacunkowy koszt inwestycji – wraz z przygotowaniem wystawy stałej – to ponad 375 mln zł, z czego większość pokrywają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd Województwa Wielkopolskiego.
- Sprawdź też: Stworzą w Poznaniu park linearny jak High Line w Nowym Jorku. 10,2 ha zieleni przy dawnej linii kolejowej
Muzeum Powstania Wielkopolskiego – wizualizacje
Poniżej można obejrzeć wizualizacje nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Muzeum będzie składać się z 4 obiektów połączonych podziemiami, w których zlokalizowana będzie wystawa stała. Zadbano o harmonijne osadzenie nowych obiektów w zieleni i na tle miasta.
- Zobacz galerię: Muzeum Powstania Wielkopolskiego – wizualizacje nowej siedziby
Autor: WXCA/wmn.poznan.pl
Wizualizacja nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu
– W zaproponowanej koncepcji najbardziej charakterystycznym elementem jest nieoczywiste podejście do architektonicznej bryły Muzeum, a mianowicie rozbicie jej na cztery pozornie oddzielne różnokształtne elementy skupione wokół centralnego, okrągłego placu. Projektantom zależało na uchwyceniu wielkopolskiego ducha współpracy, spotkań, budowania relacji społecznych. Wielkim atutem projektu jest właśnie owa przestrzeń, która pełnić może rozmaite funkcje przez cały rok, jako miejsce organizowania imprez, koncertów, pokazów czy też zwykłych spotkań towarzyskich w ogólnodostępnym parku na malowniczych stokach Wzgórza Św. Wojciecha – można przeczytać na stronie muzeum.
Muzeum Powstania Wielkopolskiego – wykonawca i projektant
Wykonawcą robót budowlanych przy Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu jest firma Adamietz. To przedsiębiorstwo z bogatym doświadczeniem, mające na koncie liczne ciekawe realizacje w całej Polsce, w tym m.in.:
- Teatr Letni w Szczecinie,
- park logistyczny SEGRO w Gliwicach,
- Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie,
- biurowiec Wilanowska Metro Park w Warszawie,
- centrum handlowe DEKADA w Nysie.
Projekt nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu wykonała pracownia WXCA, odpowiedzialna też m.in. za projekt odbudowy Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla w Warszawie. Za poznański projekt jego autorzy zostali nagrodzeni Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021.
- Przeczytaj też: Mosty Berdychowskie. Poznań buduje kładki przez Cybinę i Wartę
Muzeum Powstania Wielkopolskiego – wystawa stała
Wystawa stała w nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego znajdzie się w podziemiach łączących cztery budynki widoczne z poziomu gruntu. Za powstający projekt wystawy odpowiada firma Trias Avi, zaś firma Ekocentrum została zatrudniona w roli koordynatora obu zadań: budowy muzeum i urządzenia wystawy. Wybór wykonawcy wystawy nastąpi w 2025 r., gdy będzie już gotowy jej projekt.
Nowoczesna, wykorzystująca multimedia wystawa opowie zarówno o samym powstaniu, jak i o tym, jak było później pamiętane i upamiętniane. Zostanie też zaprezentowane znaczenie tego zrywu dla odzyskania niepodległości przez Polskę oraz jego geneza. Łącznie zakres czasowy wystawy to około 200 lat. Co ciekawe, jednym z elementów wystawy będzie odtworzony w muzeum fragment ul. Ratajczaka, na której rozpoczęły się walki powstańcze.
– Chcemy stworzyć miejsce, które będzie potrafiło przekazać tę historię w sposób nowoczesny i przystępny. Powstanie Wielkopolskie powinno być w świadomości wszystkich Wielkopolan i jak największej liczby rodaków, temu ma przysłużyć się powstające właśnie muzeum – mówił podczas wmurowywania kamienia węgielnego Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
- Zobacz galerię: Jak wygląda Stary Rynek w Poznaniu po remoncie?
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Efekty remontu Starego Rynku w Poznaniu