Nowoczesna architektura z cegły nagrodzona w konkursie Brick Award

2012-05-08 12:06
Muzeum Mapungubwe, RPA
Autor: Wienerberger Zastosowanie cegły w muzeum Mapungubwe w Republice Południowej Afryki. Architekt: Peter Rich, Michael Ramage, John Ochsendorf

Pięć obiektów zbudowanych z wykorzystaniem cegły zostało nagrodzonych w konkursie architektonicznym Wienerberger Brick Award. Do konkursu zgłoszone były zarówno obiekty z klasycznymi elewacjami z cegły, ale także obiekty, gdzie w nietypowy sposób wykorzystano dachówki, klinkier czy bruk.

Do konkursu Wienerberger Brick Award zgłoszone były projekty nowoczesnej architektury z całego świata. Główne kryteria oceny brane pod uwagę przez jury to m. in. innowacyjność projektu elewacji, umiejętne zastosowanie cegły jako materiału budowlanego, a także funkcjonalność oraz wydajność energetyczna budynku.

Zwycięzcą konkursu i laureatem w kategorii Specjalne zastosowanie cegły zostało muzeum Mapungubwe Interpretation Centre (Park Narodowy Mapungubwe w Republice Południowej Afryki). Autorami projektu są Peter Rich, Michael Ramage i John Ochsendorf.

W kategorii Dom jednorodzinny zwyciężył projekt przebudowy starego wiejskiego domu z cegły Królicza nora (Gaasbeek, Belgia), architekta Barta Lensa.

W kategorii Budynek mieszkalny konkurs wygrała Rezydencja dla seniorów w Alcácer do Sal. Projekt architektów Francisca i Manuela Aires Mateus z Lizbony.

W kategorii Budynek użytkowy nagrodę zdobyła stacja elektroenergetyczna z elewacją z czarnej cegły, zaprojektowana na Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie. Autorem jest szkockie biuro architektoniczne NORD.

W kategorii Przebudowa zwyciężył projekt przebudowy domku wypoczynkowego i pracowni w miejscowości Čachtice. Architekt Pavel Paňáka z Bratysławy.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2004 roku i od tamtej pory odbywa się on regularnie co dwa lata. W tym roku nominowanych zostało 50 projektów architektonicznych z 28 krajów, również z Polski (dom jednorodzinny z Rybnika autorstwa Marcina Jojko i Bartłomieja Nawrockiego, DogmA - house Project Grzegorza Stiasnego oraz Andel's Hotel zaprojektowany przez OP Architekten). Skład tegorocznego jury: Plamen Bratkov (Bułgaria), Rudolf Finsterwalder (Niemcy), Hrvoje Hrabak (Chorwacja), John Foldbjerg Lassen (Dania) oraz Zhang Lei (Chiny). Łączna suma nagród w tej edycji Brick Award to 27 000 EUR.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej