Nowoczesna stacja uzdatniania wody w gminie Zakroczym
Z początkiem lipca 2016 firma Skanska oficjalnie rozpoczęła budowę nowoczesnej stacji uzdatniania wody (SUW). Powstanie ona w Henrysinie, ok. 3.5 km na północny zachód od centrum Zakroczymia. Wartość inwestycji wyniesie ponad 2,8 mln zł brutto. Prace potrwają do połowy listopada 2016.
Długość sieci podłączonych do istniejącej stacji w Henrysinie wynosi 60 km, od której wykonanych jest 710 przyłączy. Stacja obsługuje kilkanaście okolicznych wsi, w tym często gospodarstwa agroturystyczne, część ulic miasta Zakroczym oraz tereny na których powstają firmy produkcyjne. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym mamy doczynienia ze zwiększonym poborem wody, co powoduje nadmierne obciążenie sieci, czego skutkiem jest brak wody lub jej słabe ciśnienie. Sytuację ma poprawić modernizacja stacji w Henrysinie.
Zakres prac jakie wykona Skanska obejmuje rozbiórkę istniejącego budynku SUW wraz ze zbiornikami: wody surowej, wyrównawczym wody uzdatnionej oraz wód popłucznych. Firma zdemontuje też istniejące instalacje i urządzenia do uzdatniania wody. Na miejscu starej stacji powstanie nowy budynek SUW wraz z obiektami towarzyszącymi i nową instalacją. Dzięki nowej inwestycji wydajność stacji ma wzrosnać ponad dwukrotnie – z 75 m³ do 150 m³.
W nowej stacji zastosowane będzie nietypowe rozwiązanie wykorzystujące naturalny ciąg powietrza do napowietrzenia wody w celu wstępnego utlenienia i usunięcia związków żelaza i manganu. Metoda polega na umieszczeniu na zbiorniku wody surowej aeratora kaskadowego (urządzenie, do którego wprowadzana jest woda), w którym woda jest przelewana, następnie przepływa do zbiornika głównego (odbiornika). Cały proces sprawia, że oczyszczona woda nie jest intensywnie nasycona tlenem, dzięki temu przedostając się już do rurociągu nie niszczy jego błony biologicznej, co może być niekorzystne dla zdrowia ludzi. Zbyt natlenioną wodę można rozpoznać po jej białym kolorze w kranie.
Kolejną technologią jaka będzie zastosowana w nowej stacji będzie instalacja dozowania nadmanganianu potasu. Specjalna pompa ze zbiornikiem do chemikaliów będzie dozować roztwór i przyczyni się do efektywniejszego usuwania manganu. Należy zaznaczyć, że cykliczne spożywanie zbyt dużej ilości manganu powoduje uszkodzenia układu nerwowego.
Do redukcji zanieczyszczeń mechanicznych, barwy, mętności oraz związków żelaza i manganu służyć będą filtry ciśnieniowe.