Nowy park w Krakowie! Będzie nosił imię Wisławy Szymborskiej
Autor: Weronika Merek
Na dawnym parkingu przy ul. Karmelickiej w Krakowie jest teraz nowy park. Za powstaniem parku zagłosowali mieszkańcy Krakowa, a inwestycję zrealizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego. Uroczyste otwarcie parku odbędzie się 2 lipca. My już odwiedziliśmy to miejsce. Zobaczcie, jak wygląda krakowski park Wisławy Szymborskiej.
Spis treści
- Park imienia Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej
- Nowy park w Krakowie to drzewa, krzewy i byliny
- Jakie atrakcje w parku przy Karmelickiej?
- O inwestycji
- Kiedy otwarcie parku im. Wisławy Szymborskiej?
Park imienia Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej
– Cieszę się, że nasze miasto nie wzniosło pomnika Wisławy Szymborskiej, ale że jej „pomnik” zasiało i posadziło. Upamiętniło ją w takiej formie, która – jestem przekonany – jej by najbardziej odpowiadała. W parku można przeżyć radość czytania, a może i pisania. Leżeć na trawie i podziwiać paradujące nad nami chmury. Rozmawiać z kamieniem lub wsłuchiwać się w milczenie roślin. Zakochać się od pierwszego wejrzenia, miłością najlepiej szczęśliwą. Przyglądać się cudom pierwszym lepszym. Rozważać możliwości. Zdumiewać się. Na wszelki wypadek powątpiewać, czy to, co ważne, ważniejsze jest od nieważnego. W niedzielę – dziękować swojemu sercu, że nie marudzi. Czytać listy umarłych. Dzielić się wrażeniami z teatru. Obmyślać świat – wydanie drugie. I pamiętać, że nic dwa razy się nie zdarza. I nie zdarzy – mówi Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Nowy park powstał z ramach Budżetu Obywatelskiego. Za jego realizacją zagłosowało ponad 9000 krakowian, a petycję „TAK dla parku im. Wisławy Szymborskiej” podpisały osoby z całej Polski.
Zamiast zaniedbanego betonowego parkingu przy Karmelickiej pojawiła się zielona przyjazna przestrzeń.
Nowy park w Krakowie to drzewa, krzewy i byliny
Jak podaje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, w parku posadzono aż 125 drzew, m.in. klonów, grabów, topoli, kasztanowców, dębów. Pojawią się również drzewa owocowe takie jak jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, śliwy.
Do tego ponad 1500 różnych krzewów m.in. bez czarny, lilak pospolity, kalina wonna, róża, hortensja dębolistna, świdośliwa lamarcka, porzeczka biała, kielichowiec wonny.
Całość dopełni aż 18 500 bylin: przywrotników, olszewników himalajskich, lilowców, płomyków wielkolistnych, astrów rozkrzewionych oraz 70 800 cebul m.in. szafran Tommasiniego, rannik zimowy, śnieżyczka przebiśnieg i ponad tysiąc roślin wodnych: kosaćce żółte, krwawnice pospolite, przetaczniki bobowniczki, grzybienie białe.
Wzdłuż głównej alei zaprojektowano strumień.
Jakie atrakcje w parku przy Karmelickiej?
Park ma służyć przede wszystkim odpoczynku. Będzie więc mnóstwo ławeczek, krzeseł i innych elementów małej architektury. Będą też instalacje artystyczne, nawiązujące do twórczości Wisławy Szymborskiej. W parku powstała ściana z obrotowymi płytkami, na których wypisane są słowa w języku polskim i angielskim. Można będzie z nich skomponować zdanie, podobnie jak to robiła Szymborska tworząc wyklejanki ze słów wyciętych z gazet.
Wśród zieleni znajdziemy cytaty z wiersza Szymborskiej „Możliwości”. Obok parku, na ścianie kamienicy, powstał mural zaprojektowany przez grafików firmy Medicine. Jego centralnym elementem jest wiersz „Nic dwa razy”, a towarzyszą mu kolaże.
O inwestycji
- Nazwa: Park przy ulicy Karmelickiej
- Lokalizacja: Kraków, pomiędzy ulicami Karmelicką a Dolnych Młynów
- Powierzchnia inwestycji: ok 8000 m²
- Inwestor: Gmina Miejska Kraków, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
- Projekt: Gajda Architektura Krajobrazu, Zabierzów
- Generalny wykonawca: Krisbud sp. z o.o., Trzebinia
- Oficjalne otwarcie parku: 2 lipca 2023 roku
Kiedy otwarcie parku im. Wisławy Szymborskiej?
Uroczyste otwarcie parku przy ulicy Karmelickiej, na które zaprasza Miasto Kraków i Fundacja Wisławy Szymborskiej, odbędzie się w niedzielę, 2 lipca o godz. 14.00. Otwarciu będzie towarzyszył piknik, zorganizowany przez miasto we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz partnerami zaangażowanymi w obchody Roku Szymborskiej.
Otwarcie parku im. Wisławy Szymborskiej odbędzie się w roku jubileuszowym Krakowa Miasta Literatury UNESCO. W październiku minie dziesięć lat, od kiedy Kraków dołączył do sieci miast kreatywnych w dziedzinie literatury – jako 7. miasto świata i drugie nieanglojęzyczne.
Czy znasz inne krakowskie inwestycje:
- Cogiteon w Krakowie na ostatniej prostej. Otwarcie zaraz po wakacjach 2023
- Kąpielisko Zakrzówek w Krakowie otwarte! Zobacz, jak pięknie wyglądają baseny
- Nowa kładka w Krakowie łączy Grzegórzki z Zabłociem. Piesi i rowerzyści już z niej korzystają
- Północna Obwodnica Krakowa