Nowy rozkład PKP grudzień 2023 - od 10 grudnia. Nowe trasy kolejowe. Będzie pociąg do Pyrzowic i do Monachium

2023-12-11 9:12
pkp
Autor: PKP PLK S.A. Jakie linie kolejowe reaktywowano w 2023 roku? Jakie powstaną w 2024?

W nowym rozkładzie jazdy od 10 grudnia pojawią się nowe połączenia, stacje i linie kolejowe. Na niektóre trasy pociągi wyjadą po raz pierwszy od 20 i więcej lat. Jakie linie reaktywowano w 2023 roku? Jakie będą uruchamiane w 2024?

Spis treści

  1. Jak likwidowano linie kolejowe w Polsce?
  2. Jakie nowe linie kolejowe uruchomiono w 2023?
  3. Nowy rozkład jazdy - nowe pociągi
  4. Jakie nowe linie kolejowe zostaną otwarte w 2024?
Najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Europie? Warszawa Zachodnia rośnie w oczach

Jak likwidowano linie kolejowe w Polsce?

Po 1990 r. zostało w Polsce zlikwidowanych ponad 4,5 tys kilometrów linii kolejowych. Znaczne obszary naszego kraju pozbawione zostały publicznej komunikacji. Są na mapie Polski nawet duże miejscowości, gdzie nie dociera żaden pociąg ani autobus. Setki tysięcy Polaków doświadcza tzw. wykluczenia komunikacyjnego. Na szczęście okres zwijania torów mamy w Polsce za sobą. Od 2016 roku przywrócono do użytkowania około 400 km linii kolejowych.

Jakie nowe linie kolejowe uruchomiono w 2023?

W wielu miejscach Polski rok 2023 był komunikacyjnie bardzo pomyślny. Po 26 latach w połowie roku powróciły pociągi na trasę ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. Mieszkańcy położonych w Górach Sowich Zagórza Śląskiego czy Lubachowa mogą z przesiadką w Świdnicy dojechać szybko do Wrocławia. Frajdę mają też turyści, bo to jedna z najbardziej malowniczych polskich tras kolejowych. Skorzystają też pacjenci uzdrowiskowi, którzy łatwo dojadą do sanatoriów w Jedlinie-Zdroju.

W tym samym czasie na kolejową mapę po 22 latach wróciły pociągi z Ostrołęki do Chorzel. Rewitalizacja starego 60-kilometrowego żelaznego traktu połączyła kurpiowskie wsie północnego Mazowsza.

Niewielki, zaledwie 600-metrowy odcinek w Kalwarii Zebrzydowskiej ułatwił życie na trasie z Krakowa do Wadowic, Andrychowa i Bielska-Białej. Odtworzona łącznica kolejowa pozwoliła na jazdę bez zmiany kierunku na stacji Kalwaria Zebrzydowska-Lanckorona i skróciła o 15 minut czas jazdy. Nieco dłuższy odcinek połączył ponownie Zegrze nad Jeziorem Zegrzyńskim z Warszawą. W niedalekiej przyszłości powstanie most kolejowy nad odnogą zalewu, a pociągi pomkną stąd dalej aż do Przasnysza przez Pułtusk i Maków Mazowiecki.

Nowy rozkład jazdy - nowe pociągi

W nowym rozkładzie od 10 grudnia pojawią się pociągi do Pyrzowic. Stacja Lotnisko Pyrzowice leży na zrewitalizowanej linii Tarnowskie Góry – Zawiercie – Częstochowa. Niestety, nie można jeszcze dojechać tu bezpośrednio z Katowic, ale w 2024 roku, po zakończeniu remontu torowiska pomiędzy Chorzowem a Nakłem pojawią się takie połączenia.

10 grudnia, dzięki otwarciu dwóch linii do Olsztyna z Chorzeli i Braniewa, kolej połączy znowu południe i północ województwa warmińsko-mazurskiego. Na południowym odcinku tej trasy leży też międzynarodowy Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach pod Szczytnem.

Po 28 latach przerwy będzie można dojechać do Świeradowa-Zdroju. Słynne uzdrowisko, popularne nie tylko wśród Polaków, ale również wśród gości zza zachodniej granicy będzie miało bezpośrednie połączenia kolejowe z Gryfowem Śląskim, Jelenią Górą i Gorlitz.

W nowym rozkładzie jazdy powrócą pociągi z Krakowa do Oświęcimia i z Oświęcimia do Czechowic-Dziedzic. Będzie też nowy międzynarodowy nocny pociąg z Warszawy przez Kraków do Monachium, który będzie zatrzymywał się również w Oświęcimiu.

Jakie nowe linie kolejowe zostaną otwarte w 2024?

W przyszłym roku kolejowe połączenie odzyska Karpacz u podnóża Karkonoszy. Później pociągi pojadą też do pobliskich Kowar, a są już plany na kolejny odcinek z do Kamiennej Góry i znowu będzie jak… 30 lat temu. Zapowiadane otwarcie łącznicy kolejowej w Chabówce zlikwiduje ostatnią przeszkodę na trasie z Krakowa do Zakopanego i już nigdy pociągi w drodze pod Tatry nie będą musiały zmieniać kierunku jazdy.

Za kilka lat wrócą pociągi na stacje w Mrągowie i Mikołajkach na Mazurach, a także do 80-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju, największego miasta w Polsce bez połączenia kolejowego. Będzie można także pojechać pociągiem do Złotoryi na Dolnym Śląsku, z Siedlec do Sokołowa Podlaskiego w województwie mazowieckim i z Wągrowca do Czarnkowa w Wielkopolsce.

Założenia rozwoju komunikacji kolejowej Krajowego Programu Kolejowego i Kolej+ są bardzo ambitne i przewidują powrót na mapy wielu już zapomnianych linii kolejowych, a także budowę całkiem nowych.

Zobacz zdjęcia z remontu dworca Warszawa Zachodnia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej