Nowy Wojskowy Szpital w Krakowie to budynek modelowany cyfrowo. Na budowie pracuje robot
Autor: Budimex
Pięć kondygnacji i 27 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni będzie miał nowy Szpital Wojskowy w Krakowie. Właśnie kończy się etap prac konstrukcyjnych obiektu. Bryła już stoi, wkomponowana w pobliską zabudowę przy ulicy Wrocławskiej. Obiekt ma być gotowy „pod klucz” w listopadzie 2026 roku.
Spis treści
- Szpital Wojskowy w Krakowie gotowy w stanie surowym
- Zamiast ośmiu, będzie dziewięć sal operacyjnych
- Nowy Szpital Wojskowy modelowany cyfrowo
- Robot na placu budowy szpitala wojskowego w Krakowie
- Kiedy otwarcie nowego szpitala Wojskowego w Krakowie?
- Będą kolejne inwestycje na terenie Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie
Szpital Wojskowy w Krakowie gotowy w stanie surowym
Nowy budynek Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie przy ul. Wrocławskiej 1-3 już stoi. Jak informuje wykonawca, czyli firma Budimex, wykonana została w pełni konstrukcja obiektu i zakończył się etap prac stanu surowego. Dach przeszedł pozytywnie próby szczelności. Jest już gotowy . Jest na nim montowana stalowa konstrukcja, która ma zabezpieczyć wszystkie zewnętrzne instalacje wentylacyjne.
Przedstawiciele szpitala zapewniają, że do końca roku będą wstawione wszystkie okna. Intensywne prace trwają teraz wewnątrz budynku.
Zamiast ośmiu, będzie dziewięć sal operacyjnych
Szpital poinformował też niedawno o pewnej ważnej zmianie w realizacji tej inwestycji.
Jest jedna zmiana, o której warto wspomnieć. W nowym budynku szpitala będzie 9 nowoczesnych sal operacyjnych, a nie 8 jak wcześniej zakładaliśmy. Ta zmiana wynika z planowanego rozwoju szpitala, także technicznego. Cieszymy się, że udało się ją jeszcze wprowadzić do planu budowy - poinformował ppłk Zbigniew Wasylów, szef logistyki 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie.
Nowy szpital to pięciokondygnacyjny budynek, którego powierzchnia liczy ponad 27 tysięcy metrów kwadratowych. W nowym szpitalu będzie dziewięć sal operacyjnych, w tym jedna hybrydowa z angiografem.
Dla pacjentów będzie tam około 200 łóżek.
Czytaj też: We Wrocławiu powstaje najnowocześniejszy w Polsce Szpital Onkologiczny. Będzie ogromny
Nowy Szpital Wojskowy modelowany cyfrowo
To bardzo ciekawa inwestycja także z technicznego punktu widzenia.Budimex prowadzi tę inwestycję z wykorzystaniem technologii BIM, czyli Building Information Modeling, oznaczającej w pełni cyfrowe modelowanie budynku oraz procesu jego powstawania. To stworzenie cyfrowego, trójwymiarowego modelu realizowanej inwestycji, który służy do nadzorowania prac i sprawdzania szczegółów projektu. Komplementarnie do tego funkcjonuje w pełni elektroniczny obieg dokumentów, który pozwala na stały kontakt z projektantem, z inwestorem oraz inspektorami nadzoru.
Robot na placu budowy szpitala wojskowego w Krakowie
Na placu budowy Szpitala Wojskowego w Krakowie pojawił się tez testowany tam przez firmę robot.
Jak podkreśla wykonawca, sterowana za pomocą gestów konstrukcja, wyposażona została w kamery 360 stopni, lidar oraz czujniki pozwalające wykonywać pracę nawet nocą. Do jego zadań należało transportowanie ciężkich przedmiotów, malowanie, składanie szalunków oraz wiercenie otworów. Innowacyjna konstrukcja to efekt współpracy inżynierów z Włoch, Austrii, Niemiec oraz Polski.
Kiedy otwarcie nowego szpitala Wojskowego w Krakowie?
Planowany termin zakończenia tej inwestycji to listopad 2026 roku. Obejmuje to odbiór końcowy wraz z uruchomieniem szpitala, tak aby możliwe było przyjmowanie pacjentów.
Na budowie pracuje obecnie ponad 130 osób. Wartość kontraktu to ponad 380 mln złotych netto.
Polecamy także: Krakowskie Centrum Muzyki wyłoniło się z zieleni przy Błoniach
Będą kolejne inwestycje na terenie Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie
Jak informuje dyrektor Wojskowego Szpitala Klinicznego przy ul. Wrocławskiej, prof. Bartłomiej Guzik, budowa nowego szpitala nie jest ostatnią inwestycją w tym miejscu. W ciągu najbliższych 10 lat na wszystkie konieczne inwestycje infrastrukturalne szpital wyda prawie miliard złotych. Trwają prace projektowe dotyczące budowy lądowiska i remontów kolejnych szpitalnych klinik, także tych zabytkowych. Prace w dwóch z nich rozpoczną się niebawem.
Czytaj też:
- Północna obwodnica Krakowa - mapa. To już końcówka. Wiemy, kiedy ją otworzą
- Metro w Krakowie. Gdzie znajdzie się stacja metra Stare Miasto? Magistrat prostuje
- Most kratownicowy we Włocławku przejdzie kapitalny remont za kilkadziesiąt milionów złotych
- Powstaną dwie ważne drogi w Zachodniopomorskiem. Jedna to ekspresówka