Ochrona przeciwpowodziowa Dolnego Śląska. Przebudowa jazu Opatowice. ZDJĘCIA

2012-09-06 12:53
Przebudowa jazu Opatowice
Autor: UM Wrocław

Ponad miliard złotych pochłonie ochrona przeciwpowodziowa Dolnego Śląska. W ramach I etapu projektu trwa przebudowa jazu Opatowickiego, która ma zakończyć się w 2015 roku. Zobacz zdjęcia.

Ochrona przeciwpowodziowa zabezpieczy przed zalaniem obszar o powierzchni 14 tys. hektarów. Inwestycja docelowo ochroni przed powodzią 600 tys. mieszkańców aglomeracji dolnośląskiej, po przez przebudowę Wrocławskiego Węzła Wodnego. Przedsięwzięcie zostało podzielone na trzy etapy i obejmuje: budowę kanału ulgi Odra-Widawa, poprawę stanu technicznego istniejących obwarowań Odry oraz zwiększenie przepustowości koryta rzeki.

Przeczytaj również: Pol-Aqua przebuduje bulwary nad Odrą

Przebudowa Jazu Opatowice

W ramach pierwszej części inwestycji prowadzone są roboty w Opatowicach, które polegają na modernizacji jazu. Wykonawca - gdańska firma Navimor od wiosny modernizuje opatowicki jaz, który odgradza koryto Odry na 245 km, pomiędzy wyspą Opatowicką i Bartoszowicami. Ponieważ przegroda kozłowo-iglicowa została wzniesiona pod koniec XIX wieku i często ulega awarii konieczna jest zmiana konstrukcji na klapową. Takie rozwiązanie zostało zastosowane również przy elektrowni wodnej północnej obok mostu Pomorskiego.

Przebudowa jest bardzo trudną operacją, a wiele robót prowadzonych jest się ze sprzętu pływającego. Modernizacja jazu Opatowice, wraz ze znajdującym się 13 km w górę rzeki jazem ma zakończyć się w 2015 roku. Projekt realizowany jest dzięki dotacji unijnej w kwocie 59,5 mln złotych.

Ochrona przeciwpowodziowa Dolnego Śląska

Inwestycja nabiera tempa. Jest już podpisana umowa z firmą Energopol-Szczecin na udrożnienie Kanału Powodziowego wraz z międzywalem od jazu Bartoszowice do ujścia Starej Odry raz udrożnienie Starej Odry od jazu Psie Pole do mostów kolejowych Poznańskich. Przypomnijmy, że Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zawarł też kontrakt z konsorcjum Pol-Aqua i Dragados na odbudowę zabytkowych bulwarów Odry Śródmiejskiej.

Projekt jest trzecią, co do wielkości inwestycją środowiskową w Polsce. Przebudowa Wrocławskiego Węzła Wodnego zostanie wykonana zgodnie z założeniami Studium wykonalności z 2004 roku. Przedsięwzięcie zapewni możliwość bezpiecznego przejścia przez Wrocław fali przeciwpowodziowej o wielkości do 3100 m3/s. Zadanie ma zabezpieczyć przed powodzią podobną do tej z 1997 roku. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ok.1,4 mld złotych netto.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej