Ogrody i park Cogiteonu. Latem są w pełnym rozkwicie. Łąka na dachu to prawdziwy cud natury i... techniki

2024-07-16 10:28

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon już na długo przed otwarciem wzbudzało zainteresowanie. Zielony ogród wypełniający całą powierzchnię dachu placówki i rozległy park przed wejściem zostały udostępnione na wiosnę i od razu stały się popularnym celem spacerów krakowian. Co można tu zobaczyć? Jak spędzić czas? Oto ogrody i park Cogiteonu.

Spis treści

  1. Łąka na dachu Cogiteonu – co tam rośnie?
  2. Cogiteon – park na spacer
  3. Jak spędzić tu czas?
#MuratorOgroduje: Rośliny odstraszające kleszcze

Cogiteon i jego otoczenie zajmuje niewielki skrawek dawnego krakowskiego lotniska Czyżyny. Cały kompleks znajduje się pomiędzy istniejącym jeszcze betonowym pasem a Aleją Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego, jednej z szerokich arterii prowadzących z centrum Krakowa do Nowej Huty. W pobliżu są Osiedla Tysiąclecia, Oświecenia, Dywizjonu 303 oraz Avia, a także miasteczko studenckie Politechniki Krakowskiej.

Zobacz, jak wygląda osiedle Avia

Łąka na dachu Cogiteonu – co tam rośnie?

Wszyscy spacerowicze odwiedzają pochyły dach kompleksu przypominający trochę łąkę na stoku wzgórza. To pierwszy tego typu ogród w Krakowie. Na pochyłej powierzchni wytyczone zostały alejki spacerowe pomiędzy którymi założone zostały rabaty z różnorodną roślinnością. Alejki dzielą dachowy ogród na sześć typów łak:

  • kwietną
  • dla motyli i pszczół
  • terenów piaszczystych
  • z roślinnością Afryki Południowej
  • z roślinnością Eurazji
  • z roślinnością preriową

Łąki uatrakcyjniają świdośliwy, drzewka z rodziny różowatych. Bujnie kwitną na wiosną, latem pokrywają się gęsto małymi „jabłuszkami” w kolorze jagód, a jesienią ich korony stają w płomieniach czerwieni. W najniższej części ogrodów jest zielona widownia do odpoczynku i podziwiania imprez, które będą organizowane „u podnóży” budynku.

Nawodnienie zielonego dachu zapewnia system podlewania zasilany wodami opadowymi, które gromadzone są w zbiorniku pod budynkiem.

Z pochyłej powierzchni można podziwiać okolice, a także położone w kotlinie inne części Krakowa. Przy dobrej widoczności widać rozciągający się za Krakowem łańcuch Beskidów z koronką Tatr w tle.

Cogiteon – park na spacer

Cogiteon skąpany jest w zieleni. Aż 2/3 powierzchni centrum zajmują tereny zielone. Obszerny park przed wejściem zajmuje aż 2 ha na naturalnej pochyłości terenu wznoszącego się w kierunku ulicy. W sumie posadzono tu 296 drzew w dziesięciu gatunkach i 496 krzewów. Są tu klony, dęby, lipy, brzozy, platany i jabłonie. Na rabatach znaleźć można 50 rodzajów bylin i morze szumiących traw.

Rośliny dobrano tak, aby o każdej porze roku park przyciągał uwagę. Nie zapomniano o owadach i ptakach, dla których przygotowano karmniki, poidełka i drewniane domki. Pośród roślin wytyczono przejścia w części z ekologicznych nawierzchni. Znajdują się tu miejsca do odpoczynku oraz plac zabaw z drewnianych elementów i park doświadczeń dla dzieci.

Jak spędzić tu czas?

To idealne miejsce na odpoczynek i spacer w samotności lub z rodziną i dziećmi. Ogrody na dachu i park zapewnią bliskie obcowanie z przyrodą. Można powiedzieć, że to przyrodnicza wystawa centrum nauki. Wizyta na terenach zielonych Cogiteonu nie zobowiązuje do wchodzenia do środka, co najwyżej można wpaść po spacerze do restauracji zlokalizowanej w zacienionym przejściu pomiędzy budynkami.

źródło: cogiteon.pl

Park Tetmajera w krakowskich Bronowicach

Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej