Osiedle Santorini, Warszawa: architektura zieleni i mała architektura

2010-11-03 23:17
Osiedle Santorini, Warszawa
Autor: Dominika Merek Planując inwestycję, należy opracować biznes plan

Osiedle Santorini przy ulicy Kwatery Głównej na warszawskiej Pradze to inwestycja firmy Unidevelopment Sp. z o.o., projekt osiedla powstał w pracowni JEMS Architekci, architektura zieleni została zaprojektowana przez pracownię IN & OUT Architektura Krajobrazu, a wykonana przez firmę wykonawczą architektury krajobrazu i wody Hadart Sp. z o.o.

Firma Hadart Sp. z o.o. miała do wykonania zieleń w 3 etapach warszawskiej inwestycji. I etap to 3900 m2, II etap – 1580 m2, III – 1680 m2. Prace trwały od lipca 2009 do maja 2010 r, a III etap zostanie zakończony w listopadzie 2010.

– Od początku realizacji, zarówno ze strony inwestora UNIDEVELOPMENT Sp. z o.o., jak i generalnego wykonawcy UNIBEP SA. było pełne zrozumienie dla funkcji, jaką pełni zieleń w osiedlu mieszkaniowym, dzięki czemu udało się stworzyć środowisko przyjazne mieszkańcom, co bezspornie podwyższyło jakość całej inwestycji –  zaznacza Magdalena Hadała, prezes firmy Hadart Sp. z o.o.

Zieleń zewnętrzną wykonano na stropach garaży w technologii zielonego dachu intensywnego z nasadzeniami drzew, krzewów oraz założeniem trawników. Zastosowane systemy DIADEM i NOPHADRAIN pozwoliły na wykonanie na dachu zielonym nie tylko nawierzchni pieszej, lecz także jezdnej. Na osiedlu została przewidziana droga przeciwpożarowa z trawą jako warstwą wierzchnią. Dzięki temu uzyskano również powierzchnię biologicznie czynną.

Na całym dachu zainstalowano system nawadniający. Tereny zielone na osiedlu w wyglądzie i użytkowaniu nie różnią się od tych zagospodarowanych na naturalnym gruncie. Główne wejście do zespołu mieszkaniowego stanowią łagodne tarasowe schody wzbogacone niską i wysoką zielenią.

Osiedle Santorini, Warszawa
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło

Ponieważ osiedle jest zbudowane na planie litery E, najwięcej zieleni umieszczono w patiach, których stałą ozdobę tworzy zieleń zimnozielona.

Regularnie pojawiają się różne ciekawe byliny, np. geranium, irysy, astilbe (inaczej tawułka) tworząc różnobarwne desenie. Wiosną pojawiają się jako pierwsze różnokolorowe tulipany, co daje piękny efekt. Do późnej jesieni kwitną białe róże. Różne kształty i kolory liści przecinają wstęgi trawników z pojedynczymi drzewami umieszczonymi na lekko wyniesionych kopcach.

Mieszkańcom na parterze zaplanowano ogródki, które oddzielone są ogrodzeniem wkomponowanym w żywopłot z krzewów ligustra (lligustrum ovaliforium). W podcieniach, gdzie nie ma warunków dla rozwoju roślin, ułożono ozdobne kamienie, które harmonizują z roślinnością.

Mała architektura wraz z oświetleniem została dobrana do stylu architektury osiedla. Na dziedzińcu jest także plac zabaw dla dzieci.

W miejscach zacienionych i obniżonych w stosunku do patio zostały posadzone olsze (alnus glutinosa „iperialis”) charakteryzujące się delikatną ażurową koroną i charakterystycznym kształtem liści. Zdecydowano się na posadzenie drzew o wysokości 3-4 m i obwodzie pnia 16-18 cm. Dzięki takim rozmiarom drzew uzyskano efekt ogrodu żyjącego od dawna. Wokół drzew posadzono rośliny dywanowe, takie jak: pachysandra (runianka), hedera (bluszcz), dryopteris (narecznica, paproć).

Na terenie całej inwestycji posadzone zostały rośliny o dobrej jakości, prace natomiast wykonano z dużą starannością. Prowadzony serwis pielęgnacyjny pozwala zachować estetyczny wygląd całości realizacji przez cały czas.

– W tym osiedlu na wyraźne pokreślenie zasługuje fakt, że zdecydowana większość drzew i krzewów, w tym również na stropie garażu podziemnego, stanowi kompensację przyrodniczą w zamian za wycinki drzew, które rosły na tym terenie. Dzięki tej inwestycji praktycznie w całości wybetonowany plac z kilkunastoma drzewami wyrastającymi z jego pęknięć, zamienił się w miejsce, gdzie posadzono tysiące krzewów, bylin i dziesiątki drzew w większości rodzimych gatunków i odmian, które są bazą pokarmową dla występujących tu licznie ptaków i drobnych zwierząt w tym owadów, a w szczególności motyli – mówi architekt krajobrazu Dorota Nitecka-Frączyk z pracowni IN & OUT Architektura Krajobrazu, autora projektu zieleni w Osiedlu Santorini.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej