OSiR Żoliborz wreszcie doczeka się rozbudowy i modernizacji. Start prac już w 2025 r.?

2025-02-03 14:26
wstępny projekt rozbudowy OSiR Żoliborz
Autor: UM Warszawa

OSiR Żoliborz, czyli Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Potockiej 1 w Warszawie, od lat czeka na drugą młodość. Wreszcie nastąpił przełom – rozłożony na kilka etapów remont ma według zapowiedzi rozpocząć się już w tym roku. W planach są m.in. modernizacja boiska i trybun oraz nowy budynek dla skateparku ze ścianką wspinaczkową.

MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort

Spis treści

  1. Modernizacja OSiR Żoliborz już w 2025 r.? Jest przełom
  2. Jakie kolejne etapy rozbudowy i modernizacji OSiR na Żoliborzu?
  3. Dawne tereny RKS „Marymont” odzyskają blask

Modernizacja OSiR Żoliborz już w 2025 r.? Jest przełom

Koncepcję modernizacji Ośrodka Sportu i Rekreacji na warszawskim Żoliborzu rada dzielnicy zatwierdziła już w marcu 2022 r. Później jednak zaczęły piętrzyć się rozmaite problemy i inwestycja wciąż nie mogła się rozpocząć. W trakcie rozmów i konsultacji społecznych plany zmieniały się. Wreszcie jednak udało się dojść do porozumienia. Modernizacja OSiR Żoliborz za ok. 84–85 mln zł powinna rozpocząć się już w 2025 r. Na razie trwa etap pozyskiwania niezbędnej dokumentacji oraz pozwoleń.

Pierwsze prace powinny zacząć się tym roku. Przewidywany czas realizacji całego projektu 5-6 lat. Koszt około 84 000 000 zł. Projekt będzie podzielony na etapy. W tym roku planowany jest etap "0". W zależności od pozyskania niezbędnych zgód oraz środków finansowych będą realizowane poszczególne etapy lub elementy z tych etapów

– poinformowała w mediach społecznościowych Izabela Rychter, radna dzielnicy.

Jak podał na Facebooku radny Łukasz Porębski, w ramach I etapu modernizacji przewiduje się:

  • modernizację boiska głównego (w tym budowę nowej bieżni lekkoatletycznej) i trybun,
  • boisko boczne ze sztuczną nawierzchnią,
  • nowy całoroczny budynek dla skateparku ze ścianką wspinaczkową.
  • modernizację budynku szatniowego z salą boksu oraz budynek nowy biurowy z częścią odnowy biologicznej.

Z informacji udostępnionych przez Miasto Jest Nasze – Żoliborz wynika, że projekt ma już pełne poparcie rady dzielnicy, a wsparcie w realizacji inwestycji zaoferowało miasto oraz przedstawicielka konserwatora zabytków (zabytkowe są trybuny dawnego stadionu).

Jakie kolejne etapy rozbudowy i modernizacji OSiR na Żoliborzu?

Według planów cała inwestycja na Żoliborzu powinna zająć około 5–6 lat, a zatem zakończy się w okolicach 2030–2031 r. Podział na etapy ma zapewnić ciągłość prac nawet przy problemach z finansowaniem. Koncepcja kolejnych etapów jest już przygotowana.

W planie są także m.in: remont i modernizacja torów łuczniczych, tenisowych, nowa sala gimnastyczna dla szkoły, hala sportowa z parkingiem podziemnym. Projekt zachowuje wymaganą ilość terenów zieleni wpisanych w planie miejscowym

– podaje Miasto Jest Nasze – Żoliborz.

Dawne tereny RKS „Marymont” odzyskają blask

Przypomnijmy, że tereny użytkowane dziś przez OSiR Żoliborz mają długą i bogatą tradycję sportową. Pierwotnie działał tu założony w 1923 r. Robotniczy Klub Sportowy „Marymont”. Swego czasu znajdował się tu jeden z najnowocześniejszych stadionów w Warszawie.

W latach 50. zbudowano stadion liczący ok. 10 tys. miejsc z krytą trybuną. Boisko uchodziło za jedno z najlepszych w Warszawie. Funkcjonujący do dziś drenaż murawy jest dziełem greenkeepera sprowadzonego z Wielkiej Brytanii. Niestety czas zrobił swoje. To miejsce od dawna potrzebuje gruntownego remontu. Część infrastruktury musieliśmy wyłączyć z użytkowania z powodu zagrożenia dla korzystających. Marzymy o tym by, w miarę możliwości, przywrócić funkcje sportowo-rekreacyjne dawnych obiektów RKS Marymont. Ponieważ część z nich – w tym stadion i trybuna – to zabytki, będziemy działać w granicach, które wyznaczy Wojewódzki Konserwator Zabytków

podkreśla Urząd Miasta.

Podcast miejski
Flip Springer. Architektura ma kłopot
Murator Plus Google News
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej