Oto wybrani finaliści konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Zobacz wyjątkowe budowy i przebudowy

2024-07-16 8:03 Materiał sponsorowany

W finale tegorocznej edycji konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” znalazło się wiele wyjątkowych budynków – zarówno takich, które odzyskały blask dzięki przebudowie, jak i zupełnie nowych. Dziś prezentujemy wrocławskie osiedle mieszkaniowe, warszawskie muzeum, budynek edukacyjny w Gdyni i dworzec kolejowy w Siedlcach.

Spis treści

  1. Budowa Osiedla Rodzinnego Maślice etap III we Wrocławiu
  2. Budowa nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej – I etap
  3. Budowa budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni
  4. Przebudowa dworca kolejowego w Siedlcach
  5. Zwycięzców konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” poznamy już niebawem

Budowa Osiedla Rodzinnego Maślice etap III we Wrocławiu

Za realizację trzeciego etapu Osiedla Rodzinnego Maślice we Wrocławiu odpowiada jako inwestor firma Arkop Sp. z o.o. Projekt 1 Sp. k. Wrocław, zaś jako wykonawca – Przedsiębiorstwo Budowlane Arkop Sp. z o.o. Sp.k. Wrocław. W zielonej okolicy z dobrze rozwiniętą infrastrukturą powstało pięć dwupiętrowych budynków według projektu pracowni Dziewoński Łukaszewicz Architekci s.c. Wrocław.

Jak sama nazwa wskazuje, Osiedle Rodzinne Maślice III powstałą z myślą o potrzebach rodzin. Osiedle oferuje im 218 jasnych lokali o powierzchni od 25 do 110 m² – od kawalerek po mieszkania czteropokojowe. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: większość lokali na parterze wyposażonych jest w tarasy z zielonymi ogródkami, na wyższych kondygnacjach każde z mieszkań ma przestronny balkon, a na najwyższym piętrze powstały większe lokale z antresolami. Przy projektowaniu mieszkań zadbano zarówno o optymalne wykorzystanie przestrzeni, jak i komfort użytkowania.

Mieszkańcy mogą też liczyć na wygodne miejsca postojowe w garażu podziemnym, gdzie znalazły się też pomieszczenia na rowery oraz komórki lokatorskie. Są także miejsca postojowe na powierzchni. Dostęp do wyższych kondygnacji budynku zapewniają nowoczesne, cichobieżne windy dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Nowe osiedle we Wrocławiu charakteryzuje się podwyższonym standardem wykonania, co jest dobrze widoczne m.in. w eleganckim wykończeniu klatek schodowych oraz przemyślanej zieleni i małej architekturze na zewnątrz. Budynki rozplanowano tak, żeby dawać mieszkańcom poczucie przestrzeni. Uwagę przykuwa zwłaszcza wewnętrzny dziedziniec-patio z placem zabaw oraz elegancką zielenią.

Dużym atutem tej inwestycji mieszkaniowej jest jej lokalizacja. Osiedle Rodzinne Maślice III znajduje się w zielonej okolicy, blisko parków, lasu i ścieżek spacerowo-rowerowych nad Odrą. Jednocześnie nie brakuje tu rozwiniętej infrastruktury – sklepów, centrów handlowych, przychodni lekarskich, szkół i przedszkoli. Niedaleko jest także do nowego Szpitala Wojewódzkiego oraz Stadionu Miejskiego. Wygodny dostęp do głównych arterii miasta (i bliskość autostradowej obwodnicy Wrocławia A8) oraz rozwinięta komunikacja autobusowa sprawiają, że mieszkańcy osiedla mogą równie szybko i łatwo dotrzeć do centrum, jak i wyjechać na wypoczynek poza miasto.

Budowa nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej – I etap

Muzeum Wojska Polskiego, wcześniej dzielące pomieszczenia z Muzeum Narodowym, po 123 latach doczekało się własnej siedziby. Na Cytadeli Warszawskiej powstał wyjątkowy gmach projektu pracowni WXCA Sp. z o. o. (ul. Szpitalna 8A lok. 3, 00-031 Warszawa). Inwestorem było Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (Al. Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa), zaś wykonawcami konsorcjum firm IDS-BUD SA (ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa) oraz MAR-BUD Sp. z o. o. Budownictwo Sp. k. (ul. Pawła Włodkowica 2c, 03-262 Warszawa).

W ramach I etapu państwowej inwestycji powstał przede wszystkim południowy pawilon wystawowy MWP. To ceglanej barwy jedno- i dwukondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej około 11 tys. m². Wykonano go z betonu barwionego w masie, zaś na fasadzie pojawił się wzór zwany szewronem, mający przywodzić na myśl skojarzenia militarne. Wewnątrz gmachu znalazły się pomieszczenia muzealne: sale ekspozycyjne i wykładowe, podręczne magazyny oraz pomieszczenia służące obsłudze zwiedzających. W pierwszej kolejności w obiekcie zaprezentowano wystawę „1000 lat chwały oręża polskiego”.

Poza samym budynkiem muzeum w ramach inwestycji powstał także Plac Gwardii, stanowiący centralną część założenia architektonicznego w Cytadeli Warszawskiej. Pod nim umieszczono dwukondygnacyjny parking podziemny na około 700 samochodów osobowych, zaś na powierzchni zlokalizowano dodatkowo parking dla autokarów. Zadbano także o dojazd do muzeum – powstał nowy wjazd do Cytadeli od strony Wisłostrady, a także powiązana z nim infrastruktura techniczna i drogowa.

Na szczególną uwagę zasługuje zagospodarowanie terenu w pobliżu Muzeum Wojska Polskiego oraz położonego tuż obok Muzeum Historii Polski. Na obszarze Cytadeli pojawiła się nowa zieleń wraz z małą architekturą, taką jak latarnie i ławki, powiązana z istniejącym tu wcześniej parkiem.

Budowa budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni

Na polanie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni powstał nowoczesny budynek drewniany do celów edukacyjnych. Inwestycję na zlecenie Nadleśnictwa Gdańsk zrealizowały firmy TB.INWEST Sp. z o.o. Sp.k. Gdańsk oraz Przedsiębiorstwo Budowlane TB.INVEST Tomasz Brzeziński Gdańsk.

Unikalny obiekt edukacyjny wybudowano w innowacyjnej technologii drewna klejonego krzyżowo CLT, pierwszy raz w całości zastosowanej w Polsce w obiekcie użyteczności publicznej. Zastosowana technologia pozwala tworzyć obiekty o krótkim czasie montażu (dzięki prefabrykacji) oraz bardzo dobrych parametrach akustycznych i termicznych, a także znakomitej wytrzymałości w stosunku do przekroju przegrody. W budynku projektu Pracowni Projektowej Gierbienis + Poklewski s.c. Kraków zdecydowano się na industrialny charakter estetyki wnętrz (m.in. widoczne instalacje), czego elementem jest także ekspozycja paneli we wnętrzu bez dodatkowego wykończenia.

Budynek robi wrażenie także z zewnątrz. Inspiracją dla projektantów była architektura zagrodowa, co widać m.in. w nawiązaniach do trendu tzw. nowoczesnych stodół. Powstał obiekt złożony z kilku brył różnej wielkości, spiętych wspólnym ogrodzeniem i tworzących dwa dziedzińce. To nie tylko nawiązanie do dawnych drewnianych wałów (a więc przeszłości osadniczej regionu), ale też zabieg, który pozwolił nadać budynkowi edukacyjnemu kameralny i nieco tajemniczy klimat. Elewację budynku pokryto deskami opalanymi ogniem – tu z kolei inspiracją była starożytna, japońska technika Shou Sugi Ban. Dało to nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale pozwoliło też w naturalny sposób zabezpieczyć drewno przed wpływem warunków atmosferycznych.

W obszernym nowym budynku, który według założeń ma przyciągać osoby z różnych grup społecznych, powstały m.in.:

  • sala ekspozycyjno-konferencyjna,
  • sale integracyjne dla odwiedzających,
  • pomieszczenia administracyjne,
  • punkt informacyjny.

W przypadku przestrzeni dla odwiedzających zadbano przede wszystkim o to, by były one otwarte na odbiorcę oraz by dało się je elastycznie wykorzystywać w zależności od potrzeb. Zastosowanie dużych ilości drewna pozwala na pośrednie obcowanie z naturą oraz pozytywnie wpływa na zmysły, dając poczucie komfortu. Z kolei w przypadku pomieszczeń biurowych dla obsługi obiektu zadbano zarówno o ergonomię miejsca pracy, jak i komfort przebywania w pomieszczeniach – są one otwarte, jasne i naturalnie wentylowane.

Przebudowa dworca kolejowego w Siedlcach

Zbudowany po drugiej wojnie światowej dworzec kolejowy w Siedlcach przechodził przez lata liczne remonty, jednak tym razem doczekał się gruntownej przebudowy według projektu pracowni PAS Projekt Sp. z o.o. Nadarzyn. Wykonawcą prac zleconych przez PKP S.A. Warszawa była firma TEXOM Sp. z o.o. Kraków.

W ramach inwestycji przeprowadzono szeroko zakrojone prace, od robót rozbiórkowych i demontażowych po budowlano-montażowe. W budynku wykonano termoizolację ścian zewnętrznych oraz elewację z cegły klinkierowej. Obiekt doczekał się także wymiany pokrycia dachowego oraz montażu paneli fotowoltaicznych. Wymieniono również stolarkę okienną i drzwiową, a budynek przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wewnątrz budynku dworca przeprowadzono wymianę instalacji (sanitarne, elektryczne, teletechniczne, c.t., c.o., wentylacji mechanicznej i klimatyzacji) oraz unowocześniono i zaaranżowano na nowo wnętrza. Pasażerowie zyskali m.in. dodatkową poczekalnię oraz toalety na poziomie parteru. Powstały też nowoczesne lokale handlowo-usługowe.

Na uwagę zasługują też zmiany, jakie dokonały się w otoczeniu dworca. Teren został uporządkowany i zazieleniony, pojawiła się też nowa mała architektura pod postacią m.in. ławek, koszy i wiaty rowerowej. Zamontowano również nowe oświetlenie. Przed dworcem powstała droga manewrowa wraz z miejscami postojowymi, a dla osób z niepełnosprawnościami wyznaczono specjalne drogi wolne od przeszkód.

W trakcie przebudowy zadbano o to, by pasażerowie przez cały czas mieli dostęp do kas biletowych, poczekalni, informacji i toalet. W efekcie dworzec nieprzerwanie obsługiwał podróżnych przez cały okres remontu.

Zwycięzców konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” poznamy już niebawem

Czy któryś z obiektów omówionych w niniejszym artykule zostanie nagrodzony w ramach tegorocznej edycji konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”? Tego dowiemy się już 27 września 2024 r. podczas uroczystej gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie. Zanim jury wyłoni zwycięzców, jego przedstawiciele odwiedzą obiekty, które znalazły się w finale i porozmawiają z inwestorami, architektami oraz wykonawcami. Organizatorzy konkursu niejednokrotnie podkreślali już jego rosnący z roku na rok poziom.

Warto dodać, że jurorami konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” są m.in. profesorowie uczelni i politechnik sprawujących nad konkursem patronat naukowy. Na tym jednak nie koniec, gdyż w skład jury wchodzą również przedstawiciele Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a także przedstawiciele Marszałków Województw, Dyrekcji Lasów Państwowych, Związku Powiatów Polskich, eksperci spośród grona laureatów konkursu, izb budownictwa i izb branżowych.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej