Otwarcie stadionu miejskiego w Szczecinie już 1 października
Zakończyły się prace przy przebudowie stadionu miejskiego w Szczecinie. Szczecińska „Papricana” zostanie otwarta 1 października, a inauguracyjny mecz rozegrają Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk.
Stadion miejski w Szczecinie
Stadion Miejski im. Floriana Krygiera w Szczecinie znajduje się na osiedlu Pogodno. Kibice nazywają go pieszczotliwie Papricaną, co jest połączeniem nazwy słynnego stadionu Maracanã w Rio de Janeiro z produkowaną lokalnie kultową konserwą – Paprykarzem Szczecińskim.
Pierwszy mecz na stadionie zagrano w 1925 roku, trybuny mieściły wówczas 15 tys. widzów. Powstał w miejscu nieczynnej żwirowni. Na jej stromym zboczu zbudowano dwie trybuny, natomiast boisko znajdowało się w dole wyrobiska.
Przebudowa szczecińskiego stadionu
3 lata temu wbito pierwszą łopatę na budowie Stadionu Miejskiego. Władze miasta podjęły się na rewitalizacji prawie 100-letniego obiektu. Realizacja obecnej przebudowy i rozbudowy Stadionu Miejskiego rozpoczęła się w marcu 2019 roku. Przebudowano cztery trybuny, z których dwie wschodnia i północna, to osobne budynki.
Pięciokondygnacyjna trybuna północna mieści strefę VIP, szatnie, siłownie i pomieszczenia z odnową biologiczną dla piłkarzy, biura klubu i zaplecza dla mediów a także centrum zarządzania obiektem podczas imprez masowych.
Nad trybunami rozpięto dach o powierzchni 22 503 m². W najwyższym punkcie stalowa konstrukcja dachu ma ponad 27 m. Na elewacji wykorzystano siatkę cięto-ciągnioną o powierzchni ponad 7 000 m².
W ramach inwestycji powstały też dwukondygnacyjny budynek Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży oraz sześć boisk treningowych, z których jedno ma trybunę na 800 miejsc a drugie sztuczną murawę oraz halę pneumatyczną, rozkładaną i ogrzewaną w miesiącach jesiennych i zimowych.
Łączna powierzchnia użytkowa stadionu po przebudowie wynosi 14 827 m². Kibice będą mieli do dyspozycji 21 165 miejsc siedzących.
Całkowity koszt inwestycji to 363 mln zł, z czego jedną trzecią wydano właśnie na część szkoleniową dla przyszłych piłkarzy.
Wykonawcą inwestycji była spółka Stadion Szczecin Korporacja Budowlana Doraco. Nadzór nad realizacją inwestycji sprawowała spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.
Przeczytaj o historii powstawania Stadionu Miejskiego w Szczecinie: Stadion piłkarski w Szczecinie
To ogromny sukces, że mimo pandemii, różnych trudności, udało się to w realnych kosztach zrealizować. Murawa jest świetna, Pogoń jest w dobrej dyspozycji, więc mam nadzieję, że 1 października czeka nas wspaniały mecz przy pełnych trybunach. Stadion to materialna baza rozwoju klubu – mówił podczas konferencji prasowej Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.
Jak wygląda nowy stadion miejski w Szczecinie?
Za projekt stadionu miejskiego w Szczecinie odpowiada Biuro Architektoniczne Dedeco. Nowy stadion miejski mieszkańcy miasta nazywają Czarną Perłą.
Wielkie otwarcie stadionu miejskiego w Szczecinie
Oficjalny portal miasta Szczecin podaje, że stadion zostanie otwarty w najbliższą sobotę, 1 października. Otwarcie poprzedzi festyn dla kibiców, a swoją obecność podczas wydarzenia zapowiedzieli zasłużeni piłkarze Pogoni Szczecin, którzy przypomną historię obiektu. Biletowana część imprezy ma się zacząć o godzinie 19:30. Po ceremonii otwarcia rozegrany zostanie mecz Pogoni Szczecin z Lechią Gdańsk.
Już w sobotę 1 października mieszkańców oraz kibiców czeka wielkie piłkarskie święto.