Otwock będzie miał nowe targowisko. W lokalnym stylu świdermajer

2024-07-30 10:27

Targowisko w Otwocku przy ul. Orlej zmieni się nie do poznania. W miejscu zaniedbanych pawilonów postawionych tymczasowo ponad 30 lat temu stanie dwukondygnacyjny biały kompleks handlowo-gastronomiczny w stylu świdermajer. Projekt przygotowała pracownia Paka Architekci.

Spis treści

  1. Targowisko w Otwocku przejdzie przemianę
  2. Nowe targowisko w Otwocku gotowe za 2 lata
  3. Czym jest styl nadświdrzański, czyli świdermajer?

Targowisko w Otwocku przejdzie przemianę

Dziś targowisko przy ul. Orlej w Otwocku raczej nie zachwyca wyglądem – na betonowo-asfaltowym placu stoją trzydziestoletnie, zaniedbane pawilony. A mowa o miejscu reprezentacyjnym, bo położonym nieopodal stacji kolejowej Otwock. Dla wielu podróżnych przybywających do miasta bazarek to jedna z pierwszych rzeczy, które widzą.

Miasto zapowiada jednak ogromną zmianę w tym miejscu. Pawilony znikną, a ich miejsce zajmie zupełnie nowy „biały bazarek” – duży budynek w stylu nadświdrzańskim (świdermajer), z którego podwarszawski Otwock słynie. Obiekt będzie pełnił funkcje handlowe, zapewniając zarazem bardziej dogodne warunki do robienia zakupów. Na czas przebudowy kupcom zapewniona zostanie nowa, tymczasowa lokalizacja do handlu.

Co więcej, zmieni się też ulica Orla oraz sam plac – pojawi się nowa nawierzchnia z jasnych płyt, mała architektura (m.in. ławki, oświetlenie) i dużo zieleni, w tym owalne rabaty i drzewa. W planach jest także remont parkingu i chodników w pobliżu. Przestrzeń stanie się bardziej estetyczna i zachęcająca do odwiedzin.

Nowe targowisko w Otwocku gotowe za 2 lata

Kiedy ogłoszono przetarg na budowę nowego targowiska, okazało się, ze 11 mln zł przewidziany na ten cel w budżecie miasta to za mało. 18 lipca Rada Miasta postanowiła zwiększyć budżet do 12,85 mln.

- Jeśli nie będzie problemów, umowa z wykonawcą zostanie podpisana w ciągu 2 tygodni. Wykonawca będzie miał 2 lata na wybudowanie nowego obiektu. Realny termin oddania targowiska to II połowa 2026 - zapowiedział Jakub Kosiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Czym jest styl nadświdrzański, czyli świdermajer?

Styl nadświdrzański, zwany też niekiedy świdermajerem, narodził się na przełomie XIX i XX w. Jego twórcą był mieszkający w osadzie nad rzeką Świder Michał Elwiro Andriolli. Styl nadświdrzański łączy w sobie elementy drewnianej architektury szwajcarskiej tamtego okresu oraz tradycyjnej architektury Mazowsza, ale widać w nim także inspiracje m.in. daczami. Styl świdermajer charakteryzuje dekoracyjność – jego wyróżnikiem są zwłaszcza ażurowe zdobienia ganków i werand oraz spiczaste zwieńczenia dachów.

Dziś styl świdermajer kojarzy się przede wszystkim z Otwockiem, jednak tego typu obiekty powstawały także w innych miejscowościach położonych wzdłuż tzw. linii otwockiej. Ta unikalna na skalę światową architektura dziś jest ceniona, a budynki w stylu nadświdrzańskim nieraz przechodzą widowiskowe renowacje i zyskują nowe funkcje.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej