Pałace Potockich w Polsce. Zobacz wszystkie rezydencje potężnego rodu - które można zwiedzić?

2024-03-22 13:28

Magnacki ród Potockich należał do najpotężniejszych i najbardziej majętnych w historii Rzeczpospolitej. Piastowali najważniejsze stanowiska w państwie i kościele, na stałe zapisali się w polskiej historii. Posiadali niezliczoną ilość nieruchomości, ziem, pałaców i zamków. Niektóre są dziś ruiną, inne mają się świetnie. Część z nich znajduje się na terenie Ukrainy.

Spis treści

  1. Potoccy herbu Pilawa. Potężny ród magnacki
  2. Pałace i zamki Potockich w Polsce i Ukrainie

Potoccy herbu Pilawa. Potężny ród magnacki

Potoccy to ród nie tylko wielki, ale i stary - pierwsze wzmianki o nim pochodzą z pierwszej połowy XIII wieku. Przyjmuje się, że pierwszym posiadaczem herbu Pilawa był legendarny rycerz Żyrosław z Potoka, posiadacz wielu dóbr ziemskich, które rozdzielił między swoich synów. Ci mieli przyjąć nazwiska nawiązujące do majątków, dając tym samym początek wielu rodom, w tym Potockim.

Zobacz także: Pałac Brühla na Młocinach stoi pusty od lat. W zabytku nazywanym „Wilanowem Północy” bywali niegdyś królowie

Z czasem majątek Potockich mocno jednak podupadł, a świetność rodu przywrócił dopiero Jakub Potocki, który w XVI wieku mocno pomnożył swoje dobra. To za jego sprawą ród rozrósł się na tereny obecnej Ukrainy.

#MuratorOgroduje: Jak zaplanować sezon w ogrodzie? PREMIERA nowego cyklu!

Ród Potockich rósł tworząc kolejne linie, a potomkowie Żyrosława zajmowali ważne stanowiska, przechodząc do historii jako prymasi, wybitni politycy, hrabiowie, generałowie, wojewodowie.

Niewielu pamięta, że warszawski Mariensztat powstał właśnie dzięki Potockim w 1762 roku jako rodowa osada, a nazwę - wtedy Marienstadt - otrzymał na cześć Marii Kątskiej, żony założyciela, Eustachego Potockiego.

Pałace i zamki Potockich w Polsce i Ukrainie

Na posiadanych przez siebie terenach Potoccy wybudowali lub kupili ogromną liczbę dworów, pałaców i zamków (m.in. słynny Zamek Tenczyn w Rudnie). Część wciąż znajduje się na terenie Polski. Większość - na terenie Ukrainy. Te pałace, które wciąż można zobaczyć w kraju, zebraliśmy w naszej galerii i podpowiadamy, czy można je zwiedzić. Niektóre z nich służą dziś jako muzea, inne jako urzędy i szkoły; kilka wciąż należy do potomków rodu. Jeszcze inne - niestety - popadają w ruinę.

Zobacz także: Pałac w Brynku - historia i wnętrza rezydencji magnatów Donnersmarck

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej