Park Kolejowy w Krakowie. Budowa powoli postępuje. Gotowa jest betonowa ścieżka i część oświetlenia

2024-10-21 10:14

Park Kolejowy powstaje na terenach sąsiadujących z nową estakadą kolejową przecinającą centrum Krakowa. Będzie to zielona oś prowadząca wzdłuż torów, która stworzy spacerowy i rekreacyjny pas od Starego Miasta przez Kazimierz na Stare Podgórze. Inwestycja toczy się jednak powoli.

Spis treści

  1. Park Kolejowy podzielony na etapy
  2. Kolejne etapy w Parku Kolejowym
  3. Bezpieczna droga rowerowa
  4. Budowa Parku Kolejowego w Krakowie – aktualności
Murator Remontuje: Jak samodzielnie wykonać efekt betonowej ściany?
Materiał sponsorowany

Założenie parku umożliwiła modernizacja odcinka głównej linii kolejowej przecinającej centrum Krakowa, którędy prowadzi międzynarodowa trasa kolejowa E30. W jej wyniku znikł rozdzielający miasto od ponad 165 lat ziemny nasyp estakady kolejowej, który zastąpiony został betonowymi wiaduktami. Oddzielone dawniej nasypem kolejowym części Krakowa zyskały połączenie, a miasto mnóstwo terenów do zagospodarowania. W przyszłości ma tu być nasadzonych 200 drzew, 47 tys krzewów, 22 tysiące bylin i 1160 m2 łąk kwietnych.

Park Kolejowy podzielony na etapy

Obszar nowego parku w centrum miasta ma obejmować tereny po obu stronach Wisły wzdłuż betonowych estakad linii kolejowej od ul Kopernika aż po ul. Powstańców Wielkopolskich na Podgórzu. To obszar rozciągnięty na długości niemal 2,5 km. Stąd całe przedsięwzięcie zostało podzielone na dwie części. Na początku zaplanowana została część inwestycji od ul. Kopernika na Starym Mieście do ul. Podgórskiej nad Wisłą. Ten ponad kilometrowy odcinek podzielony został na etapy. W I etapie miał powstać park wzdłuż estakady i ul. Blich między Kopernika a Grzegórzecką. Tutaj najwcześniej kolejarze zakończyli prace budowlane przy modernizacji linii.

Kolejne etapy w Parku Kolejowym

Po zakończeniu pierwszego etapu miały zostać realizowane kolejno dwa następne odcinki – od ul. Grzegórzeckiej do ul. Miodowej na Kazimierzu i między ulicami Dekerta i Limanowskiego na Podgórzu. W pierwszej z niej zaplanowano m.in. strefę sportową z boiskami do piłki nożnej, koszykówki i skatepark oraz usługi i parkingi rowerowe. W drugiej strefę gastronomiczną, plac zabaw i strefę relaksu.

Bezpieczna droga rowerowa

W ramach parku zaplanowana została także wygodna ścieżka rowerowa. Brakowało dotąd takiego bezpiecznego rowerowego połączenia przecinającego gęsto zabudowane części centrum Krakowa z mocno obciążonymi ruchem ulicami. Jest już gotowa kładka pieszo-rowerowa obok nowych mostów kolejowych na Wiśle pomiędzy Kazimierzem z Zabłociem na Podgórzu. Ma już wygodny zjazd, którym połączy się ze ścieżką w Parku Kolejowym. Są też wygodne zjazdy na ulice i bulwary wiślane.

Budowa Parku Kolejowego w Krakowie – aktualności

Plany były bardzo ambitne i pierwotnie Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przewidywał udostępnienie pierwszego fragmentu między Kopernika a Grzegórzecką już w 2022 r., ale na drodze stanęły m.in. uzgodnienia z konserwatorem zabytków oraz późniejsze niż to było planowane przekazanie terenu przez budujących linię kolejową. Firma, z którą podpisano umowę jeszcze w 2022 r. weszła na plac budowy rok później. Prace rozpoczęły się na początku lipca 2023 r., ale wcale nie szły szybko.

Aktualnie gotowa jest betonowa ścieżka pod estakadami oraz jej oświetlenie, jak również wykonane zostały prace pod ziemią (m.in. przebudowa instalacji). Toczą się także prace w obrębie placu zabaw, który zyskuje stopniowo nowe urządzenia i ma być gotowy do końca roku. Teren oczyszczono ze śmieci i gruzu, a w przewidzianym miejscu pojawiła się już skarpa oddzielająca park od ruchu ulicznego. W planach na najbliższe miesiące jest budowa nowego oświetlenia całego obszaru.

– W tym roku między ulicami Kopernika a Grzegórzecką zrealizujemy połowę zakładanych prac. W przyszłym roku pozostałe, by w okresie letnim udostępnić park mieszkańcom – zaznaczył Łukasz Pawlik, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zobacz wizualizacje Parku Kolejowego w Krakowie

Listen to "Kocioł - na węgiel czy biomasę. MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej