Park Rekreacyjny Zoom Natury – nowa inwestycja autorstwa Nizio Design International

2015-06-03 11:18
Park Rekreacyjny Zoom Natury powstał w Janowie Lubelskim i jest pierwszym w Polsce interaktywnym centrum nauki i rekreacji poświeconym naturze i ekologii
Autor: Nizio Design International Park Rekreacyjny Zoom Natury powstał w Janowie Lubelskim i jest pierwszym w Polsce interaktywnym centrum nauki i rekreacji poświeconym naturze i ekologii

Park Rekreacyjny Zoom Natury powstał w Janowie Lubelskim i jest pierwszym w Polsce interaktywnym centrum nauki i rekreacji poświeconym naturze i ekologii. Nowa inwestycja, zaprojektowana przez Nizio Design International, łączy zabawę z nauką dzięki ekspozycjom multimedialnym, laboratoriom i wielu innym atrakcjom. Otwarcie parku odbędzie się 12 czerwca 2015.

Park Rekreacyjny Zoom Natury – nowa inwestycja, która bawi i uczy

Park Rekreacyjny Zoom Natury znajduje się nad zalewem w Janowie Lubelskim, niecałe 30 km od Stalowej Woli. Pracownia Nizio Design International przygotowała koncepcję funkcjonalną a następnie projekt architektoniczny sześciu obiektów znajdujących się na terenie 10-hektarowego parku. Są wśród nich laboratoria, pomieszczenie z ekspozycjami multimedialnymi, 1-kondygnacyjne pawilony o funkcjach administracyjnej i ekspozycyjnej, a także most pieszo-rowerowy i 11-metrowa wieża widokowa. W ramach nowej inwestycji pracownia zaproponowała również koncepcję zagospodarowania terenów przeznaczonych na turystykę i rekreację oraz edukację ekologiczną. Generalnym wykonawcą Zoom Natury zostało Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe „FLISBUD” Stanisław Flis. Wartość umowy to 7,48 mln zł. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.

Budynki zaprojektowane zostały zgodnie z zasadami proekologicznymi. Wykonane zostały w konstrukcji żelbetowej i wykończone naturalnymi materiałami, również tymi z odzysku. Do ekologicznych rozwiązań należały między innymi zastosowanie pomp ciepła, które ogrzewają wszystkie obiekty, a co za tym idzie, pozwalają na ograniczenie spalania gazu i olejów opałowych, a także zastosowanie paneli solarnych i fotowoltaicznych, które podgrzewają wodę w pomieszczeniach sanitarnych.
 
Obiekt, który zlokalizowany jest na początku ciągu pieszego parku, ma powierzchnię 363,14 m² i mieści pomieszczenie biurowe i sanitarne oraz punkt sprzedaży biletów i pamiątek. Na elewacji budynku zastosowano gabiony w postaci stalowych siatek wypełnionych lokalnymi materiałami – kamieniami i pniami różnych gatunków drzew. Tak skonstruowana elewacja poprawi właściwości termicznie budynku.

Najważniejsze miejsce parku to laboratorium główne zlokalizowane w samym centrum Zoomu Natury. Jego powierzchnia to 407,16 m². Mieszczą się tu ekspozytory 3D i multimedialna ekspozycja o botanice oraz zoologii, historii naturalnej i gatunkach znajdujących się pod ochroną. Elewacje pokryte są pnączami, a na dachu budynku znajduje się punkt widokowy z małą architekturą i niską roślinnością.

Z laboratorium sąsiadują 3 pawilony – każdy o powierzchni 160,91 m². Są wykonane w konstrukcji żelbetowej, wypełnione przeszkleniami i wykończone pionowymi, drewnianymi żaluzjami. Znajdują się w nich ekspozycje multimedialne. W pierwszym mieści się laboratorium dla najmłodszych – Runo Leśne , drugie to Laboratorium Awifauny i Troposfery , zaś ostatnie to Laboratorium Recyklingu i Energii.
 
Kompleks zakończony jest 11-metrową wieżą edukacyjną. Ponadto, na terenie znajdują się liczne ścieżki rowerowe, siłownia na świeżym powietrzu, bulodrom, park linowy oraz półkilometrowa, powydmowa plaża.
 
Nazwa inwestycji: Park Rekreacyjny Zoom Natury
Adres inwestycji: ul. Świerdzowa 41, Janów Lubelski, woj. lubelskie
Autor projektu architektonicznego: Nizio Design International
Generalny wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe „FLISBUD” Stanisław Flis
Planowane oddanie do użytku: 12 czerwca 2015
Koszt inwestycji: 7,48 mln zł
Dofinansowanie: Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego programu Operacyjnego WL 2007-2013.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej