Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim

2016-05-30 14:23
Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim - edukacyjna wieża widokowa
Autor: Nizio Design International Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim - edukacyjna wieża widokowa

Zoom Natury zaprojektowała pracownia Nizio Design International. Nowa inwestycja w Janowie Lubelskim to połączenie przestrzeni rekreacyjnej, edukacyjnej wystawy i laboratoriów.

Park Rekreacyjny Zoom Natury - pawilony
Autor: Nizio Design International Park Rekreacyjny Zoom Natury - pawilony

Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim ma powierzchnię przeszło 12 hektarów. Sąsiaduje z Zalewem Janowskim, zajmując działkę na granicy lasu, przy półkilometrowej piaszczystej plaży. Plan zagospodarowania terenu przy zalewie ogłoszono w 2010 roku. Nowa inwestycja miała pomóc w stworzeniu potrzebnych w gminie miejsc pracy, a jednocześnie wypromować Janów Lubelski jako miejscowość atrakcyjną turystycznie. Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WL 2007-2013, między innymi ze względu na bogaty program. Przestrzeń nad zalewem zaprojektowana została przez specjalistów z biura Nizio Design International jako wielofunkcyjny obiekt, który może być atrakcyjny także poza letnim sezonem. Przez władze gminy jest opisywany jako interaktywne centrum nauki i rekreacji. Na terenie kompleksu jest plaża, park linowy, wieża widokowa, ale też sześć pawilonów edukacyjnych.

Nowa inwestycja, nowe atrakcje

Założenie zostało zaprojektowane na regularnym planie, przypominającym układ ulic w niedalekim Frampolu. Symboliczna brama do parku to lekkie, ażurowe zadaszenie z drewna klejonego. W umieszczonym poniżej pawilonie ulokowano kasy biletowe i biuro.
Parkowe alejki i ścieżki krzyżują się na placu Energii. W tej przestrzeni publicznej zostały umieszczone ruchome rzeźby, czy raczej niewielkie „elektrownie”, przekształcające energię ruchu w prąd. Pawilon przy placu mieści tzw. laboratorium główne z wystawą i zestawem multimedialnych eksponatów. Jak w wielu realizacjach Nizio Design, wystawa ma być atrakcyjna i zachęcająca widzów do zabawy.
W kolejnych pawilonach umieszczono mniejsze wystawy dotyczące między innymi recyklingu odpadów, zwierząt latających, zjawisk atmosferycznych.

Pompa ciepła i ogniwa fotowoltaiczne

Ponieważ park ma promować idee zrównoważonego rozwoju, znaczna część zużywanej w nim energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Budynki ogrzewane są pompą ciepła, wyposażono je również w panele solarne i baterie słoneczne. Do wykończenia wybranych obiektów użyto materiałów budowlanych z recyklingu.

Czy miasto potrzebuje Zoomu Natury? Wywiad z projektantem Mirosławem Nizio>>

Nizio Design International projektuje parki tematyczne i zagospodarowanie nabrzeża jezior>>

Park rekreacji Zoom Natury
Lokalizacja: ul. Świerdzowa 41, Janów Lubelski
Autorzy: Nizio Design International, Mirosław Nizio, Bartłomiej Terlikowski; zespół Rafał Sieraczyński, Sebastian Kucharuk
Architektura wnętrz i ekspozycji: Nizio Design International, Mirosław Nizio, Bartłomiej Terlikowski, Natalia Romik, Anna Derach, Łukasz Boniewski
Konstrukcja: Zbigniew Koc
Generalny wykonawca: Krak Inwest, FlisBud
Inwestor: Gmina Janów Lubelski
Powierzchnia terenu: 12,3 ha
Powierzchnia zabudowy budynków laboratoryjnych i administracji: 2128 m2
Powierzchnia użytkowa budynków laboratoryjnych i administracji: 986 m2
Projekt: 2009
Zakończenie budowy: 2015

Firmy zaangażowane w budowę Parku Zoom Natury

Qumak
Fabryka Dekoracji
Zakład Zieleni LSM – architektura krajobrazu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej