Park Staromiejski. Kto chce rewitalizować park Staromiejski w Łodzi?
Park Staromiejski w Łodzi powstał po wojnie w latach 1951-1953 według projektu inż. Kazimierza Chrabelskiego. Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi ogłosił, że z końcem wakacji 2022 na teren parku Staromiejskiego wkroczy ekipa budowlana, która ma go przebudować. Jakie firmy złożyły oferty w przetargu na rewitalizację parku Staromiejskiego w Łodzi? W artykule dużo wizualizacji.
Spis treści
- Nowy Park Staromiejski - jaki będzie?
- Kto chce rewitalizować park Staromiejski w Łodzi?
- Park Staromiejski - harmonogram prac
- Dwa etapy rewitalizacji Parku Staromiejskiego
- Etap II remontu Parku Staromiejskiego
- Park Staromiejski po rewitalizacji - galeria wizualizacji
- Park Staromiejski przed rewitalizacją
Nowy Park Staromiejski - jaki będzie?
Nowy Park Staromiejski ma być pełen śladów historycznej zabudowy. Najważniejszym punktem będzie dawne skrzyżowanie ulic Wolborskiej i Jerozolimskiej, które zaznaczone zostanie elementami ścian oporowych. Zrekonstruowane zostaną też dwie bramy, które prowadziły kiedyś na znajdujący się tutaj targ Eljasza Karo.
Żywopłoty w nowym parku odwzorują linie przedwojennej zabudowy. Między ulicami Nowomiejską i Zachodnią powstanie fontanna z podświetlanymi dyszami, która ma imitować płynącą tu kiedyś rzekę Łódkę (dzisiaj płynie ukryta w podziemnym kanale). W parku pojawią się też zupełnie nowe elementy, m.in. zielony amfiteatr, skatepark oraz kolejny plac zabaw. Istniejące elementy parku tj. aleje, fontanny i rzeźby zostaną zmodernizowane. Wybudowane zostaną nowe toalety. Przybędzie dużo nowych ławek, koszy, stojaków na rowery. W parku zamontowane zostanie nowoczesne oświetlenie.
Kto chce rewitalizować park Staromiejski w Łodzi?
Oferty w przetargu na rewitalizację parku złożyły trzy firmy:
- spółka Sorted Chyliczki, która zaproponowała 34,7 mln zł
- Park M Poland - 34,9 mln zł
- Przedsiębiorstwo Inżynieryjne Inmel - 38,7 mln zł
Wszystkie złożone oferty znacznie przewyższają zaplanowano budżet, który wynosi 18 mln zł. Ostateczną wartość inwestycji poznamy jednak dopiero po elektronicznej aukcji, która odbędzie się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Park Staromiejski - harmonogram prac
- luty 2020 - ogłoszenie przetargu
- I połowa 2020 - otwarcie ofert
- I połowa 2020 - wynik przetargu
- lipiec 2020 - podpisanie umowy z wykonawcą
- czerwiec 2021 - projektowanie
- kwiecień 2022 - wyłonienie wykonawcy
- sierpień 2022 - początek prac budowlanych
Dwa etapy rewitalizacji Parku Staromiejskiego
Etap I to projekt „Zaginionej Dzielnicy”. Powstanie na podstawie dostępnych map, materiałów historycznych oraz zdjęć. Z wykorzystaniem roślinności m.in. żywopłotów, ma zostać ukazany przedwojenny układ dzielnicy (ulic oraz obrysów dawnej zabudowy).W tym etapie odnowione zostaną zniszczone nawierzchnie alejek parkowych. Powstanie też nowa oś widokowa biegnąca od ul. Zachodniej do zbiornika wodnego we wschodniej części parku, śladem naturalnego koryta rzeki Łódki. Wejścia do parku od strony ul. Wolborskiej zostaną przebudowane i przystosowane do korzystania dla osób z niepełnosprawnością. Powstanie też nowy plac zabaw z podziałem na strefy dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Ten etap obejmie również przebudowę fontanny, budowę dziesięciu boisk do gry w bule, ustawienie czternastu stołów do gry w szachy i pięciu w ping-ponga. Powstaną też trzy nowe toalety publiczne. Odświeżona zostanie istniejąca zieleń oraz nasadzona nowa. W parku pojawi się nowe oświetlenie, 191 ławek, 2 ogrodzone siłownie, amfiteatr, system iluminacji "Promienie światła" (5 słupów ozdobnych), tor rolkowy. W parku zaprojektowano też 62 stojaki na rowery.
Polecany artykuł:
Etap II remontu Parku Staromiejskiego
Etap II będzie mógł ruszyć dopiero po uregulowaniu stanu własnościowego poszczególnych działek. W tej fazie również wymienione zostaną zniszczone nawierzchnie alejek oraz powstanie główna oś parku. Będzie ona biegła śladem dawnego koryta rzeki Łódki, wzdłuż którego powstanie ciąg fontann. Tu również odtworzone zostaną linie przedwojennej zabudowy za pomocą roślinności oraz czerwonej i szarej cegły.W parku zaprojektowano również górę saneczkową, dwa boiska do gry w bule przy restauracji, rampę do jazdy na deskorolce w pobliżu starej pętli tramwajowej. W okolicach Starego Rynku powstanie automatyczna toaleta.
Zakres prac budowlanych obejmie również remont i naprawę kanalizacji, sieci wodnej, sieci gazowej oraz zabezpieczenie sieci grzewczej. Przebudowana zostanie sieć elektryczna z wymianą istniejącej infrastruktury oświetleniowej. Prace w pobliżu zieleni będą przeprowadzane w technologii bez wykopowej. Zainstalowany zostanie także monitoring miejski.
Park Staromiejski po rewitalizacji - galeria wizualizacji
Autor: UM Łódź
Park Staromiejski w Łodzi po rewitalizacji - skatepark