Park Tetmajera w Krakowie otwiera się oficjalnie 22 czerwca. To perła wśród krakowskich parków

2024-06-21 10:13

Park Tetmajera w Krakowie, w Bronowicach wzbudza zainteresowanie już od kilku miesięcy, kiedy był już prawie gotowy i czekał na ostatnie szlify. Na parkingu przy ulicy Tetmajera w weekendy brakowało miejsca, bo tylu było ciekawskich przyjeżdżających tu z całego Krakowa i okolic. Stał się jedną z atrakcji tej upamiętnionej w polskiej literaturze i sztuce części Krakowa.

Spis treści

  1. Kiedyś był tu las i staw rybny
  2. Park Tetmajera – jak się zaczęło?
  3. Jaki jest park Tetmajera?
  4. Jak dojechać do parku Tetmejera? MAPA
  5. Park Tetmajera - potrzebny większy parking i chodnik
  6. Park Tetmajera - piknik Sobótka Bronowicka na otwarcie
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Bronowice Małe, to dawna podkrakowska wieś, której folklor upodobali sobie krakowscy artyści końca XIX w. Tutaj znajduje się Rydlówka miejsce najsłynniejszego polskiego wesela, któremu nadał literacką formę Stanisław Wyspiański. Razem z sąsiednimi Bronowicami Wielkimi włączona została w latach 40. XX w. do Krakowa.

Historyczne centrum Bronowic Małych zachowało wiejski klimat z wijącymi ulicami wytyczonymi w miejscu dawnych dróg wijących się u podnóża Pasternika, jednego z jurajskich wzniesień. Główną ulicą tej części miasta jest ulica Tetmajera, do której nawiązuje także nazwa nowego parku zlokalizowanego na skraju kompleksu leśnego Pasternik położonego przy północno-zachodnich granicach miasta.

Kiedyś był tu las i staw rybny

Park wodny Tetmajera obejmuje niezagospodarowany wcześniej obszar leśny przylegający do ulicy Tetmajera. Kiedyś był poza zabudową, ale w ciągu ostatniego ćwierćwiecza zaroiło się tutaj od małych kameralnych osiedli. Las należący do obszarów zarządzanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej stał się dla mieszkańców popularnym terenem spacerowym. Znajdowały się tu również stawy rybne zarządzane przez koło wędkarskie PZW Zwierzyniec. Cały obszar pokrywały gęste drzewa, krzewy i zarośla. Z odkrytych stoków w sąsiedztwie otwierają się widoki na Kraków, Pogórze i Beskidy.

Park Tetmajera – jak się zaczęło?

Inicjatorką powstania parku jest radna dzielnicy Bronowice Marta Drużkowska. Jej dziesięcioletnie starania wreszcie dały rezultat w 2022 r. Rozpoczęto realizację projektu dzięki środkom rządowego funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych, z budżetu obywatelskiego – projekt „Łączymy bronowickie parki" oraz ze środków własnych miasta. Koszt inwestycji wyniósł 7 mln złotych.

Pierwsze prace rozpoczęły się jesienią 2022 r. Oczyszczono teren i wykarczowano część roślin, które tworzyły miejscami gęstwinę trudną do przebycia. W 2023 r. wypowiedziana została umowa dzierżawy stawu, co pozwoliło rozpocząć zagospodarowanie brzegów stawów. Potem wytyczono alejki i instalowano elementy małej architektury.

Zimą 2024 park był już prawie gotowy i oczekiwał na formalne decyzje administracyjne, a wiosną ruszyli do niego tłumnie krakowianie. Oficjalne otwarcie odbędzie się jednak 22 czerwca.

Jaki jest park Tetmajera?

Park zajmuje ponad 13 ha powierzchni i składa się z części leśnej oraz zagospodarowanych stawów. W części leśnej w oparciu o dawne ścieżki wydeptane przez mieszkańców wytyczono alejki. Część z nich oprócz funkcji komunikacyjnej odgrywa rolę edukacyjną z umieszczonymi wzdłuż nich tablicami informacyjnymi.

Park zachęca do spacerów i do pozostania tu na dłużej dzięki stołom piknikowym, strefom relaksu z ławkami i miejscami do leżenia, a także siłowniami na świeżym powietrzu. Jest też plac zabaw dla najmłodszych z drewnianymi domkami w żółto-niebieskie pasy, nawiązujące do dawnej wiejskiej architektury Bronowic. Ścieżkę spacerową wokół stawów urozmaicają pomosty wychodzące w głąb akwenów. Całość uzupełnia zieleń pozostawiona tutaj z naturalnego lasu oraz świeże nasadzenia z ponad 5,5 tysiąca różnych gatunków krzewów i kwiatów. Krajobraz parku z kwitnącymi malwami i piwoniami, biało-niebieskimi płotkami ma nawiązywać do sielskich pejzaży dawnych Bronowic.

Jak dojechać do parku Tetmejera? MAPA

Park Tetmajera - potrzebny większy parking i chodnik

Problemem już przed oficjalnym otwarciem jest niewielki parking mieszczący tylko 10 samochodów. Ciekawscy zastawiali samochodami ulicę Tetmajera utrudniając ruch. Wiele osób wybrało spacer, ale co prawda od strony przystanków przy ul. Pasternik został wykonany chodnik krótki odcinek chodnika, ale większa część dojścia wzdłuż ulicy Tetmajera również od strony centrum Bronowic Małych i Rydłówki nie ma chodnika. Władze dzielnicy już podjęły uchwałę o powiększeniu parkingu i budowie chodnika i oczekują na pozytywną decyzję krakowskich radnych. Jednak trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Park Tetmajera - piknik Sobótka Bronowicka na otwarcie

22 czerwca z okazji otwarcia parku Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zaprasza na rodzinny piknik.

W programie:

  • 12:00 – oprowadzanie po Rydlówce dla dorosłych i Rodzin z dziećmi (25 osób), obowiązują zapisy: telefonicznie (12) 426 50 60 lub mailowo:[email protected]
  • 13:30 – barwny korowód rusza z Rydlówki do Parku Tetmajera
  • 14:15 – rozpoczęcie części oficjalnej
  • 14.30 – wspólne świętowanie Sobótki - warsztaty z wyplatania wianków, robienia kwiatów z bibuły oraz nawlekania korali oraz wiele innych atrakcji oraz niespodzianek dla wszystkich uczestników,
  • od godziny 16:00 – kolejne atrakcje w tym wspólny taniec w kręgu, czytanie baśni o kwiecie paproci oraz przedstawienie zwyczajów sobótkowych przez Teatr Złoty Róg.

Podczas pikniku przewidziana jest loteria z poczęstunkiem niespodzianką.

Nie będzie w tym dniu czynny niewielki parking przy Tetmajera ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i organizatorzy proszą uczestników o dojazd komunikacją (autobusy 238, 248, 258, 268 i 278) lub rowerem.

10 największych hoteli w Polsce

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej