Park wodny w Częstochowie będzie gotowy za trzy lata

2017-08-24 13:58
Park wodny w Częstochowie
Autor: materiał prasowy

To już pewne. Aquapark w Częstochowie wybuduje konsorcjum firm "Przemysłówka" i "Kar-Bud". Park wodny ma być gotowy w I półroczu 2020. Koszt inwestycji to 51,5 mln zł.

Park wodny w Częstochowie powstanie w dzielnicy Tysiąclecie, przy ulicy Dekabrystów 45. Będzie to pierwszy park wodny w północnej części woj. śląskiego.

Park wodny zostanie połączony z istniejącą Pływalnią Letnią

W ramach inwestycji istniejąca Pływalnia Letnia zostanie rozbudowana o budynek z basenami krytymi, który powstanie od strony ulicy Dekabrystów. Dotychczas na tym terenie  były plaża, plac zabaw i boisko, teraz działka zostanie częściowo pochłonięta pod nową inwestycję. Finalnie w Częstochowie ma powstać jeden duży kompleks sportowo-rekreacyjny, połączony przez system ESOK, który zapewni klientom możliwość korzystania w sezonie letnim, zarówno z basenów krytych jak i zewnętrznych. Park pod dachem ma mieć 3,6 tys. m² powierzchni użytkowej i pomieści ok. 900 m² basenów.

Poczytaj o największych aquaparkach w Polsce>>

Park wodny w Częstochowie ma być przyjazny dla korzystających i tani w użytkowaniu

Projekt aquaparku powstał w pracowni architektonicznej Piotr Dominiczak & Mariusz Szczuraszek z Ostrowa Wielkopolskiego. Projektanci stworzyli wstępną koncepcję częstochowskiego parku wodnego na bazie zleconego przez miasto programu funkcjonalno-użytkowego dla tej inwestycji. Zgodnie z wytycznymi na parterze powstanie m.in. trzytorowy basen sportowy, baseny rekreacyjne z wieloma atrakcjami i zjeżdżalniami (część z nich będzie wyprowadzona na zewnątrz), bezpieczna strefa dla najmłodszych dzieci oraz szatnie. Na piętrze znajdzie się rozbudowana strefa saun, odnowy biologicznej oraz restauracje.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum częstochowskich firm CZ.P.B.P. Przemysłówka S.A. i Zakład Remontowo-Budowlany KAR-BUD, którego liderem jest Przemysłówka.

W Polsce powstaje największy zadaszony park wodny w Europie Środkowo-Wschodniej. Zobacz gdzie>>

Czy powstanie parku wodnego utrudni parkowanie na osiedlu?

Mieszkańcy osiedla w pobliżu letniej pływalni od lat borykają się z brakiem miejsc parkingowych. Są obawy, że powstanie dużego parku wodnego spotęguje problem.

Newralgicznym problemem przy planowaniu tego obiektu był parking. Udało się to rozwiązać dzięki koncepcji z dodatkowymi miejscami parkingowymi pod niecką basenową – zapewniał Janusz Stępień, prokurent firmy CZ.P.B.P. Przemysłówka S.A.

Martwi tylko to, że ten podziemny parking pomieści zaledwie 50 aut. Być może więcej miejsc powstanie na parkingach zewnętrznych. Może planowana przebudowa istniejących dróg pozwoli wygospodarować tereny pod te parkingi. Trzeba mieć nadzieję, że ilość miejsc postojowych na wszystkich parkingach wzrośnie proporcjonalnie do planowanej rozbudowy, a mieszkańcy osiedla nie będą musieli parkować z dala od miejsca zamieszkania.

Przy okazji sygnowania umowy budowy parku wodnego prezydent miasta zainaugurował program - Kierunek Przyjazna Częstochowa. Co to oznacza?

- Chcemy zmieniać sposób myślenia części mieszkańców, chcemy by częstochowianki i częstochowianie  dobrze postrzegali swoje miasto, by z dumą o nim mówili – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, prezentując ideę cyklu „przyjaznych” działań.

Przyjazna Częstochowa – Aktywna to kierunek, związany z rekreacją i wypoczynkiem dla mieszkańców m.in. budową i modernizacją basenów (ostatnio przy IV LO im. Sienkiewicza), placów rekreacji, boisk, kompleksowa rewitalizacją Parku Lisiniec, a także budową parku wodnego. Przyjazna Częstochowa – Zielona władze miasta chcą m.in. poprawić wygląd i funkcjonalność miejskich parków, tworzyć mniejsze skwery, wspierać akcje sadzenia drzew we współpracy z mieszkańcami. Przyjazna Częstochowa – Kulturalna to dążenie do zapewnienia bogatej oferty kulturalnej i rozrywkowej w mieście.

Park wodny w Częstochowie
Autor: Urząd Miasta Częstochowa Projekt parku wodnego w Częstochowie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej