Parking automatyczny powstaje w Katowicach. Pierwszy taki parking w Polsce
Automatyczne parkingi mają być rozwiązaniem problemu braku miejsc parkingowych w mieście, zarówno przy obiektach komercyjnych, jak i w przestrzeni publicznej. Na stosunkowo niedużej powierzchni specjalne automaty bez udziału kierowcy są w stanie pomieścić dużą ilość samochodów. Pierwszy w Polsce automatyczny parking budują Katowice,
Pierwszy w Polsce automatyczny parking
Pierwszym samorządem w Polsce, który zdecydował się na parking automatyczny, są Katowice, gdzie na Tylnej Mariackiej powstaje właśnie wielopoziomowy parking automatyczny, który docelowo ma pomieścić 240 samochodów na 6 poziomach.
Jak działa taki parking można sprawdzić na przykładzie automatycznego parkingu rowerowego. Działa on w Fabryce Norblina w Warszawie. Również jest jedynym rozwiązaniem w Polsce.
Dowiedz się więcej: Automatyczny podziemny parking rowerowy w Fabryce Norblina
Jak działa parking automatyczny
Na tradycyjnych parkingach, miejsca postojowe zajmują zaledwie połowę powierzchni – pozostałe metry to niezbędna infrastruktura parkingu. Na parkingach automatycznych samochody parkowane są w pionie.
Parkingi automatyczne nie są nowym wynalazkiem – pierwszy Garage Rue de Ponthieu powstał ponad sto lat temu w Paryżu. Następnie pionowe parkingi automatyczne zbudowano w Stanach Zjednoczonych. Krajem, w którym parkingi automatyczne wykorzystywane są najczęściej, jest Japonia. Takie parkingi automatyczne w Japonii są nawet w wersji mini, np. na 2 samochody parkowane jeden nad drugim.
Parking automatyczny w Katowicach
Zakończył się pierwszy etap budowy publicznego parkingu automatycznego w Katowicach na Tylnej Mariackiej. Stanęła tam ostatnia z konstrukcji automatycznego, wielopoziomowego parkingu.
Na parking w Katowicach składają się dwa zespoły: większy z 12 maszynami, oraz mniejszy, zbudowany z 8 maszyn. Wykorzystując system rotacyjny dźwigów będą przechowywać pojazdy na przeznaczonych do tego platformach umieszczonych jedna nad drugą. Stąd na wysokości 17 metrów będzie sześć poziomów, na których staną samochody.
Na koniec listopada zamontowano ostatnią z 20 konstrukcji parkingu. Teraz konstrukcje muszą zostać wyposażone w pozostałe elementy, jak platformy czy specjalny osprzęt, umożliwiający bezpiecznie i wygodne korzystanie z urządzenia. To m.in. światła ostrzegawcze i czujniki bezpieczeństwa, które – w podobny sposób, jak w przypadku myjni automatycznej – pomogą kierowcy w prawidłowy sposób ustawić pojazd na platformie czy też ją opuścić.
Kiedy będzie gotowy parking automatyczny w Katowicach?
Parking ma być gotowy już do końca 2022 roku. Prawdopodobnie pierwsze osoby będą mogły z niego skorzystać już na początku stycznia.
Jak to zrobić? Kierowca musi wjechać na specjalną platformę. Maszyna już w sposób zupełnie zautomatyzowany odstawi platformę na odpowiedni poziom, aby umożliwić zaparkowanie kolejnym pojazdom. Odbiór samochodu wygląda analogicznie – po uiszczeniu opłaty maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę.
Automatyczny parking ma być objęty monitoringiem, a w przypadku kłopotów z zaparkowaniem, możliwe będzie skorzystanie ze wskazówek i pomocy obsługi, która będzie dostępna poprzez interkomy, połączone z stanowiskiem obsługi zarządzającej zespołem maszyn.
Cała inwestycja będzie warta 23 mln zł.