Parkowanie w Warszawie będzie łatwiejsze?
Brak miejsc parkingowych w Warszawie to duży problem. Miasto postanowiło zainwestować w parkingi podziemne, aby ułatwić parkowanie w stolicy. W ciągu 10 lat ma powstać przynajmniej 10 takich obiektów, będzie w nich ponad 2 tysiące miejsc postojowych. Zarząd Transportu Miejskiego właśnie ogłosił przetarg na opracowanie pilotażowej koncepcji architektoniczno-budowlanej pierwszego parkingu. Gdzie powstanie?
Pierwszy parking podziemny ma zostać wybudowany przy ul. Orzyckiej na warszawskim Mokotowie. Wykonawca, który wygra przetarg, będzie miał za zadanie m.in. opracowanie studium wykonalności, analizy finansowej oraz wielobranżowej, dwuwariantowej koncepcji parkingu miejskiego z zagospodarowaniem parteru na przestrzeń handlową. Tu właśnie ma zostać przeniesiony pobliski bazarek z ul. Gotarda.
Parkowanie na Mokotowie – będą nowoczesne rozwiązania
Budynek będzie wyposażony w przynajmniej cztery stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych, interaktywne tablice informacyjne, system czujników lub kamer wizyjnych, który umożliwi określenie ilości wolnych miejsc postojowych (e-parkowanie). Oznacza to, że w przyszłości dostępność miejsc będzie można sprawdzić w Systemie Zarządzania Parkowaniem np. za pomocą aplikacji na smartfony. System będzie zbierać informacje o wolnych miejscach w SPPN ale także na wydzielonych innych parkingach miejskich, np. parkingach Zarządu Terenów Publicznych. Ułatwi to znalezienie miejsca do parkowania a tym samym zmniejszy liczbę aut krążących po mieście w poszukiwaniu miejsca. Według ZDM około 30% ruchu w centrum generują kierowcy szukający miejsc postojowych.
Na rozwiązanie problemów z parkowaniem miasto przeznaczy 200 milionów złotych
W czerwcu Rada Warszawy przeznaczyła na program budowy miejskich parkingów 25 mln zł. W sumie na całe przedsięwzięcie, które będzie realizowane przez najbliższe 10 lat, zarezerwowano 200 mln zł. Budową parkingów zajmie się pion inwestycyjny Zarządu Transportu Miejskiego, późniejszym zarządzaniem natomiast Zarząd Dróg Miejskich.
Parkowanie w parkingach podziemnych zlikwiduje tłok na chodnikach i placach
Miasto ma nadzieję, że dzięki budowie parkingów podziemnych samochody nie będą stały na chodnikach i placach, a co za tym idzie miejsca te będzie można wykorzystywać do organizacji imprez kulturalnych, spacerów, wydarzeń miejskich, integracji społeczności lokalnych, itp.
Program budowy parkingów to próba przekształcenia miejskich placów i ulic, a także zmiany sposobu parkowania. Miasto dąży do poprawy warunków ruchu pieszego, rowerowego i funkcjonowania komunikacji miejskiej. Parkingi podziemne mają być budowane tam gdzie najbardziej brakuje miejsc do parkowania.