Pasaż Wiecha idzie do przebudowy pod okiem biura Normana Fostera
Pasaż Wiecha to zwyczajowa nazwa pasażu Stefana Wiecheckiego w samym centrum Warszawy. Przecina ulice Chmielną i Złotą. Pasaż Wiecha ma być spójny z projektem władz Warszawy na nowe centrum. Właściciel Pasażu Wiecha - Atrium European Real Estate - koncepcję modernizacji tego miejsca ma zaprezentować jeszcze w tym roku.
Pasaż Wiecha przebiega równolegle do Marszałkowskiej. Niestety, nie wykorzystuje w pełni potencjału miejsca położonego w samym centrum Warszawy. Zamiast miejsca spotkań mieszkańców pełni głównie funkcję tranzytową, ożywianą niewielkimi ogródkami przy lokalach gastronomicznych. Czy Pasaż Wiecha nabierze nowego znaczenia dla Warszawy?
- Warszawa będzie miała jeden z najnowocześniejszych teatrów w Europie
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej pnie się w górę
Pasaż Wiecha czekają zmiany
Tak zapowiada firma Atrium, od 2018 roku właściciel Pasażu Wiecha, jak również sąsiadujących z nim Domów Towarowych Wars, Sawa, Junior przy ul. Marszałkowskiej. Właściciel zapowiada, że Pasażowi Wiecha oraz Domom Towarowym i możliwościom ich modernizacji przyjrzy się pracownia z Londynu Foster + Partners - jedno z najsłynniejszych biur projektowych, którym kieruje Norman Foster. Znane biuro ma już zresztą na swoim koncie warszawską realizację - Varso Tower - najwyższy wieżowiec w UE. Wstępne pomysły na nowy Pasaż Wiecha zapowiadane są jeszcze na ten rok. Mają być one poddane konsultacjom nie tylko doświadczonych architektów i urbanistów, ale także warszawiaków.
Koncepcja remontu Pasażu Wiecha
W 2021 ratusz rozstrzygnął konkurs na projekt przebudowy rejonu ulic Złotej i Chmielnej wraz z Pasażem Wiecha. Wygrała go pracowania RS Architektura Krajobrazu. Zwycięski projekt zakłada częściowe zadaszenie pasażu. Ważną jego częścią jest zieleń.