Pierwszy mecz na stadionie Arena Zabrze
W niedzielę (21.II) rozpoczęły się Wielkie Derby Śląska. Po raz pierwszy na trybunach zmodernizowanego stadionu im. Ernesta Pohla zasiadło ponad 24 000 widzów.
Inwestycja jest coraz bliżej finału. Część obiektu została dopuszczona do użytkowania, mowa o trybunach, zapleczu gastronomicznym oraz sanitarnym, klubach biznesowch i lożach VIP oraz niezbędnych pomieszczeniach techniczno-magazynowych. Dzięki temu na murawie stadionu im. Ernesta Pohla może odbyć się pierwszy mecz inaugurujący Wielkie Derby Śląska. Zakończenie budowy planowane jest na II kwartał 2015. Wtedy stadion zostanie w całości oddany do użytkowania (strefy rekreacyjno-sportowe, infrastruktura, parkingi, itp.).
Zmodernizowany obiekt ma 57 000 m² powierzchni użytkowej, 5 kondygnacji i 30 m wysokości. Powstał dzięki pracy wielu ekspertów. Koncepcję budowy konsultowano również z kibicami, Polskim Związkiem Piłki Nożnej oraz Ekstraklasą SA.
Nowy stadion ma tętnić życiem. Będą się tu odbywać koncerty, kino plenerowe, zawody sportowe dla dzieci, młodzieży i rodzin, konkursy edukacyjne oraz targi. W pasażu od ul. Roosevelta będzie również klub fitnes o powierzchni 1700 m² oraz Muzeum Sportu Zabrzańskiego (filia Muzeum Miejskiego w Zabrzu) o metrażu około 1600 m². Będą się w nim odbywać wystawy stałe i czasowe, spotkania, konferencje, wycieczki oraz konkursy edukacyjne. W obrębie budynku, na poziomie +2 zaprojektowano salę konferencyjną o powierzchni około 440 m2.
Na stadionie będą dwie strefy: Górnika Zabrze (Sport Pub Górnik Zabrze – spotkania stowarzyszeń sportowych, przedmeczowe) oraz komercyjno-biznesowa (Górnik Zabrze Partner Biznes Club powierzchnia 440 m² na poziomie +2 – spotkania i konferencje dla 350 posiadaczy karnetów VIP; Górnik Zabrze Senator Club pow. 715 m² na poziomie +2, 11 lóż biznesowych z obsługą gastronomiczną; Promenada – powierzchnia wystawienniczo-targowa).
Koszt budowy stadionu w przeliczeniu na jedno miejsce wyniósł 2300 euro.
– Kwota ta w przeliczeniu na jedno krzesełko jest o wiele niższa, niż w przypadku innych polskich stadionów budowanych na Euro 2012. Zabrzański obiekt nie odbiega od nich pod względem funkcjonalnym – podsumowuje Tadeusz Dębicki prezes spółki Stadion w Zabrzu sp. z o.o.
Obiekt znajduje się 7 km od skrzyżowania autostrad A1 z A4 i w odległości kilkuset metrów od Drogowej Trasy Średnicowej. W pobliżu są trzy porty lotnicze w Pyrzowicach, Balicach i Ostrawie.
Więcej o historii stadionu stadionu>>
Trybuny i murawa Stadionu Arena zostały oddane do użytkowania