Plac Bankowy w Warszawie ma się zmienić. Drzewa, skwer i fontanna zamiast betonu. Kiedy przebudowa?
Plac Bankowy w Warszawie jest dziś placem głównie z nazwy: to wielkie skrzyżowanie i parking. W ramach projektu Nowego Centrum Warszawy powstała jednak (we współpracy z mieszkańcami) koncepcja zazielenienia placu. Otwarte pozostaje jednak pytanie, kiedy przebudowa placu Bankowego mogłaby nastąpić.
Spis treści
- Zielony plac Bankowy w Warszawie, czyli czego oczekują mieszkańcy
- Wśród pomysłów na zmiany m.in. skwer i drzewa, do tego przesuwanie pomników i torowisk
- Kiedy przebudowa placu Bankowego?
Zielony plac Bankowy w Warszawie, czyli czego oczekują mieszkańcy
Na przełomie października i listopada 2023 r. odbyły się warsztaty projektowe na temat przyszłości placu Bankowego w Warszawie. Opinie zbierano też w formie ankiet. Na ich podstawie projektanci zaproponowali wstępną koncepcję przebudowy placu, który dziś pełni głównie funkcję komunikacyjną i parkingową.
Jak podaje UM Warszawa, według nowego pomysłu na placu miałby powstać zielony skwer z elementem wodnym. Planowane są też nasadzenia drzew oraz budowa infrastruktury rowerowej. W rezultacie zieleń ma zajmować nie – jak dziś – zaledwie 4% placu, a ok. 25%. Zmiany stanowić mają element projektu Nowego Centrum Warszawy. Póki co pewnych doraźnych zmian już dokonano: jesienią 2023 r. na placu Bankowym pojawiły się nowe drzewa i krzewy.
– Policzyliśmy, że powierzchnia utwardzona zajmuje tu aż 96 proc. obszaru placu. Należy tu usunąć różne bariery i przeszkody trudne do pokonania dla osób o ograniczonej mobilności czy dla rodziców z wózkami dziecięcymi – mówi Maciej Mycielski z pracowni MAU Architecture & Urbanism, która prowadziła warsztaty projektowe na zlecenie miasta Warszawy.
Wśród pomysłów na zmiany m.in. skwer i drzewa, do tego przesuwanie pomników i torowisk
Na podstawie wstępnej koncepcji będą opracowywane dokładniejsze projekty. Na tym etapie w planach są m.in. następujące zmiany:
- stworzenie w miejscu parkingu przy pomniku Juliusza Słowackiego trójkątnego skweru z elementem wodnym (fontanną),
- stworzenie deptaka wyłącznie dla pieszych po zachodniej stronie placu,
- posadzenie ok. 100 drzew w wielu punktach placu,
- zgrupowanie przystanków autobusowych i tramwajowych w rejonie wlotu ulicy Senatorskiej na plac Bankowy,
- zmiana ul. Senatorskiej w jednokierunkową (w stronę pl. Teatralnego),
- zwężenie i przesunięcie jezdni, by zrobić miejsce na zieleń,
- budowa nowych dróg dla rowerów po obu stronach placu,
- budowa dodatkowych przejść dla pieszych,
- rozważany jest wydzielony pas dla autobusów jadących od strony pl. Teatralnego,
- rozważane jest odsunięcie torowiska tramwajowego od Pałacu Błękitnego,
- rozważane jest przesunięcie pomnika Stefana Starzyńskiego przed główną bramę ratusza lub na wewnętrzny dziedziniec,
- rozważane jest lekkie przesunięcie pomnika Juliusza Słowackiego na główną oś gmachu dawnego pałacu Ministra Skarbu.
Jak sugerują architekci biorący udział w warsztatach, nowy trójkątny skwer mógłby zostać zagospodarowany na miejsce spotkań, w podobny sposób jak przestrzeń nad stacją metra M1 Ratusz-Arsenał, gdzie powstał Skwer Sportów Miejskich.
- Zobacz galerię: Plac Pięciu Rogów: miejska oaza, betonowa pustynia czy zwornik łączący różne przestrzenie i funkcje miasta?
Autor: Archiwum Architektury
Plac Pięciu Rogów w Warszawie, proj. WXCA i Kacper Ludwiczak; fot. Tomasz Żylski
Kiedy przebudowa placu Bankowego?
Aktualnie nie podano żadnego terminu przebudowy placu Bankowego według nowej koncepcji. Przeprowadzone warsztaty do dopiero punkt wyjścia do dalszych prac koncepcyjnych i projektowych. Na ten moment inwestycja nie ma harmonogramu realizacji ani zabezpieczonych żadnych kwot w budżecie miasta. Trzeba również pamiętać, że koncepcja przebudowy wypracowana na warsztatach nie jest wiążąca, a szczegóły mogą się zmienić – to, jaki będzie nowy plac Bankowy okaże się dopiero wtedy, gdy powstaną konkretne projekty architektoniczne. Biorąc to wszystko pod uwagę, przebudowa mogłaby ruszyć najwcześniej za kilka lat.
– Teraz będziemy dopracowywać szczegóły i całość uzgadniać z urzędami, w tym z konserwatorami zabytków, którzy także aktywnie biorą udział w naszej wspólnej pracy. W efekcie powstanie koncepcja nowego zagospodarowania placu, która pozwoli na sporządzenie projektu potrzebnego do wprowadzenia zmian – zapowiada Wojciech Wagner, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.