Platyna, złoto i srebro dla obiektów mieszkaniowych

2007-06-01 14:01

Prezentujemy nagrodzone w szóstej edycji Platynowego Wiertła budynki, które uzyskały najwyższe oceny jury.

Platynowe Wiertło dla "Wstęgi Warty"
- wykonawca: LPB Skanska SA, Leszno
- obiekt: budynek apartamentowy - zespół mieszkaniowo-hotelowy "Wstęga Warty" w Poznaniu, zbieg ulic Mostowej i Kazimierza Wielkiego
- autorzy projektu: Architektoniczna Pracownia Autorska ARPA w Poznaniu; architekci: Jerzy Gurawski i Przemysław Cieślak, konstrukcja Napoleon Lewandowski
Firma LPB Skanska SA specjalizuje się w realizacji robót budowlano-montażowych w charakterze głównego wykonawcy na potrzeby budownictwa ogólnego, przemysłowego, inżynieryjnego, użyteczności publicznej i hal stalowych.
Budynek "Wstęga Warty" wzniesiono w ciągu 16 miesięcy. Obiekt stoi w sąsiedztwie Warty, w strefie ochrony konserwatorskiej.
Kubatura obiektu wynosi blisko 52.000 m3 a powierzchnia zabudowy 4.400 m2. Część mieszkalna składa się ze 128 mieszkań o powierzchniach od 40 do 150 m2. W części podziemnej obiektu znajduje się basen kąpielowy, sauna, parking, pomieszczenia socjalne i techniczne. Fundament budynku stanowi ruszt żelbetowy na palach "Franki".
Jest to obiekt o znacznym stopniu skomplikowania konstrukcji żelbetowej (wzajemne przenikanie się słupów, podciągów i nadciągów). Zaprojektowana fala budynku była trudna w realizacji: połączenia łuków z prostoliniowymi elementami okien, rolokaset, okapów i parapetów, wymagały wykonywania obmiarów z natury, a następnie produkcji i montażu elementów.
W efekcie powstał budynek o wysokim standardzie wykończenia mieszkań i bogatym wyposażeniem instalacyjnym, łącznie z instalacjami niskoprądowymi. Hole recepcyjno-wejściowe zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wstęga Warty została także nagrodzona tytułem i statuetką Budowy Roku 2000 w kategorii budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego.
Złote wiertło dla Holland Park 
- wykonawca: Hochtief Polska Oddział Budokor, Warszawa
- obiekt: apartamenty Holland Park, Warszawa, ul. Książęca 15/17/19
- autorzy projektu: Studio Bau: arch. Marek Świerczyński, Jacek Wciślak, Stanisław Karłowski, Vera Yanovshtchinsky
Hochtief jest międzynarodową firmą budowlaną, obecną na rynku polskim od 1989 roku. W 1993 roku koncern nabył udziały w spółce Budokor, dwa lata później w Poz-Building, a w Kips-Cracovia w 1996 roku i wówczas powstała firma Hochtief Polska, która realizuje duże obiekty przemysłowe, biurowo-handlowe oraz mieszkaniowe.
Zespół apartamentów Holland Park znajduje się w centrum stolicy, na terenie częściowo wybranej skarpy, w sąsiedztwie parku. Jako otoczenie dla budynków zaplanowano utworzenie naturalnego ogrodu, z egzotyczną roślinnością i ptakami. Zespół składa się z trzech budynków mieszkalnych z apartamentami od 90 do 110 m2. Kubatura obiektu wynosi 41.400 m3, a powierzchnia użytkowa 11.800 m2. Realizacja obiektu trwała 17 miesięcy.
Budynki wykonano w konstrukcji żelbetowej monolitycznej płytowo-ściennej. Elewacja budynków kamienno-tynkowo-aluminiowo-szklana jest wyjątkowo elegancka. Uwagę zwraca nietypowy kształt budynków (częściowo nadwieszane) oraz nietypowy układ konstrukcyjny (inny układ konstrukcyjny nadziemia i podziemia). Wszystkie budynki połączono podziemnym garażem. Apartamenty zostały wykończone pod klucz. Obiekt nie ma instalacji gazowej, co jest ważnym atutem bezpieczeństwa. Bezpośrednio na dźwiękoszczelnych oknach zainstalowane zostały filtry powietrza. Zespół apartamentów ma własną stację uzdatniania wody.
Srebrne Wiertło dla Parku Wilanowskiego 
- wykonawca: Warsbud S.J., Warszawa
- obiekt: Park Wilanowski, al. Wilanowska 93 i 95, Warszawa
- autorzy projektu: Szymborski & Zielonka Architekci, Warszawa
Warsbud realizuje swoje inwestycje w Polsce od piętnastu lat.
Powierzchnia użytkowa osiedla Park Wilanowski wynosi około 11.000 m2, a jego kubatura 30.000 m3. Inwestycję zrealizowano w ciągu 26 miesięcy.
Niska, kameralna zabudowa dobrze wkomponowała się w otoczenie. Budynek został oparty na konstrukcji żelbetowej monolitycznej słupowo-płytowej. Na podkreślenie zasługuje energooszczędne rozwiązanie izolacji termicznej budynku, które znacznie obniża zużycie energii do ogrzania obiektu. Zastosowanie zasilania centralnego ogrzewania z własnego źródła ciepła w każdym budynku zmniejsza straty cieplne na przewodach. Do wykończenia ścian i podłóg użyto materiałów ekologicznych.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej