Pływające pomosty i mała architektura mają ożywić sosnowiecki Balaton
Autor: UM Sosnowiec
Balaton to zapomniany nieco, choć kiedyś bardzo popularny zbiornik wodny w Sosnowcu. Teraz za milion złotych ma odzyskać dawny urok. Wiele ma się tu zmienić do końca roku. To decyzja mieszkańców Sosnowca.
Spis treści
- Balaton - zbiornik wodny w Sosnowcu
- Balaton "ożyje" dzięki mieszkańcom
- Mostki, pływające pomosty i podesty nad Balatonem
- Koszt reaktywacji Balatonu w Sosnowcu
Balaton - zbiornik wodny w Sosnowcu
Balaton to zbiornik wodny w dzielnicy Sosnowca - Porąbce. Ma około 10 ha powierzchni. Zbiornik powstał w zagłębieniu po wydobyciu materiału gliniastego. Od lat 70-tych ubiegłego stulecia przy zbiorniku działał ośrodek rekreacji, zarządzała nim kopalnia „Klimontów”, a później „Klimontów-Porąbka”. Otoczony lasem ośrodek był jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku sosnowiczan.
Balaton "ożyje" dzięki mieszkańcom
Pierwszy etap prac związanych z modernizacją tego miejsca już się odbył. W ramach zleconych za 1,2 mln zł prac odtworzono blisko kilometrową ścieżkę z wodoprzepuszczalnej nawierzchni. Mieszkańców znów raduje zegar słoneczny oraz pergola, są także piękne nasadzenia roślin ozdobnych oraz nowe ławki i kosze. Odnowienie tego kultowego dla wielu mieszkańców miejsca jest możliwe dzięki rekordowej liczbie głosów uzyskanych w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Mostki, pływające pomosty i podesty nad Balatonem
W kolejnej, dziesiątej edycji tego budżetu został zgłoszony następny projekt dotyczący Balatonu, który uzyskał jeszcze większe poparcie aż 4673 głosów.
Tym razem prace będą koncentrowały się na budowie pływających pomostów, które wykonamy również podesty – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Koszt reaktywacji Balatonu w Sosnowcu
Będzie też miejsce na mostki, a całość dopełni mała architektura czyli leżaki miejskie, podświetlane siedziska, punktowe oświetlenia i nasadzenia drzew i bylin ozdobnych. Inwestycja będzie koncentrowała się na terenie od strony odtworzonego zegara słonecznego i ulicy Wileńskiej.
Wartość inwestycji za którą odpowiada firma ROTO-TECH z Piaseczna wynosi 1 mln zł.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.Zobacz też: Po nowym wiadukcie w Sosnowcu można już jeździć. Białe przęsła widać z daleka
Autor: UM Sosnowiec
Czytaj też:
- Osuwisko na drodze w Kasinie Wielkiej zlikwidowane. Droga już przejezdna
- Droga ekspresowa S3 na Dolnym Śląsku gotowa. 31 lipca otwarcie! Tak wygląda
- Anna i Krystyna gotowe do pracy. Zaczął się rozruch technologiczny maszyn TBM na placu budowy drugiej linii metra
- Krakowskie Centrum Muzyki ma już wiechę. Z placu budowy zniknęły żurawie
- Kolejny odcinek ekspresowej S11 ma wykonawcę. Ten połączy trzy województwa