Podkarpackie Centrum Nauki. Rusza budowa PCN
Wbita została pierwsza łopata pod budowę Podkarpackiego Centrum Nauki. Wykonawcą inwestycji w Jasionce jest Warbud. Umowa została podpisana we wrześniu 2019. Wartość inwestycji to prawie 90 mln zł. Kiedy zakończy się budowa Podkarpackiego Centrum Nauki?
Podkarpackie Centrum Nauki powstanie vis-a-vis lotniska
Podkarpackie Centrum Nauki powstanie tuż obok Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena, nieopodal lotniska w Jasionce. Firma Warbud wybuduje obiekt za 50 mln zł. Prace budowlane mają ruszyć w lipcu 2020. Inwestycja w 85% finansowana będzie z funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz ze środków własnych samorządu województwa. Inwestorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
Polecany artykuł:
Podkarpackie Centrum Nauki - wystawy, laboratoria, warsztaty
Podkarpackie Centrum Nauki będzie ośrodkiem popularyzującym naukę. Jego działalność będzie powiązana z inteligentnymi specjalizacjami województwa podkarpackiego z dziedzin m.in. lotnictwa, kosmonautyki, informatyki. W budynku powstaną pracownie i laboratoria, które zostaną wyposażone w wysokiej klasy urządzenia multimedialne oraz specjalistyczne stoły i narzędzia. Jednak dominującą strefą projektowanego obiektu będzie funkcja wystawiennicza. Obiekt zostanie wyposażony w ponad 200 interaktywnych eksponatów poświęconych człowiekowi, przyrodzie, lotnictwu i kosmonautyce. W centrum budynku ma się znaleźć powiększony anatomiczny model głowy człowieka z dostępem do umieszczonych w niej organów. Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na przygotowanie ekspozycji PCN.
Cały budynek będą okalały schody imitujące orbitę. Dzięki nim w przyszłości dostaniemy się na taras, z widokiem na płytę lotniska. Budynek został zaprojektowany z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Projekt Podkarpackiego Centrum Nauki powstał w pracowni projektowej F-11 pod kierunkiem arch. Marcina Furtaka.
Architektura Podkarpackiego Centrum Nauki
Architektura Podkarpackiego Centrum Nauki ma być harmonijna z sąsiadującą, nowoczesną bryłą Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena. Budynek będzie miał cztery kondygnacje wysokości 19,5 m (3 nadziemne i 1 podziemna), 6 560 m² powierzchni użytkowej, z czego ponad 3 tys. m² zajmie powierzchnia wystawiennicza. Budynek powstanie na działce o powierzchni 12 259 m².