Połączenie kolejowe do lotniska w Jasionce. Komfort i wygoda w dojeździe do portu lotniczego
W październiku 2023 roku ruszyło połączenie kolejowe z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce. Nowe przystanki zwiększają dostępność komunikacyjną mieszkańców. To efekt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Spis treści
- Koleją z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce
- Linia kolejowa do lotniska w Jasionce
- Nowa linia do lotniska i 14 nowych przystanków
- Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?
- Oto nasze propozycje do rankingu
Koleją z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce
Od niedzieli, 1 października 2023 - pasażerowie dojadą pociągiem z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce. Dzięki przedsięwzięciu PLK SA, kolejne miasto wojewódzkie w Polsce i europejskie zyska szybki, komfortowy i niezawodny dojazd z centrum do lotniska.
Podróż koleją z centrum miasta do lotniska w Jasionce - np. z przystanku Rzeszów Staromieście, zajmie 13 minut, to krócej niż autobusem, czy samochodem. Z Rzeszowa Zachodniego dojedziemy w kwadrans, a ze stacji Rzeszów Główny w ciągu 18 minut.
Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA
Linia kolejowa do lotniska w Jasionce
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły w ubiegłym roku budowę blisko 5 km odcinka linii kolejowej, stanowiącej połączenie Rzeszowa z Portem Lotniczym w Jasionce. Nowa linia rozpoczyna swój bieg w miejscowości Zaczernie, by połączyć się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko. Łączna długość nowego połączenia od stacji Rzeszów Główny do stacji Jasionka Lotnisko wynosi blisko 12 km. Stacje i przystanki na trasie to: Rzeszów Główny, Rzeszów Zachodni, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Miłocin, Zaczernie oraz na budowanej linii: nowy przystanek Głogów Małopolski Południowy i nowa stacja Jasionka Lotnisko.
Nowa linia do lotniska i 14 nowych przystanków
Szybkie i wygodne połączenia aglomeracyjne, zapewnia przedsięwzięcie PLK SA, realizowane w ramach budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Oprócz nowej linii do lotniska, inwestycja obejmuje także budowę 14 komfortowych przystanków, zwiększających dostępność komunikacyjną wszystkim podróżnym. Pasażerowie korzystają już z 11 dodatkowych miejsc zatrzymywania się pociągów na trasach, łączących Rzeszów z Dębicą i Przeworskiem oraz z Kolbuszową i Strzyżowem. Niebawem zyskają kolejne, na budowanej linii do lotniska - Głogów Małopolski Południowy i Jasionka Lotnisko, a w listopadzie przystanek Lutoryż, na trasie w stronę Strzyżowa.
Inwestycja PLK SA, realizowana w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej”, to budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, za 338 621 411,54 zł netto. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi nieco ponad 196 mln zł.
Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?
Jak będzie wyglądał nasz przegląd inwestycji i ich późniejszy wybór? Przez kolejne tygodnie na stronach muratorplus.pl i murator.pl i architektura.murator.pl będziemy publikować opisy poszczególnych inwestycji, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu. Przedstawimy Państwu po 10 propozycji w każdej z kategorii.
W marcu zbierze się nasze jury, w którym znajdą się redaktorzy, którzy opisują na co dzień różne inwestycje i mają na ich temat własne opinie: Maciej Gładysiewicz, manager online, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Murator.pl, Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl, Anna Dziedzic, wydawca i Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca. Po dyskusji i głosowaniu wybierzemy po siedem najciekawszych inwestycji minionego roku. Tak powstanie TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 roku Muratora.
Nie będziemy organizować plebiscytu z głosowaniem, ale jesteśmy otwarci na Państwa propozycje do naszego rankingu. Możecie je przysyłać do 22 marca na skrzynki pocztowe [email protected] (inwestycje drogowe i kolejowe) oraz [email protected] (inwestycje samorządowe i rewitalizacje zabytków). Prosimy też o kilka zdań uzasadnienia. Obiecujemy, że przyjrzymy się każdej propozycji.
Oto nasze propozycje do rankingu
Inwestycje drogowe:
- Tunel w Świnoujściu był jednym z pierwszych w Polsce drążonym przez ogromną maszynę TBM
- S3 Kamienna Góra – Lubawka skończony. Czekamy na budowę D11 w Czechach
- Most nad Dunajcem to najdłuższy most w Małopolsce. Ma jeszcze jeden rekord
- Autostrada A1 po wieloletniej budowie została skończona w 2023 roku
- Budowa połączenia dróg ekspresowych S8 i S61. Połączenie trzech województw
- Ring obwodnic wokół Łodzi definitywnie domknięty w 2023 roku
Inwestycje kolejowe:
- Remont dworca głównego w Gdańsku. Trwał długo, ale opłacało się czekać
- Wyremontowany dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej z ogrodami deszczowymi
- Nowy most kolejowy nad Regalicą – jedna z ciekawszych inwestycji 2023 roku
- Linia kolejowa do lotniska w Pyrzowicach jedną z ważniejszych inwestycji w 2023 r.
- Trzy nowe mosty kolejowe przez Wisłę w Krakowie. Ruch aglomeracyjny i krajowy podzielony
- Modernizacja węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice za 1,5 mld zł