Pole Mokotowskie w Warszawie gotowe. Jak wygląda odnowiony park? Zobacz zdjęcia
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Remont Pola Mokotowskiego w Warszawie
Remont Pola Mokotowskiego w Warszawie dobiegł końca. Inwestycja potężnie się opóźniła, gdyż pierwotnie nowy park mieliśmy zobaczyć jeszcze w 2022 r. Jak zmienił się wielki teren zielony na styku Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia? Zobacz nowy staw centralny i inne zmiany na zdjęciach.
Spis treści
- Nowe Pole Mokotowskie – aktualności z remontu
- Staw główny Pola Mokotowskiego jak nowy
- Założenia projektowe Pola Mokotowskiego
- Czyim pomysłem nowe Pole Mokotowskie?
- Kto jest wykonawcą nowego Pola Mokotowskiego?
- Kiedy koniec remontu na Polach Mokotowskich?
Nowe Pole Mokotowskie – aktualności z remontu
Remont parku Pole Mokotowskie zakończył się i 12 grudnia 2023 r. oficjalnie oddano park do użytku. W ostatnich miesiącach pojawiły się nowe nasadzenia, drzewa, krzewy, byliny, pnącza, kwiaty, wysiano łąki kwietne, ustawiono nowe kosze i domki dla owadów. Postawiono nowe drewniane ławki i siedziska. Powstał także drewniany podest meandrujący pośród zieleni parku.
- Zobacz galerię zdjęć wykonanych na krótko przed zakończeniem prac: Remont Pola Mokotowskiego. Zobacz nowy staw i inne zmiany
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Remont Pola Mokotowskiego w Warszawie
Staw główny Pola Mokotowskiego jak nowy
Charakterystycznym elementem Pola Mokotowskiego jest staw, którego modernizacja okazała się dość skomplikowaną operacją. Staw główny Pola Mokotowskiego zmienił się poprzez jego naturalizację się w całoroczny akwen. Jego oczyszczenie oparte zostało na mediach filtracyjnych z kruszyw oraz roślin. Oczyszczanie wody będzie odbywało się mechanicznie, chemicznie i biologicznie.
Zbiornik podzielony został na dwie części: strefę rekreacyjną oraz strefę regeneracyjną gdzie znajduje się roślinność oczyszczająca wodę. Po napełnieniu jeziora z ujęcia wodnego woda jest w ciągłym zamkniętym obiegu. Oznacza to, że raz napełniony zbiornik wodą wodociągową jest uzupełniany jedynie w wyniku strat na skutek parowania.
Przypomnijmy, że stary żelbetowy zbiornik został rozebrany. Wymagał on kosztownego corocznego napełniania i spuszczania wody, a powstała w latach 70. konstrukcja utraciła szczelność. W ostatnich latach był napełniany tylko do poziomu niezbędnego minimum, aby żyjące w nim płazy mogły przetrwać. Teraz staw będzie pełny przez cały rok.
Beton uzyskany po rozebraniu zbiornika został pokruszony, wymieszany z ziemią i użyty do usypania górek w ogrodzie biocenotycznym i w strefach brzegowych.
Autor: Szymon Starnawski
Największą zmianą w parku Kozłowskiego jest wybudowanie oczka ze strumieniem wodnym w „korpusie wieloryba”.
Założenia projektowe Pola Mokotowskiego
Projekt rewitalizacji Pola Mokotowskiego pracowni WXCA zakłada wyeksponowanie stref przyrody, wprowadzeniu formy krajobrazu biocenotycznego, wspieranie bioróżnorodności. Rozbudowany został ekosystem wodny, który tworzyć będą: główny zbiornik wodny, kanały i „archiwum wodne” przy Bibliotece Narodowej, ogrody deszczowe, niecki infiltracyjne i łąki podmokłe. Główny staw został przekształcony w naturalny i całoroczny. Będzie on pełnił funkcję także zbiornika retencyjnego. Woda oczyszczana będzie naturalnie, przez odpowiednio dobrane rośliny.
Główny deptak stał się promenadą spacerową z siedziskami i ozdobną zielenią. Nowym elementem jest Aleja Okrężna okalająca park i łącząca wszystkie jego główne aktywności i atrakcje. Obok ścieżki spacerowej meandruje trasa dla rolkarzy i biegaczy, zimą służąca biegom narciarskim. Zimowe atrakcje uzupełni m.in. górka saneczkowa przy Bibliotece czy możliwość organizacji ślizgawek na naturalnych zbiornikach wodnych.
Projekt Pola Mokotowskiego zakłada integrację parku z sąsiedztwem. Zaplanowano otwarcie terenu Parku na tereny Skry, stadionu Syrenka, Biblioteki Narodowej oraz terenów i budynków akademickich przy ul. Batorego.
Zaplanowano również pawilon wodny, umiejscowiony przy stawie. Jego szklany dach-kielich będzie zbierał wodę deszczową i zapewniać wodne atrakcje.
Projekt rewitalizacji objął też domki fińskie, które zostały przekazane przez władze Związku Radzieckiego jako reparacje wojenne otrzymane od Finlandii po II wojnie światowej. Pierwotnie było ich ponad 200, ale w latach 70. zostały rozebrane. Dwa przetrwały, a jeden z nich ten, w którym mieszkał reportażysta Ryszard Kapuściński, wpisano do gminnej ewidencji zabytków. Niestety ze względu na zły stan obiektów, które były od lat niezamieszkałe, musiały zostać rozebrane. Projekt przewiduje odbudowanie ich w tradycyjnej technologii oraz zaadaptowanie na funkcje kulturalne.
Czyim pomysłem nowe Pole Mokotowskie?
Autorem projektu nowego Pola Mokotowskiego jest pracownia WXCA – zwycięzca konkursu realizacyjnego na rewitalizację parku Pole Mokotowskie w Warszawie, rozstrzygniętego w 2018 r.
Kto jest wykonawcą nowego Pola Mokotowskiego?
Prace modernizacyjne wykonuje firma Inmel we współpracy z pracownią Palmett. Umowa z wykonawcą opiewa na 40 mln zł.
Kiedy koniec remontu na Polach Mokotowskich?
Pierwotnie park w nowej odsłonie miał być gotowy pod koniec 2022 roku, jednak dopiero pod koniec listopada 2022 rozpoczęły się prace nad projektem. Podawane później terminy również nie zostały dotrzymane. Ostatecznie opóźniona o rok inwestycja zakończyła się w grudniu 2023 r. Od 12 grudnia park jest już w pełni dostępny dla spacerowiczów.