Północna wylotówka z Warszawy (S7) ma już wykonawcę. To polsko-kazachsko-tureckie konsorcjum
Północna wylotówka z Warszawy będzie miała o jeden pas więcej i standard drogi ekspresowej. GDDKiA właśnie podpisała umowę z wykonawcą nowego, 9-kilometrowego odcinka rogi ekspresowej S7. Jest na co czekać.
Spis treści
- DK7 do parametrów drogi ekspresowej S7 przebuduje polsko-kazachsko-tureckie konsorcjum
- Kiedy północna wylotówka z Warszawy do Gdańska będzie ekspresowa?
- S7 od północy ma 275 km i kolejne odcinki w budowie
- S7 na południe od Warszawy - 250 km i dwa odcinki w budowie
DK7 do parametrów drogi ekspresowej S7 przebuduje polsko-kazachsko-tureckie konsorcjum
To ważny odcinek dla kierowców jadących S7 w kierunku Olsztyna i Gdańska. Dzięki nowej inwestycji obecna droga krajowa nr 7 zmieni się w drogę ekspresową S7.
Wyjazd z Warszawy i wjazd do niej od północy będzie bardziej komfortowy, bo nowa ekspresówka będzie miała na odcinku około 9 kilometrów po trzy, a nie dwa, jak dotąd, pasy ruchu w obu kierunkach.
Powstaną trzy nowe węzły: Czosnów, Palmiry i Sadowa i drogi równoległe do obsługi ruchu lokalnego, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała właśnie o podpisaniu umowy na realizację tej inwestycji z wykonawcą. Zostało nim polsko-kazachsko -tureckie konsorcjum firm: Fabe Polska (lider konsorcjum), SP Sine Midas Stroy Kazachstan oraz Yörük Yapi İnşaat Turcja.
Kiedy północna wylotówka z Warszawy do Gdańska będzie ekspresowa?
Inwestycja zostanie zrealizowana w systemie projektuj i buduj, a to oznacza, ze przez pierwszy rok najprawdopodobniej będą trwały jedynie prace projektowe. Potem w ciągu następnych dwóch lat drogowcy przejmą plac budowy.
Jak twierdzą przedstawiciele GDDKiA, przy sprawnym przebiegu procesu projektowania (uzyskiwania niezbędnych uzgodnień i decyzji), jak i realizacji kierowcy z nowej trasy będą mogli skorzystać wiosną 2027 r.Wartość zadania wynosi około 536 mln zł, a czas realizacji to 36 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (od 16 grudnia do 15 marca).
S7 od północy ma 275 km i kolejne odcinki w budowie
Obecnie kierowcy mają już do dyspozycji 275 km drogi ekspresowej od węzła Gdańsk Południe do Płońska. Z dalszych 57 km trasy do Warszawy w realizacji jest odcinek Płońsk – Czosnów. Ten 35-kilometrowy fragment S7 zostanie udostępniony w 2025 r.
Natomiast w październiku 2023 r. ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie ostatniego odcinka północnego wlotu do stolicy, ok. 12,9 km nowego przebiegu drogi ekspresowej, pomiędzy Kiełpinem a Trasą Armii Krajowej (S8) w Warszawie – informuje GDDKiA.
Czytaj też: Przebudują DK7 w ekspresową S7. Powstaną tunele na Bemowie i Bielanach
S7 na południe od Warszawy - 250 km i dwa odcinki w budowie
Jadąc od Warszawy na południe, wraz z oddaniem w tym roku odcinków Lesznowola – Tarczyn oraz Moczydło - Miechów kierowcy mają do dyspozycji blisko 250 km dwujezdniowej trasy od węzła Warszawa Lotnisko do Miechowa w woj. małopolskim. W budowie są kolejne dwa odcinki, Miechów – Szczepanowice (5,3 km), a także Widoma – Kraków Nowa Huta (18,3 km). Kierowcy korzystają już z położonego pomiędzy nimi 13-kilometrowego odcinka Szczepanowice – Widoma oraz blisko siedmiokilometrowego fragmentu od Nowej Huty do węzła Kraków Bieżanów na skrzyżowaniu z autostradą A4.
W ekspresowym tempie całą, ponad 290-kilometrową trasę z Warszawy do Krakowa i północnej obwodnicy miasta w ciągu S52 przejedziemy przed końcem 2024 r. W drodze na południe od Krakowa jest już ponad 31 km drogi ekspresowej od Myślenic do Rabki-Zdroju z tunelem pod górą Luboń Mały. Trwają już prace nad Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym dla około 35 km dwujezdniowej drogi od Rabki-Zdroju do Chyżnego i granicy ze Słowacją.
Czytaj też:
- Czesi zaczynają budowę autostrady D11 do granicy z Polską. Ta droga połączy się z naszą drogą ekspresową S3
- Autostrada A1 do remontu za ponad pół miliarda złotych. I to potrwa pięć lat
- Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Kiedy pojedziemy nową S6? Jest data
- Ile mamy w Polsce autostrad? Więcej niż myślisz i jedną w planach