Polska Opera Królewska nie będzie mieć nowej siedziby w warszawskich Łazienkach. Rząd wstrzymał inwestycję

2024-03-05 13:41

Polska Opera Królewska miała zyskać nową siedzibę na skraju parku Łazienki Królewskie w Warszawie. Nowy rząd podjął jednak decyzję o rezygnacji z inwestycji, podobnie jak w przypadku planowanej rozbudowy Muzeum Narodowego. W tej sytuacji część osób obawia się o losy innych planowanych inwestycji w stolicy, m.in. odbudowy Pałacu Saskiego.

Pogad@ne. Zbudowane #34 Wybieramy materiał na ściany

Spis treści

  1. Polska Opera Królewska bez nowej siedziby w Łazienkach Królewskich
  2. Wstrzymanych inwestycji w Warszawie jest więcej. Co z Pałacem Saskim?
  3. Miejskie inwestycje w kulturę się toczą, choć z opóźnieniami

Polska Opera Królewska bez nowej siedziby w Łazienkach Królewskich

Nowa siedziba Teatru Polskiej Opery Królewskiej miała powstać na skraju parku Łazienki Królewskie w Warszawie. We wrześniu 2023 r. rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną nowego gmachu, który wygrało Biuro Architektoniczne „Stelmach i Partnerzy” z Lublina. Nowy obiekt z białego betonu i szkła miał mieć kształt trapezu, trzy kondygnacje podziemne oraz trzy nadziemne i ogólnodostępny taras na dachu. Planowano, że na widowni gmachu zmieści się 350 osób.

– Ze względu na bliskość Parku (...) plac przed budynkiem Teatru Polskiej Opery Królewskiej będzie mieć urządzoną zieleń parkową. Zazielenione będą również niektóre powierzchnie budynku m.in. dach – informowało w ubiegłym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Budynek będzie obejmował Salę Operową – reprezentacyjną salę główną z widownią na 350-400 widzów, sceną, wieżą sceniczną, kieszeniami scenicznymi, foyer oraz salę prób orkiestry – z możliwością wykorzystania do mniejszych wydarzeń koncertowych.

Jeszcze jesienią 2023 r. zapowiadano, że inwestycja zostanie zrealizowana do 2028 r. Po zmianie rządu podjęto jednak decyzję, że plany budowy nowej siedziby Opery wracają do szuflady. Resort kultury nie przedstawił szczegółowego uzasadnienia – podano jedynie, że na taki obiekt nie ma obecnie zapotrzebowania.

– Nie będziemy budować Polskiej Opery Królewskiej. Decyzja została podjęta i głęboko przeanalizowana ze służbami konserwatorskimi oraz z Łazienkami Królewskim. Jest to inwestycja na miarę potrzeb, których teraz nie przewidujemy – poinformował podsekretarz stanu Andrzej Wyrobiec cytowany przez Radio dla Ciebie.

Wstrzymanych inwestycji w Warszawie jest więcej. Co z Pałacem Saskim?

Warto przypomnieć, że nie jest to jedyna obiecana przez poprzedni rząd inwestycja w kulturę na terenie stolicy, z której nowy rząd zrezygnował. W marcu 2024 r. Ministerstwo Kultury poinformowało, iż nie nastąpi planowana rozbudowa Muzeum Narodowego w Warszawie. Oznacza to, że nie powstanie zapowiadane Centrum Konserwatorsko-Magazynowe przy MN. Miała to być przestrzeń do przechowywania zbiorów oraz przeprowadzania prac konserwatorskich, zlokalizowana na tyłach obecnego gmachu stojącego w Śródmieściu.

W tej sytuacji w mediach – również społecznościowych – zaczęły pojawiać się pytania o inne planowane rządowe inwestycje w Warszawie. Najwięcej emocji budzi kwestia odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej, do której od kilku lat trwają intensywne przygotowania. Na początku 2024 r. minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapewnił jednak, że Pałac Saski zostanie odbudowany wraz z pozostałymi obiektami przy pl. Piłsudskiego. Padły nawet obietnice przyspieszenia realizacji inwestycji, która według planów ma zakończyć się w 2030 r.

Miejskie inwestycje w kulturę się toczą, choć z opóźnieniami

Dla osób, które liczą na inwestycje w kulturę w Warszawie pocieszeniem może być fakt, że miejskie projekty z tego zakresu w większości są realizowane. W ramach Nowego Centrum Warszawy powstaje m.in. o Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które ma zostać otwarte jesienią tego roku, a także trwają przygotowania do budowy nowej siedziby Teatru TR. Obie inwestycje są jednak opóźnione – w przypadku teatru zbyt wysokie koszty sprawiły, że budowa będzie etapowana i nie wiadomo, kiedy się zakończy.

Znacznie później, niż planowano zakończy się także remont Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki. Pechowa inwestycja, rozpoczęta jeszcze w 2014 r., stanęła na wiele lat z powodu problemów finansowych wykonawcy, zmiany zakresu remontu oraz pustek w miejskiej kasie. Ostatecznie pod koniec 2023 r. zawarto umowę z nowym wykonawcą i remont wznowiono, a popularna sala widowiskowa ma zostać otwarta na nowo w 2026 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej