Południowa wylotówka z Warszawy do Krakowa w końcu ekspresowa

2024-03-27 8:08

Przed ubiegłorocznym weekendem majowym GDDKiA udostępniła kierowcom drogę S7 pomiędzy węzłami Lesznowola i Tarczyn. Kierowcy mogli korzystać z dwupasmówki na zasadzie przejezdności, bo wciąż trwały tam prace. W marcu 2024 trasa uzyskała oficjalne pozwolenie na użytkowanie i w końcu status ekspresowej. Kierowcy mogą już korzystać z niej z prędkością 120 km/h.

Spis treści

  1. S7 Lesznowola - Tarczyn to ważna wylotówka z Warszawy
  2. Droga ekspresowa S7 z Warszawy do Krakowa - przebieg
  3. Droga z Warszawy do Krakowa - budowa
  4. Koszt budowy drogi ekspresowej S7 Warszawa - Grójec
  5. Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?
  6. Oto nasze propozycje do rankingu

S7 Lesznowola - Tarczyn to ważna wylotówka z Warszawy

Podwarszawski odcinek trasy S7 na odcinku Lesznowola Tarczyn został oddany kierowcom przed majowym weekendem 2023 roku. Mogli z niego korzystać z pewnym zakresie, jednak na trasie stanęły ograniczenia prędkości, bo wciąż poza główną jezdnią trwały prace.

To bardzo ważna część wylotówki z Warszawy na południe. Połączyła funkcjonujące już odcinki S7 od strony Warszawy i Grójca i tym samym zmieniła układ komunikacyjny na południe od stolicy Polski. Udało się rozdzielić wspólny przebieg dwóch dróg ekspresowych, S7 i S8, który dotychczas kumulował się na odcinku pomiędzy węzłem Opacz na Południowej Obwodnicy Warszawy oraz Jankami. Dlatego też zdecydowaliśmy się umieścić ten fragment trasy S7 w naszym Rankingu Muratora - Najciekawszych inwestycji 2023 roku.

Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA
Autor: muratorplus.pl Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA

Droga ekspresowa S7 z Warszawy do Krakowa - przebieg

Trasa wylotowa w kierunku Krakowa rozpoczyna się na węźle Warszawa Lotnisko, a dwujezdniową drogą dojedziemy do położnego blisko 240 km dalej węzła Miechów. W tym roku S7 zostanie wydłużona na południe o kolejne kilometry. Po udostępnieniu odcinka Miechów – Szczepanowice połączy się z już funkcjonującym Szczepanowice – Widoma, a w listopadzie GDDKiA planuje udostępnić dalszy ciąg do węzła Mistrzejowice i tymczasowego połączenia z Północną Obwodnicą Krakowa S52. 

Droga z Warszawy do Krakowa - budowa

Budowa ponad 29 km drogi ekspresowej S7 Warszawa – Grójec, czyli południowej wylotówki z Warszawy, została podzielona na trzy odcinki pomiędzy węzłami: 

  • Warszawa Lotnisko – Lesznowola, o długości 6,6 km, oddana do ruchu 30 sierpnia 2022 r. 
  • Lesznowola – Tarczyn Północ, o długości 14,8 km, udostępniona do ruchu 28 kwietnia 2023 r. 
  • Tarczyn Północ – początek obwodnicy Grójca, o długości 7,9 km, oddana do ruchu w grudniu 2020 r. 

Trasa główna to dwie jezdnie po trzy pasy ruchu do węzła Lesznowola, a dalej do obwodnicy Grójca po dwa pasy ruchu z rezerwą pod budowę trzeciego.

Wjazd na nową drogę umożliwiają węzły: Zamienie, Lesznowola, Antoninów, Złotokłos, Tarczyn Północ i Tarczyn Południe. 

Koszt budowy drogi ekspresowej S7 Warszawa - Grójec

Droga ekspresowa S7 na odcinku Warszawa – Grójec powstała przy współfinansowaniu przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wysokość dofinansowania ze środków UE dla trzech odcinków o łącznej długości 29,3 km wynosi ok. 542 mln zł, a łączny koszt realizacji ponad 2,1 mld zł.

Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?

Jak będzie wyglądał nasz przegląd inwestycji i ich późniejszy wybór? Przez kolejne tygodnie na stronach muratorplus.pl i murator.pl i architektura.murator.pl będziemy publikować opisy poszczególnych inwestycji, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu. Przedstawimy Państwu po 10 propozycji w każdej z kategorii.

W marcu zbierze się nasze jury, w którym znajdą się redaktorzy, którzy opisują na co dzień różne inwestycje i mają na ich temat własne opinie: Maciej Gładysiewicz, manager online, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Murator.pl, Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl, Anna Dziedzic, wydawca i Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca. Po dyskusji i głosowaniu wybierzemy po siedem najciekawszych inwestycji minionego roku. Tak powstanie TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 roku Muratora.

Oto nasze propozycje do rankingu

Inwestycje drogowe:

Inwestycje kolejowe:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej