Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie nie powstanie na placu Na Rozdrożu. Co dalej z monumentem?

2024-08-12 10:03

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie miał stanąć na placu Na Rozdrożu. Inwestycja od początku borykała się jednak z problemami, a do tego straciła już wydane pozwolenie na budowę. Teraz okazało się, że monument nie może stanąć w planowanej lokalizacji. Czy stolica doczeka się nowego pomnika upamiętniającego głośne zwycięstwo nad bolszewikami?

Spis treści

  1. Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie nie powstanie w planowanej lokalizacji
  2. Co z Pomnikiem Bitwy Warszawskiej na placu Na Rozdrożu? Wciąż może powstać
  3. Projekt Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. Zobacz wizualizacje monumentu
Murator Remontuje: Tapetowanie
Materiał sponsorowany

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie nie powstanie w planowanej lokalizacji

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie to obelisk o wysokości ok. 36 m upamiętniający zwycięską dla Polski bitwę z wojskami bolszewickimi. Miał on powstać w Śródmieściu, na placu Na Rozdrożu, a dokładniej w miejscu obecnej fontanny od strony al. Wyzwolenia. Planowano też nowe nasadzenia zieleni oraz małą architekturę.

Pomnik pierwotnie miał być gotowy w 2020 r., jednak jego budowa nie zdążyła do tego czasu nawet wystartować. Później padały kolejne terminy, które również mijały bez efektów. Jeszcze niedawno podawano, że obiekt powstanie „przed 15 sierpnia 2025 r.”, czyli 105. rocznicą słynnej bitwy. Ostatecznie w kwietniu 2024 r. pomnik stracił pozwolenie na budowę, a w sierpniu 2024 r. ogłoszono, że nie powstanie na placu Na Rozdrożu. W związku z brakiem pozwolenia na budowę i protestami sąsiadów pomnika Ministerstwo Kultury wstrzymało finansowanie inwestycji oraz wszelkie przygotowania do niej. Pomnik wciąż może powstać, ale trzeba będzie dla niego znaleźć nową lokalizację i zacząć całą procedurę od początku.

Z uwagi na stanowisko społeczności lokalnej, między innymi Wspólnoty Mieszkaniowej „Rozdroże”, które wskazują na potrzebę rozważania innej lokalizacji dla pomnika oraz aspektów ekonomicznych, a także rozstrzygnięć administracyjnych (...) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzję o wstrzymaniu realizacji przedmiotowego zadania we wskazanej lokalizacji – podał odpowiedzialny za budowę Instytut Adama Mickiewicza cytowany przez wyborczą.pl.

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie wizualizacja
Autor: UM Warszawa Wizualizacja Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie

Co z Pomnikiem Bitwy Warszawskiej na placu Na Rozdrożu? Wciąż może powstać

Z budową Pomnika Bitwy Warszawskiej od początku były problemy. Przypomnijmy, że pierwotnie miał on być gotowy już w 2020 r., jednak budowa nie mogła ruszyć. Problemów było wiele: pandemia, zmieniające się koncepcje, konieczność wzmocnienia zabytkowego ceglanego kanału pod ziemią. Budowie pomnika sprzeciwiała się też pobliska Wspólnota Mieszkaniowa „Rozdroże”.

7 września 2023 r. wydano pozwolenie na budowę monumentu, a 28 marca 2024 r. wybrano w drodze przetargu wykonawcę robót (Warbud S.A.). Później jednak zaczęły się kłopoty. W kwietniu 2024 r. już wydane pozwolenie na budowę pomnika zostało uchylone przez sąd. Nastąpiło to w wyniku odwołania, które złożyła Wspólnota Mieszkaniowa „Rozdroże”. Po przeanalizowaniu sprawy sąd uznał, że inwestor odpowiedzialny za budowę pomnika – Biuro „Niepodległa” – nie uzyskał w sposób jednoznaczny zgody na dysponowanie gruntem. Dlatego pozwolenie na budowę trzeba było uchylić.

Na tym jednak nie koniec, gdyż 1 maja 2024 r. Biuro „Niepodległa” (inwestor) przestało istnieć. Stało się tak decyzją ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Biuro połączone zostało z Instytutem Adama Mickiewicza, który jest teraz nowym inwestorem odpowiedzialnym za wzniesienie pomnika. Jednak już w lipcu resort kultury wstrzymał przygotowania do inwestycji.

Co dalej z pechowym pomnikiem? Jak dowiedziała się wyborcza.pl, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce w porozumieniu z miastem wybrać nową lokalizację dla pomnika. Wygląda więc na to, że budowy nie zaniechano całkowicie i monument wciąż może powstać. Póki co nikt nie wie jednak, kiedy i w jakiej lokalizacji się go doczekamy.

Projekt Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. Zobacz wizualizacje monumentu

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie miał mieć formę obelisku o wysokości ok. 36 m. Na obelisku zamierzano umieścić datę „1920”. U stóp monumentu miała działać fontanna, a dookoła miały znajdować się elementy małej architektury oraz zieleń. Planowano też cytaty dotyczące słynnego wydarzenia. Za projekt pomnika odpowiada Mirosław Nizio z Nizio Design International Warszawa, który wygrał w 2020 r. konkurs zorganizowany przez miasto.

Zaproponowana forma upamiętnienia umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę bitwy warszawskiej. (…) Prosta forma obelisku dzięki skręceniu zyskuje nowe możliwości interpretacji i oddaje powagę zwycięstwa. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce w panoramie miasta. Zakomponowana woda i zieleń tworzą przy tym przyjazną przestrzeń miejską, gdzie po prostu chce się chodzić – mówiła w trakcie ogłaszania wyników konkursu Marlena Happach, ówczesna dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej