Poniemiecki bunkier na budowie dworca Łódź Fabryczna. FILM i ZDJĘCIA!
Od maja 2012 roku prowadzone są prace przygotowawcze do budowy nowego dworca Łódź Fabryczna. Wykonawca - Torpol zakończył już rozbiórkę starego budynku. Aktualnie prowadzone są roboty porządkowe, podczas których odkryto schron z okresu II wojny światowej. Zobacz jak wygląda bunkier z 1944 roku.
W 2015 roku, dworzec Łódź Fabryczna będzie największym dworcem kolejowym w Polsce. Obecnie prowadzone są roboty przygotowawcze, podczas których wykonawca - konsorcjum Torpol natknął się na schron z II wojny światowej.
Dworzec Łódź Fabryczna i historyczny bunkier
Bunkier prawdopodobnie został ustawiony przez Niemców, o czym świadczą drewniane drzwi, które ze względu na oszczedności były montowane w tego typu konstrukcjach w czasie wojny.
Zobacz również: Dworzec Łódź Fabryczna. Wyburzanie zabytkowego obiektu. WIDEO i ZDJĘCIA!
Autor: UM Łódź
Schron prawdopodobnie pochodzi z 1944 roku
Schron jest jednoosobowy i wysoki na 3 metry. Obiekt ma betonowe ściany o grubości 20 cm. Znalezisko zostało przewiezione na teren przy. ul. Konstantynowskiej, gdzie zostanie odnowione. Należy wspomnieć, że znajduje się tam inny polski, odnowiony już bunkier z okresu II wojny światowej. Na placu budowy jest jeszcze jeden schron, ale jego zły stan techniczny nie pozwala na przetransportowanie budowli w całości. Warto zaznaczyć, że podobne obiekty można znaleźć na dworcu Łódź Kaliska.
Dworzec Łódź Fabryczna a budowa
Wykonawca, Torpol zakończył już rozbiórkę starego budynku, a zabytkowe części dworca (m.in. elementy sztukaterii i ozdobne tralki z balkonów) zostały zabezpieczone i trafiły do pracowni konserwatorskiej. Po rekonstrukcji zostaną wkomponowane w nowy budynek. W ramach projektu przygotowane zostaną również odlewy cennych elementów. Prace ziemne związane z budową mają rozpocząć się niezwłocznie po otrzymaniu przez generalnego wykonawcę pozwolenia na budowę.