Powódź 2024: Głuchołazy pod tonami błota i żwiru, ponad połowa mieszkańców bez wody i prądu

2024-09-18 7:27

Głuchołazy to jedno z miast Dolnego Śląska, które najbardziej ucierpiały podczas powodzi 2024. Zalane zostało niemal całe miasto, a fala powodziowa zniszczyła 5 mostów - w tym ten tymczasowy. Nurt naniósł na ulice tony mułu i żwiru, który teraz będzie usuwać wojsko inżynieryjne wyposażone w ciężki sprzęt. Sytuacja mieszkańców jest dramatyczna - ponad połowa pozbawiona jest dostępu do bieżącej wody oraz prądu.

Spis treści

  1. Głuchołazy. Do miasta jedzie wojsko inżynieryjne - będzie usuwać skutki powodzi
  2. Ponad połowa mieszkańców Głuchołazów bez wody i prądu - ustawiono cysterny z wodą pitną
Powódź 2024: Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze

Głuchołazy. Do miasta jedzie wojsko inżynieryjne - będzie usuwać skutki powodzi

Jacek Siewiera z Biura Bezpieczeństwa Narodowego poinformował, że do Głuchołazów skierowano inowrocławski oddział wojska inżynieryjnego wyposażony w transportery gąsienicowe - tylko w ten sposób uda się oczyścić miasto z naniesionego przez powódź gruzu i mułu.

Woda w Głuchołazach była o metr wyższa niż w 1997 roku; gdy woda schodzi z takiego stanu, to pozostają ogromne zniszczenia i naniesiony muł. One mogą być usunięte tylko przy użyciu ciężkiego sprzętu - mówił Siewiera w telewizji Polsat. - Te siły [wojsko inżynieryjne - przyp. Murator] będą likwidować skutki powodzi. Nie mówimy tutaj jeszcze o odbudowie, ale o usuwaniu ton gruzu, mułu i innych zanieczyszczeń.

Głuchołazy zostały w trakcie powodzi niemal całkowicie zalane przez wodę. Jej poziom cały czas się obniża - również na rynku.

W trakcie największej fali powodziowej zerwane zostały mosty w Głuchołazach. Później fala poniosła również most tymczasowy.

Siewiera podkreślił, że rolą oddziału wojska nie będzie wyłącznie sprzątanie miasta.

W momencie, kiedy woda w tak wartkim nurcie, który skutkował zerwaniem pięciu przepraw, pięciu mostów, zalaniem w zasadzie większej części miasta... Wysokość wody w Głuchołazach była o metr wyższa niż w trakcie powodu w 1997 roku i z wielką energią kinetyczną przemieszczała się, porywając dobytek i mienie ludzi - w momencie, gdy woda z takiego stanu schodzi do nurtu rzeki w dalszym jej biegu, pozostają ogromne zniszczenia. To są wielotonowe zwały gruzu, zgliszczy, mułu, szlamu, strat w mieniu, które w zasadzie mogą być usunięte tylko przy użyciu ciężkiego sprzętu. Czyli bardzo często gąsienicowych transporterów, fadromy, inżynieryjnego środków - platform inżynieryjnych, które mogą wykonać pracę niemożliwą do wykonania rękami.

- tłumaczył Polsatowi Jacek Siewiera. Zaznaczył, że takimi środkami nie dysponuje wojsko, straż pożarna czy Biuro Ochrony Terytorialnej. Zaangażowanie wojska inżynieryjnego pozwoli przywrócić mieszkańcom dostęp m.in. do bieżącej wody.

Murator Google News
Autor:

Ponad połowa mieszkańców Głuchołazów bez wody i prądu - ustawiono cysterny z wodą pitną

W Głuchołazach została uszkodzona rura dostarczająca wodę pitną za lewy brzeg rzeki. Połowa miasta nie ma również dostępu do kanalizacji. Na ten moment wodę dostarczają tu cysterny.

Jak poinformował Jacek Siewiera, ponad połowa mieszkańców Głuchołazów nie ma dostępu nie tylko do bieżącej wody, ale również do prądu.

Źródło: polsatnews.pl

Zobacz także: Stan rzek we wtorek. Jaka jest sytuacja powodziowa w Polsce 17 września 2024? Ogłoszono stan klęski żywiołowej

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej