Powódź w Jeleniej Górze. Zalane domy, ulice; nieczynna stacja kolejowa. Ewakuowano 500 mieszkańców; prokuratura wszczyna śledztwo

2024-09-17 13:14

Jelenia Góra to kolejne miasto na Dolnym Śląsku dotknięte przez powódź - wprowadzono stan klęski żywiołowej. Nieprzejezdna jest część dróg, na terenie miasta wyłączono też ruch kolejowy - stacja Jelenia Góra została zamknięta. W weekend prezydent miasta wezwał część mieszkańców do ewakuacji oraz do ograniczenia ruchu samochodowego w obrębie miasta. Prokuratura rozpoczęła śledztwo w sprawie przekopania wałów koparką.

Spis treści

  1. Jeleniogórska Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przerwania wałów koparką [aktualizacja 17.09]
  2. Prezydent: Woda jest większa niż w 1997 roku. Ułożyliśmy 130 tysięcy worków [aktualizacja 17.09]
  3. Stan klęski żywiołowej w Jeleniej Górze do 16 października [aktualizacja 16.09]
  4. Władze Jeleniej Góry: "Jesteśmy zbudowani samopomocą sąsiedzką"
  5. Jelenia Góra. Zalana infrastruktura
  6. Powódź 2024: Jelenia Góra. Zasiłek dla pokrzywdzonych i pomoc - nawet 100 i 200 tys.
Powódź 2024: Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze

Jeleniogórska Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przerwania wałów koparką [aktualizacja 17.09]

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, Ewa Węglarowicz-Makowska, rozpoczęto śledztwo w sprawie głośnej sprawy przerwania wałów w Cieplicach:

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze prowadzi śledztwo, w sprawie przerwania w dniu 15 września 2024 roku ,w Jeleniej Górze – Cieplicach, wałów przeciwpowodziowych poprzez wykopanie, przy użyciu koparki, przepustu w wale przeciwpowodziowym, co spowodowało zalanie ulicy Sobieszowskiej i  znajdujących się w pobliżu zabudowań, mieszkalnych tj. o czyn z art. 163§ 1 pkt 2 k.k. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, pod nadzorem prokuratora, dokonali oględzin miejsca, w którym przerwano wał. Aktualnie ustalani są  pokrzywdzeni i inni świadkowie tego zdarzenia.

Murator Google News
Autor:

Prezydent: Woda jest większa niż w 1997 roku. Ułożyliśmy 130 tysięcy worków [aktualizacja 17.09]

Podczas wieczornej konferencji prasowej, prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak podsumował zaangażowanie służb i mieszkańców w walce z falą powodziową. Poinformował też, że woda, jaka dotarła do miasta w czasie powodzi w 2024 roku była większa niż ta z 1997.

Przez ten czas załadowaliśmy razem, wspólnie, ponad 1100 ton piasku - to jest 130 tysięcy worków. To jest naprawdę niewyobrażalne, żeby grupa kilkuset ludzi przez te trzy dni w taki sposób pracowała.

- mówił prezydent miasta.

Jelenia Góra jest już przejezdna, choć część ulic wciąż jest zablokowana. Nieprzejezdna jest nadal DK3 - na drodze krajowej nr 3 wciąż trwają prace porządkowe. Miasto zapowiedziało ograniczenia w komunikacji zbiorowej - ze względu na zmniejszoną przejezdność dróg oraz ograniczenia mostów część kursów zostanie zawieszona, część poprowadzona inną trasą, m.in. odblokowaną już ul. Wincentego Pola.

Prezydent zapowiedział odbudowę miasta i zniszczonej infrastruktury. Przedstawiciele służb apelują, by nie spacerować po zbiornikach - nie tylko grozi to śmiertelnym wypadkiem, ale może osłabić ich konstrukcję.

Do dn. 20.09.2024 r. odwołano lekcje w zajęcia w publicznych placówkach oświatowych.

Stan klęski żywiołowej w Jeleniej Górze do 16 października [aktualizacja 16.09]

Jelenia Góra jest jednym z miast Dolnego Śląska, które 16.09.2024 r. objęto stanem klęski żywiołowej. Rozporządzenie w tej sprawie pojawiło się w Dzienniku Ustaw:

W związku z powodzią we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia, wprowadza się stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego na okres 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.

Stanem klęski żywiołowej objęto również:

  • powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz Wałbrzych (woj. dolnośląskie);
  • powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim (woj. opolskie);
  • powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą (woj. śląskie).

Co stan klęski żywiołowej oznacza w praktyce?

W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej dopuszcza się stosowanie następujących ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela: 1) obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń; 2) nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; 3) nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; 4) nakazu lub zakazu określonego sposobu przemieszczania się.

- czytamy w rozporządzeniu. Ustalenia obowiązują do 16 października 2024 roku.

Władze Jeleniej Góry: "Jesteśmy zbudowani samopomocą sąsiedzką"

Jerzy Łużniak, Prezydent Jeleniej Góry podczas konferencji prasowej poinformował dziś, że najgorsze już minęło. Jak przekazano podczas spotkania, przez weekend ewakuowano 500 mieszkańców z Osiedla Robotniczego, okolic ul. Grunwaldzkiej i Wiejskiej.

Zobacz także: Zagrożenie powodziowe. Sprawdź, czy twój dom może zostać zalany

Woda w zbiornikach suchych - Sobieszów i Cieplice - powoli opada, a z Sobieszowa wkrótce przestanie się przelewać. Również woda w rzece Bóbr opada. Wraz z opadnięciem wody będzie można zacząć prace porządkowe w najbardziej dotkniętych przez powódź rejonach miasta - na Osiedlu Robotniczym, w okolicach ul. Wiejskiej czy przy skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej i al. Jana Pawła II (tu woda może opadać jeszcze przez kilkanaście godzin. Sytuacja była gorsza niż w 1997 roku. Policja apeluje, by nie spacerować w okolicach wałów rzek.

Jesteśmy zbudowani postawą naszych mieszkańców, jeżeli chodzi o kwestie tzw. samopomocy. Bardzo często były przypadki, kiedy sąsiad sąsiadowi pomagał zarówno w workowaniu, jak i w zabezpieczaniu mienia, czy to przy zabezpieczeniu zwierząt - mówił komendant jeleniogórskiej policji podczas konferencji prasowej.

Worki z piaskiem w Jeleniej Górze można odebrać w następujących miejscach:

  • MPGK, ul. Wolności 161-163,
  • Zieleń Miejska, ul. Mickiewicza 31A.

Jelenia Góra. Zalana infrastruktura

Zalane zostały drogi w Jeleniej Górze, nieczynne są mosty. Najbardziej dotknięta została droga krajowa nr 3 przy skrzyżowaniu z ul. Grunwaldzką.

Jak podaje miasto w mediach społecznościowych (16.09.2024, godz. 20:40), nieprzejezdne są:

  • al. Jana Pawła II (od skrzyżowania z ul. Różyckiego do ronda na ul. Zgorzeleckiej),
  • ul. Grunwaldzka,
  • ul. Mostowa,
  • Osiedle Robotnicze,
  • ul. Pijarska,
  • ul. Sobieskiego (przy marketach),
  • ul. Wincentego Pola (wprowadzono wahadłowo),
  • ul. Chłopska,
  • ul. Wiejska,
  • ul. Wincentego Witosa,
  • ul. Marcinkowskiego,
  • skrzyżowanie ul. Lubańskiej z ul. Spółdzielczą,
  • ul. Dworcowa,
  • ul. Cmentarna,
  • ul. Mieszka I,
  • ul. Francuska,
  • ul. Ludowa,
  • ul. Książęca,
  • ul. Sowińskiego.

Służby apelują, by nie wjeżdżać na zalane drogi - istnieje ryzyko zalania silnika.

Zamknięto mosty:

  • na ul. Marcinkowskiego,
  • na ul. Mostowej,
  • na Młynówce.

W związku z zalaniem, zamknięto też oczyszczalnię ścieków - urządzenia nie ucierpiały. Ponad 4 tysiące mieszkańców Jeleniej Góry nie ma na ten moment dostępu do prądu. Zostało wyłączonych 40-50 stacji transformatorowych. Będą one uruchamiane wraz z opadaniem wody. Ok. 150 rodzin utraciło dostęp do gazu - również w tym przypadku była to utrata kontrolowana.

Co jednak istotne, w mieście normalnie funkcjonują ujęcia wody Leśniczówka, Kamienna Wieża, Grabarów - a więc woda jest zdatna do spożycia.

Powoli, systematycznie nam się sytuacja stabilizuje w Jeleniej Górze. Przetrzymaliśmy to najgorsze; mam nadzieję, że z godziny na godzinę będzie poprawa.

- mówił Jerzy Łużniak, Prezydent Jeleniej Góry podczas konferencji prasowej.

Powódź 2024: Jelenia Góra. Zasiłek dla pokrzywdzonych i pomoc - nawet 100 i 200 tys.

Na ten moment nie wiadomo, jakie dokładnie zniszczenia spowodowała powódź w Jeleniej Górze - będzie można to ocenić, gdy zacznie opadać woda. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej apeluje do mieszkańców, by dokumentowali szkody powstałe w domach w wyniku powodzi. Na tej podstawie będą mogli ubiegać się o zasiłek - jednorazowa zapomoga to kwota do 6 tysięcy złotych. Pomoc finansowa na remont lub odbudowę lokalu albo budynku mieszkalnego wynosi do 200 tysięcy złotych (i do 100 tysięcy w przypadku bud. gospodarczego).

Za chwilę, tak jak powiedział Pan Prezydent, zacznie woda opadać. Jak już całkiem opadnie, to odkryje tragedię, jaką mieszkańcy Jeleniej Góry zostali dotknięci - mówił Wojciech Łabun, dyrektor jeleniogórskiego MOPS. - Wówczas prosimy mieszkańców, tych którzy ucierpieli, aby dokonali przede wszystkim udokumentowania w miarę posiadanych możliwości tych zniszczeń i tych strat. Następnie nawiązali w ciągu 30 dni kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i wspólnymi siłami z poszkodowanymi, pracownicy MOPS będą docierać do tychże miejsc i jednocześnie zmierzać do tego, aby oszacować te straty i w pierwszej kolejności te działania będą zmierzały do wypłaty zasiłku do 6 tysięcy - to są tzw. zasiłki noszące znamiona klęski żywiołowej. W dalszej kolejności będziemy podejmować wspólnie z Panem Prezydentem działania zmierzające do tego, żeby oszacować pod kątem 100 i 200 tysięcy - ale to w dalszej kolejności.

Wszystkie informacje nt. zasiłku znajdują się już na stronie internetowej MOPS.

Na pomoc poszkodowanym rząd przeznaczył 1 miliard złotych. Kwota zapomogi w wysokości 6 tys. zł została przez rząd podniesiona do 8 tys. zł. Tak o pomocy finansowej mówił premier Donald Tusk:

Mówimy o tej doraźnej pomocy, że ludzie znaleźli się w dramatycznej sytuacji, bo utracili mieszkanie, część dobytku, etc. I ci ludzie mogą liczyć od dzisiaj na - po złożeniu prostych wniosków, dwóch podpisów, bo to są dwie pule: 8 tys. – podwyższyliśmy z dotychczasowych 6 tys. - z tytułu pomocy społecznej i to są środki przeznaczone na wszystkich poszkodowanych przez wydarzenia nadzwyczajne, ale my myślimy głównie o powodzianach i 2 tys. tego prostego zasiłku powodziowego, co w sumie daje 10 tysięcy.

– mówił Donald Tusk (za: Pik Polskie Radio).

Zobacz także: Powódź 2024. Kłodzko boleśnie dotknięte przez kataklizm. Dramatyczna skala zniszczeń w zalanym mieście!

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej