Powódź w Sędziszowie Małopolskim nie będzie już zagrożeniem. Powstaje nowy zbiornik retencyjny na Podkarpaciu

2024-10-24 16:47
Tereny zbiornika pod Sędziszowem Małopolskim
Autor: Wody Polskie Łąki nad potokiem Budzisz, gdzie powstanie suchy zbiornik Góra Ropczycka

Sędziszów Małopolski zyska ochronę przeciwpowodziową. Wody Polskie podpisały umowę na budowę suchego zbiornika retencyjnego na potoku Budzisz, która niejednokrotnie po obfitych deszczach zalewała miasto. Inwestycja zabezpieczy także tereny położone poniżej w dorzeczu Wisłoki, będzie więc miał większe niż lokalne znaczenie.

Spis treści

  1. Budowa zbiornika retencyjnego w Sędziszowie Małopolskim już ruszyła
  2. Jaki będzie nowy zbiornik retencyjny na Podkarpaciu?
  3. Ile to będzie kosztować?
Wrocław z góry

Miejscowości leżące na terenach nizinnych sąsiadujących z rejonami pogórskimi i górami są miejscami szczególnie zagrożone powodziami i podtopieniami. Do takich należy położony na progu Pogórza Strzyżowskiego Sędziszów Małopolski. Okolica pocięta jest mocno siatką rzek i potoków spływających z sięgających 400 – 500 m n.p.m. wzniesień. Różnica poziomów powoduje zmiany klimatyczne w wyniku których na terenach położonych wyżej opady o każdej porze roku są intensywniejsze wyżej, a ich rezultatem są liczne podtopienia w miejscach leżących u wylotu dolin.

Budowa zbiornika retencyjnego w Sędziszowie Małopolskim już ruszyła

Mieszkańcy Sędziszowa Małopolskiego, zamieszkanego przez ponad 12 tysięcy osób, zyskają zbiornik przeciwpowodziowy, który wzmocni ich bezpieczeństwo. Miasto w ostatnich latach doświadczało podtopień, które wiązały się ze znacznymi stratami, m.in. podczas powodzi w 2010 r. Niszczenie zabudowy, własności publicznej i prywatnej, zalewanie i zanieczyszczenie studni, sieci kanalizacyjnych oraz niekontrolowane przedostanie się do środowiska substancji chemicznych i odpadów były niekorzystnymi skutkami powodzi. Władze samorządowe już od wielu lat podejmowały starania budowy zbiornika, który ochroniłby miasto. 5 września 2024 r. Wody Polskie RZGW w Rzeszowie podpisały umowę z wykonawcą na budowę.

Jaki będzie nowy zbiornik retencyjny na Podkarpaciu?

Na budowę suchego zbiornika retencyjnego wybrany został niezamieszkany obszar podmokłych łąk i łęgowych zagajników w obniżeniu terenu nad potokiem Budzisz na wschód od zabudowy wsi Góra Ropczycka.

Zbiornik o powierzchni 58 ha będzie w stanie przechwycić i zmagazynować 2,29 mln m³ wody. Głównym elementem obiektu będzie ziemna zapora czołowa o długości 468 m, wysokości 6 m i szerokości 10 m. W dolnej części zapory zostanie usytuowana samoczynna budowla upustowa prowadząca wody o przepływach niskich i średnich oraz przelew stokowy, którego rolą będzie bezpieczne przeprowadzenie wód w przypadku całkowitego wypełnienia zbiornika.

Ile to będzie kosztować?

Wartość planowanych do wykonania robót wynosi łącznie 32,86 mln zł, z czego 27,93 mln zł to dotacja ze środków Unii Europejskiej, którą Wody Polskie pozyskały z programu operacyjnego województwa podkarpackiego pn. „Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027”.

źródło: PGW Wody Polskie

Listen to "Kocioł - na węgiel czy biomasę. MUROWANE STARCIE" on Spreaker.

10 największych zapór wodnych w Polsce

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej