Nowe przejście do mostu pieszo-rowerowego w Warszawie otwarte. Powstała zebra przez Wisłostradę do kładki

2024-10-30 14:48

Otwarto nowe przejście dla pieszych wiodące do mostu pieszo-rowerowego w Warszawie. Inwestycja Zarządu Dróg Miejskich pozwoli spacerowiczom i rowerzystom łatwiej dostać się do popularnej kładki. W planach jest też przebudowa ul. Okrzei po praskiej stronie kładki, jednak na nią trzeba jeszcze poczekać.

Murator Remontuje: Farba do przedpokoju odporna na zabrudzenia – jak ją wybrać?
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Most pieszo-rowerowy w Warszawie z nowym przejściem przez Wisłostradę
  2. Budowy nowej zebry nie zgrano z otwarciem kładki pieszo-rowerowej
  3. Metamorfoza ul. Okrzei nastąpi po otwarciu kładki

Most pieszo-rowerowy w Warszawie z nowym przejściem przez Wisłostradę

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie 30 października 2024 r. poinformował o otwarciu nowego przejścia dla pieszych przez Wisłostradę, na wysokości ul. Karowej (wraz z przejazdem rowerowym). Na początku maja podpisano umowę z firmą Wod-Kan Bruk, zaś prace w terenie rozpoczęły się 15 lipca 2024 r. Koszt inwestycji to niespełna 5 mln zł. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie udało się domknąć inwestycji przed końcem wakacji.

Nowe pasy ze światłami pozwalają łatwiej dostać się na nowy most pieszo-rowerowy przez Wisłę, którego otwarcie nastąpiło 28 marca 2024 r. Ułatwi to znacząco mieszkańcom i turystom przemieszczanie się pomiędzy Starym Miastem a nową kładką.

W ramach inwestycji nastąpiło także wyznaczenie lewoskrętu z ul. Karowej w Wybrzeże Kościuszkowskie, przeprowadzono montaż nowych latarni oraz wytyczenie dodatkowego przejazdu rowerowego przez wlot ul. Karowej.

– Powstanie „w cieniu” świateł regulujących ruch na Wisłostradzie dla pasażerów komunikacji miejskiej i kierowców, nie powodując większych utrudnień. Zadowoleni będą też kierowcy z Powiśla, którzy będą mogli skręcać z Karowej już nie tylko w kierunku Mokotowa, ale też Żoliborza – informował ZDM przed rozpoczęciem prac.

Lokalizacja zebry przez Wisłostradę prowadzącej do kładki pieszo-rowerowej
Autor: C. Warś/UM Warszawa Lokalizacja zebry przez Wisłostradę prowadzącej do kładki pieszo-rowerowej

Budowy nowej zebry nie zgrano z otwarciem kładki pieszo-rowerowej

Budowa nowego przejścia dla pieszych przez Wisłostradę nie została przez miasto zgrana z otwarciem kładki. Choć kładkę otwarto 28 marca, podpisanie umowy z wykonawcą nowej zebry nastąpiło dopiero na początku maja, zaś oddanie przejścia do użytku nastąpiło z końcem października. Miasto nie podało, dlaczego te dwie powiązane inwestycje nie zostały ze sobą zsynchronizowane.

– Przejścia naziemne są nie tylko wygodne, ale także nie wykluczają. Inaczej wygląda sprawa z przejściami podziemnymi czy kładkami, które dla wielu mogą stanowić barierę nie do przejścia. Dlatego tam, gdzie występują, sukcesywnie zastępujemy je przejściami naziemnymi. Tak na przykład stało się na rondzie Dmowskiego – podaje ZDM.

Metamorfoza ul. Okrzei nastąpi po otwarciu kładki

Po otwarciu kładki pieszo-rowerowej zauważalnie zwiększył się ruch pieszo-rowerowy na ul. Okrzei po praskiej stronie Wisły i dalej, w kierunku m.in. Portu Praskiego w Warszawie. Miasto planuje przebudowę tej ulicy, tak, żeby stała się ona bardziej reprezentacyjna i wygodniejsza.

Ta inwestycja również jednak nie została zgrana w czasie z otwarciem kładki, a miasto podaje, że projekt przebudowy ul. Okrzei dopiero powstaje. Nie podano jak dotąd żadnych konkretnych terminów realizacji – w oficjalnych komunikatach mówi się jedynie o rozpoczęciu prac w 2024 r. Nie wiadomo jednak, czy faktycznie się to uda.

Schody - żelbetowe czy drewniane. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór materiału schodów. Co i w jakich sytuacjach wybrać, schody żelbetowe czy drewniane? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej